امروز دوشنبه 02 بهمن 1396
ساعت 21:57:17
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21921

تاریخ انتشار : 17/04/1394 - 08:01

اخبار ویژه روزنامه ها؛

نگرانی دیرهنگام اصلاح‌طلبان برای ناکارآمدی‌های دولت

یک فعال اصلاح‌طلب با ابراز نگرانی می‌گوید: نیمی از عمر دولت رفت و دیگر نمی‌شود از دولت انتقاد نکرد.

جویباران ـمشرق،روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

** کیهان

همین جور الکی... هورا!

«تقریبا تمام موضوعات مورد اختلاف در مذاکرات، از سر راه برداشته شده و نسبت به آنها توافق صورت گرفته است.»

روزنامه آفتاب یزد، این مطلب را از قول زیبا کلام منتشر کرد. صادق زیباکلام می‌افزاید: در واقع در حال حاضر در خصوص اینکه نطنز چگونه باید کار کند، برای فردو چه تصمیماتی باید گرفته شود،میزان ذخایر اورانیوم 20 درصد ایران چه‌قدر باید باشد، حجم اورانیوم 3 درصد غنی شده در ایران چه میزان باشد، سانتریفیوژها چه تعداد در توافق ذکر شود، تحقیقات و توسعه سانتریفیوژها در برنامه هسته‌ای ایران بر چه اساسی باشد و... تصمیمات و توافقاتی صورت گرفته است.

او می‌نویسد: شاید این پرسش مطرح شود اگر در مذاکرات موضوعی باقی نمانده پس چرا طرفین توافق را اعلام نمی‌کنند که باید گفت یک مشکل باقیمانده و آن مشکل ابهامی است که غربی‌ها نسبت به پرونده‌ای در گذشته دارند. گویا گزارشاتی از قبل در مورد فعالیت هسته‌ای کشورمان وجود دارد که در این گزارش‌ها ادعا شده ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است. این در حالیست که می‌شد این ابهامات و سوالات غربی‌ها را در دولت قبل مرتفع ساخت اما متاسفانه مذاکرات 6 ساله آقای جلیلی با 5+1 تنها اتلاف وقت بود. به عبارت ساده در آن دوران کوچکترین گامی در جهت حل این اختلافات برداشته نشد.

زیباکلام با بیان اینکه غرب خواستار بازدید از مراکز نظامی است، افزود: بسیار بعید به نظر می‌رسد که این پرونده بتواند خللی در راه رسیدن به توافق ایجاد کند. این پرونده در آینده حل و فصل خواهد شد. مع‌الوصف می‌توانیم از حالا آماده توافق شویم، به نظر می رسد توافق هسته‌ای نزدیک است و در شب‌های معنوی و با برکت قدر می‌توانیم به این مهم برسیم. بر این اساس به مردم ایران پیشنهاد می‌دهم خود را از هم‌اکنون برای جشن هسته‌ای در عیدفطر آماده کنند.

نکته جالب درباره این نوشته آن است که آقای زیبا‌کلام هرچند به همه محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران طبق توافق اشاره کرده، اما کمترین اشاره‌ای به این موضوع نکرده که پس تکلیف لغو تحریم‌ها چه می‌شود؟ آیا قرار بوده امتیازهای مختلفی در زمینه فردو و نطنز و سوخت 20 درصد و کاهش 96 درصدی ذخایر اورانیوم 3/5 درصد و کاهش 15 هزار سانتریفیوژ و برخی بازرسی‌ها و... بدهیم و بعد همین واگذاری امتیازهای هنگفت را جشن بگیریم؟! چرا آقای زیبا‌کلام نتوانسته حتی به اندازه یک سطر درباره لغو یا کاهش تحریم‌ها قید کند؟

ثانیا ایران قبلا چند بار به موضوعاتی نظیر مطالعات نظامی ادعایی یا بازرسی از پارچین و... در قالب مدالیته 6 بندی یا توافقات مشابه پرداخته اما این طرف غربی و آژانس بوده‌اند که به اعتبار غرض‌ورزی و بدعهدی و بهانه‌جویی حاضر نشده‌اند به سلامت برنامه هسته‌ای ایران اذعان کنند و عجیب است که جناب زیباکلام، به جای بدگویی نسبت به آمریکا یا گماشته‌های آنان در آژانس، اصرار دارد به جلیلی بد بگوید.

بگذارید آمریکا اعتراض کند، شما چرا؟!

سایت «تابناک» در واکنش به یادداشت روز پنج‌شنبه مدیرمسئول کیهان (خطای خطرناک) که در آن نسبت به ترفند تازه آمریکا هشدار داده شده بود، به جای ارائه دلیل و یا کمترین شاهد و نمونه‌ای برای رد نظر کیهان، با چاپ تصویر شطرنجی شده مدیرمسئول کیهان، اعتراض کرده است که چرا کیهان طی چند سال گذشته، بارها و بارها به روند مذاکرات انتقاد داشته است. تابناک توضیح نداده که اگر روند مذاکرات آنگونه که مطلوب نظام و تضمین‌کننده منافع ملی جمهوری اسلامی ایران است، پیش رفته و می‌رود، چرا با وجود دست پُر کشورمان از مدارک و اسناد فنی و حقوقی، چالش هسته‌ای 12 سال به درازا کشیده است؟

 گفتنی است اعتراض کیهان به خدعه و نیرنگ آمریکایی‌ها بود و تعجب‌آور است که چرا سایت تابناک از توضیح این نکته طفره رفته و از اعتراض کیهان به آمریکا و افشای ترفند آنان برآشفته است و به جای اعتراض به آمریکا، کیهان را مورد حمله قرار داده است؟!

انتظار آن بود سایت مزبور حداقل به یکی از انتقادهای کیهان که گذر ایام، صحت و درستی آن را تائید نکرده است، اشاره می‌کرد. از جمله، در نوشته سایت تابناک به قطعنامه فصل هفتمی شورای امنیت اشاره شده ولی توضیح نداده است کیهان تنها رسانه‌ای بود که با استناد به ماده 42 منشور سازمان ملل، تصویب قطعنامه فصل هفتمی را غیرقانونی دانسته بود و در آن هنگام بسیاری از رسانه‌های دیگر از جمله سایت تابناک، برای این قطعنامه که در آن کشورمان به تهدیدی برای صلح جهانی متهم شده بود، کف و سوت می‌کشیدند؟!

 و بالاخره انتظار  آن بود که سایت تابناک، در مقابل نظرات کیهان و برای نفی آن به جای «کلیات ابوالبقا؟» سند و مدرک و یا شاهد و نمونه‌ای ارائه می‌کرد.  مثلا اگر به خود زحمت می‌داد و اظهارات دیروز مقامات آمریکایی را مرور می‌کرد، به درستی نظر کیهان پی می‌برد و شرمندگی دفاع- انشاءالله ناخواسته- از مواضع حریف را از خود دور می‌کرد.

نیویورک‌تایمز: با غلاف خالی از اسلحه باید از ایران امتیاز بگیریم

رسانه‌های آمریکایی معتقدند گزینه‌های حمله نظامی و تحریم‌ها دیگر کارآمدی گذشته را ندارند و آمریکا مجبور به توافق با ایران است.

آسوشیتدپرس در گزارشی تحت عنوان «اگر مذاکرات هسته‌ای سقوط کند چه خواهد شد؟» نوشت: اگر مذاکرات سقوط کند گزینه‌های جایگزین جذابی وجود ندارد. گزینه نظامی که آمریکا بر روی میز مذاکره نگاه داشته است طرفداران اندکی دارد و جامعه جهانی هم به نظر نمی‌رسد تمایلی به وضع تحریم‌های فلج‌کننده واقعی داشته باشد. دوره نامعلوم خطرناکی پدیدار می‌شود.

آسوشیتدپرس افزود: جمهوری اسلامی به طور متقاعدکننده‌ای چهره‌ای شجاعانه ارائه می‌دهد و دولت اوباما میراث خود را در این توافق می‌بیند.

آیا حقیقتا گزینه نظامی وجود دارد؟ آسوشیتدپرس در پاسخ این پرسش نوشت: محتمل‌ترین شیوه حمله نظامی بمباران هوایی مراکزی خواهد بود که شماری از آنان در اعماق زمین ساخته شده‌اند.
با این حال، رهبران ارشد پنتاگون علنا بر محدودیت‌های ناشی از بمباران مراکز ایران تاکید دارند. آنها می‌گویند چنین حملاتی حداکثر تا سه سال برنامه تهران برای تولید بمب را به عقب می‌اندازد در حالی که ایران را چون کره‌شمالی و اسرائیل برای تولید بمب در خفا مصمم می‌کند. لئون پانتا، وزیر پیشین دفاع آمریکا، سال 2011 گفت که بمباران مراکز ایران توسط آمریکا «عواقب ناخواسته‌ای» در پی خواهد داشت. یک حمله تلافی‌جویانه علیه اسرائیل می‌تواند موجب افزایش تنش شود. اسرائیل به دلیل شرایط منطقه آسیب‌پذیر است.

آیا جامعه جهانی می‌تواند تحریم‌ها را شدت ببخشد؟ آسوشیتدپرس در پاسخ خاطر نشان کرد: به نظر نمی‌آید جهان بخواهد ایران را با مسدود کردن حرکت سرمایه و کالا به زانو درآورد. محاصره دریایی و زمینی ایران و اعمال منطقه پرواز ممنوع در سراسر ایران بسیار پرهزینه و به لحاظ سیاسی عملی انفجاری است. در این شرایط، تنها گزینه موجود اعمال تحریم‌های سخت‌تر برای تشدید فشار اقتصادی بر ایران است. اما این ایده در خارج از آمریکا خریدار چندانی ندارد. کشورهایی چون چین، هند، و ژاپن همچنان به نفت ایران نیاز دارند.

ایران بازار بزرگی برای شرکت‌های بزرگ و کوچک خارجی است. هر چه مدت تحریم‌ها طولانی‌تر شود شرکت‌ها انگیزه بیشتری برای دور زدن آنها پیدا می‌کنند و به طور بالقوه تاثیر تشدید تحریم‌ها کاهش می‌یابد.

آمریکا تقریبا از آغاز انقلاب 1357 خورشیدی تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرده و طی سال‌ها این تحریم‌ها را که شامل تحریم‌های نفتی و بانکی است چندبار شدت بخشیده است.

ممکن است چون سال‌های گذشته تمایل زیادی به افزایش تحریم‌ها در شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا وجود نداشته باشد. اصول تحریم‌ها با آمادگی شرکت‌ها برای بازگشت به ایران در حال سست شدن است. پیتر وست ماکات، سفیر بریتانیا در واشنگتن، اخیرا گفت: «ما احتمالا تا رسیدن به مرز امکان اعمال تحریم‌ها علیه ایران فاصله چندانی نداریم. فرسایش تحریم‌ها احتمالا پس از هرگونه سقوط مذاکرات رخ خواهد داد.»

همزمان توماس فریدمن ضمن تحلیلی در نیویورک‌تایمز خاطر نشان کرد: شگفت‌آور است که ایرانی‌ها تنها در یک سوی میز مقابل آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین با برگ‌هایی ضعیف ]![ به این خوبی بازی می‌کنند.

وی می‌افزاید: طی سال گذشته هر بار نکته مهمی پیش آمد، مانند این که آیا ایران باید اورانیوم غنی شده خود را به خارج از کشور منتقل کند، یا باید پاسخگوی فعالیت‌های قبلی برای تولید بمب اتم باشد، مرتب احساس می‌شود این ما هستیم که باید نیازهای ایران را در نظر بگیریم. ای کاش ما یک‌بار مذاکرات را ترک می‌کردیم. وقتی به طرف مقابل در آن سوی میز این پیام را بفرستید که تمایلی ندارید که او را ناکار کنید یا توافق را ناکام بگذارید، در واقع خودتان را به طرفی برابر تقلیل می‌دهید و بهترین توافق بدی که می‌توان به دست آورد را، در نهایت پیش رو خواهید داشت.

فریدمن در عین حال خاطر نشان کرد: پیش از آن که اوباما را رهبری ضعیف قلمداد کنید، به خاطر داشته باشید که جرج بوش رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، هشت سال برای رسیدگی به این مسئله - زمانی که به مراتب مشکل کوچکتری بود- فرصت داشت، تا چه از طریق نیروی نظامی چه از طریق دیپلماسی مقتدرانه کاری کند، اما او برای هشت سال هیچ کاری نکرد. اما آیا هنوز امکان دارد تا توافق بد خوبی به دست آورد؟ توافقی که ایران را مجبور به برچیدن برنامه هسته‌ای‌اش نمی‌کند اما زیرساخت‌ هسته‌ای ایران را طی 5 تا 10 سال آتی تا حدی کوچک می‌کند که ایران نتواند به سرعت به سمت تولید جنگ‌افزار هسته‌ای حرکت کند؟ توافقی که سطحی از شفافیت را برای نظارت بر توافق در اختیار ما قرار دهد و به بازرسان بین‌المللی اجازه دهد تا دسترسی سرزده به هر مکان مشکوک به فعالیت مخفی هسته‌ای داشته باشند؟ توافقی که مانع ارتقا چشمگیر ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم ایران طی دهه آینده شود؟ بله یک «توافق بد خوب» در چنین چارچوبی هنوز امکان‌پذیر است، و این بستگی به جزئیات مورد مذاکره در این روزهای پایانی دارد. چنین توافقی به رئیس‌جمهوری آمریکا این امکان را می‌دهد که به کنگره بدبین، و همچنین به اسرائیل بگوید این بهترین توافقی است که با یک غلاف خالی از اسلحه می‌توان به دست آورد؛ توافقی که تا بروز دگرگونی‌هایی در ایران زمان می‌خرد و بهتر از جنگی است که هیچ‌کس نمی‌داند انتهای آن چه خواهد بود.

نیویورک‌تایمز نوشت: اما توجه داشته باشید؛ این توافق می‌تواند بزرگتر از ، یا به بزرگی، یک زلزله در خاورمیانه، مانند اشغال افغانستان و عراق باشد. فصل مشترک آن دو در این بود که ما به هیچ عنوان آمادگی پس‌لرزه‌های صبح روز بعد را نداشتیم. جهان عرب امروز هیچ وزن ژئوپولتیکی ندارد. مصر ضعیف شده است، عربستان سعودی فاقد توان اعمال قدرت است، و از عراق دیگر چیزی نمانده است.

نگرانی دیرهنگام اصلاح‌طلبان برای ناکارآمدی‌های دولت

یک فعال اصلاح‌طلب با ابراز نگرانی می‌گوید: نیمی از عمر دولت رفت و دیگر نمی‌شود از دولت انتقاد نکرد.

محمدجواد حق‌شناس (عضو حزب اعتماد ملی  و مدیر مسئول ارگان توقیف شده این حزب) ضمن توجیه 2 سال سکوت اصلاح‌طلبان در نقادی عملکرد دولت، به روزنامه آرمان گفت: شرایط امروز با شرایط سال 92 یکسان نیست. اگر در ابتدای تشکیل کابینه و حتی سال گذشته انتقاد از دولت نوعی بی‌انصافی به شمار می‌رفت در وضعیت کنونی نمی‌توان نسبت به اقدامات دولت بی‌تفاوت بود و شرایط نسبت به گذشته تفاوت کرده است.

در شرایط کنونی تقریبا نیمی از عمر دولت تدبیر و امید گذشته است متاسفانه کسانی که در آغاز کار دولت تدبیر و امید ردای نقد به تن کردند که از یک پیشداوری برخوردار بودند. این عده بر اساس پیشداوری و نگاه غیرعلمی فضایی را به وجود آوردند که منتقدان دلسوز نیز برای همراهی نکردن با رویکرد تندروانه از انتقادهای دلسوزانه نسبت به دولت پرهیز کردند یا اینکه به صورت ملایم و در لفافه انتقادهای خود را مطرح می‌کردند.

وی در ادامه توجیه خود برای سکوت اصلاح‌طلبان در قبال برخی ناکارآمدی‌ها گفت: برخی از جریان‌ها و افراد با تخریب‌های بیجا و مغرضانه خود فضا را برای انتقاد دلسوزانه مخدوش کردند و اجازه ندادند افراد دلسوز برخی اقدامات دولت آقای روحانی را به چالش علمی و منطقی بکشند. بسیاری از افراد آگاه با دانش و دلسوز گمان کردند اگر در طول دو سال گذشته از آقای روحانی انتقاد کنند با تندروهای تخریب‌گر در یک جبهه قرار می‌گیرند و به همین دلیل انتقاد نکردند یا اگر هم انتقادی داشتند آن را زیاد بزرگ جلو ندادند. این وضعیت به ضرر کشور، دولت و مردم است.

حق‌شناس ادامه می‌دهد: اگر هم‌اکنون که دولت روحانی در میانه عمر خود است با ریزش پشتوانه اجتماعی مواجه شود باید منتظر شرایط نامطلوبی برای دولت در پایان عمر چهارساله باشیم.

وی ضمن اشاره به مطالبات سیاسی اصلاح‌طلبان، درباره ضعف اقتصادی دولت‌ می‌گوید: نکته دیگر قرار نگرفتن مسائل اقتصادی در اولویت اول سیاست‌های دولت بوده است. به هر حال مسائل اقتصادی همواره بر پشتوانه اجتماعی دولت‌ها تاثیرگذار بوده و دولت آقای روحانی نیز از این قاعده مستثنا نیست. اگر آقای روحانی به دستاوردهای بزرگی در زمینه اقتصادی دست پیدا کند به طور حتم ریشه‌های خود را در بین اقشار مختلف مردم محکم‌تر خواهد کرد آقای روحانی به تازگی عنوان کردند که تحریم‌ها روی مسئله آب مردم هم تاثیرگذار بوده است.

حق‌شناس تصریح کرد: آقای روحانی نباید از این گونه تعابیر استفاده کند. این‌گونه تعابیر جواب مناسبی به مطالبات مردم نیست. مردم به دنبال اقدام عملی دولت برای برطرف کردن مشکلات اقتصادی خود هستند. تیم اقتصادی دولت باید منسجم‌تر و توانمندتر انتخاب می‌شدند تا یک جریان فراگیر برای برطرف کردن مشکلات اقتصادی مردم به وجود می‌آمد.

وی در پاسخ به این سوال که «به نظر می‌رسد دولت دارای مشی مشخص و تعریف شده نیست. آیا تداوم این وضعیت آینده دولت را مخدوش نمی‌کند؟» گفت: انتظار ما این بود که دولت آقای روحانی با توجه به مشکلات شدید معیشتی مردم یک تیم منسجم را برای حل این مشکل به وجود خواهد آورد. با این حال در حال حاضر نوعی عدم هماهنگی و انسجام بین وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه مشاهده می‌کنیم. آقای روحانی باید سازمان برنامه و بودجه را به عنوان قلب تپنده سیستم اجرایی کشور خیلی زود راه‌اندازی می‌کرد با این وجود مشاهده کردیم که راه‌اندازی این سازمان بیش از هجده ماه به طول انجامید. این یک علامت سوال بسیار بزرگ برای کارشناسان سیاسی و اقتصادی بود که چرا آقای روحانی که در مناظرات انتخاباتی خود تاکید زیادی روی احیای این سازمان داشت به مدت هجده ماه احیای این سازمان را به تعویق انداخت.

وی این را هم گفته که «حضور روحانی در بین اهالی رسانه و سخنرانی‌های ایشان تنها نکته مثبت تیم رسانه‌ای دولت به شمار می‌رود. گزارش‌های صد روزه آقای روحانی نیز به این مسئله کمک کرده است. هر چند که این گزارش‌ها از نظم مناسبی برخوردار نبوده و تداوم نداشت. بنده برخی از وزرا را سراغ دارم که در دو سال گذشته حتی یک مصاحبه مطبوعاتی نداشتند به نظر می‌رسد این وزرا از رسانه‌ها فرار می‌کنند.»

** وطن امروز

«توافق بدون امضا» وضعیت ما را بدتر می‌کند

عضو هیات علمی دانشکده مطالعات جهان گفت: این سناریو که توافق صورت گیرد، بدون اینکه امضا شود، وضعیت ما را بدتر می‌کند چراکه در این حالت ایران تعهدات خود را اجرا می‌کند بدون اینکه طرف مقابل توافقی امضا کرده باشد. فؤاد ایزدی در گفت‌وگو با تسنیم درباره آنچه  در توافق هسته‌ای احتمالی نباید اتفاق بیفتد، تصریح کرد: طرف مقابل نباید اجازه پیدا کند خطوط قرمز ما را در عمل نقض کند و متن توافق را به‌گونه‌ای بنویسد که گویا خطوط قرمز نقض نشده است. در چند روز گذشته اخباری منتشر شده مبنی بر اینکه طرف مقابل در حوزه تحریم‌ها در روز امضا حرکتی از خود نشان می‌دهد. این استاد دانشگاه افزود: ظاهر این خبر این است که نظر و خط قرمز جمهوری اسلامی مورد توجه قرار گرفته و روز امضا در حوزه تحریم‌ها اتفاقی می‌افتد، منتها این داستان یک پیش‌‌زمینه‌ای پیدا کرده و آن این است که توافقی صورت می‌گیرد، بدون اینکه امضا شود بعد ایران موظف می‌شود به تعهدات خود عمل کند و بعد آژانس راستی‌آزمایی کند و زمانی که ایران به تعهدات خود عمل و آژانس راستی‌آزمایی کرد، آن زمان امضای متن صورت می‌گیرد و آن زمان برای تحریم‌ها اتفاقی خواهد افتاد. وی تأکید کرد: در واقع این حالت وضعیت ما را بدتر می‌کند، در حالت قبل توافق را امضا می‌کردند و بعد ما اجرا می‌کردیم، در این حالت ایران اجرا می‌کند بدون اینکه طرف مقابل توافقی امضا کرده باشد پس فقط در ظاهر به خط قرمز ایران توجه شده اما در عمل وضعیت نسبت به قبل بدتر شده است. ایزدی در ادامه گفت: همچنین در استفاده از کلمات باید دقت شود، مثلاً ما خواهان لغو تحریم هستیم، این لغو تحریم مشخص است که چیست. قانون تحریم باید لغو شود، اما متأسفانه ما می‌شنویم که برخی دوستان می‌گویند، لغو اجرا را خواهیم داشت، در واقع لغو اجرا یعنی تعلیق اما به‌جای اینکه از تعلیق استفاده کنند، از کلمه «لغو اجرا» استفاده می‌کنند که یک کلمه لغو در آن است، لذا خطوط قرمز نباید لوث شده و با بازی با کلمات و طراحی‌های عجیب و غریب ظاهرسازی شود که به خطوط قرمز توجه شده اما در عمل توجه نشده و حتی عقبگرد هم بکنیم.

وزارت کشور برای نصب دوربین در شعب درخواستی نداده است

سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات گفت وزارت کشور تاکنون درخواستی برای نصب دوربین در شعب اخذ رای ارائه نداده است. سیامک ره‌پیک درباره نصب دوربین‌های مداربسته در برخی شعبه‌های اخذ رای به تسنیم گفت: هیچ پیشنهادی در این زمینه از سوی وزارت کشور به شورای نگهبان ارسال نشده است. ره‌پیک درباره زمان معرفی سخنگوی شورای نگهبان در دوره بعد نیز اظهار داشت:‌ در 2 هفته آینده اعضای هیات رئیسه از جمله سخنگو تعیین خواهند شد. ره‌پیک همچنین  به موضوع برگزاری الکترونیکی انتخابات اسفندماه اشاره کرد و گفت: این موضوع در دست بررسی کارشناسی است و تصمیم قطعی راجع به کمیت و کیفیت برگزاری الکترونیکی انتخابات گرفته نشده است. دوستان وزارت کشور کارهای مربوط به خودشان را انجام می‌دهند. البته پیشنهاد رسمی با جزئیات به شورا ارائه نشده لذا در شورای نگهبان تصمیم قطعی درباره کمیت و کیفیت و تعداد حوزه‌ها و امثال اینها در موضوع مکانیزه شدن انتخابات این دوره گرفته نشده است.

احمدی‌نژاد: علاقه و انگیزه‌ای برای کار سیاسی ندارم

رئیس دولت‌های نهم و دهم گفت: ما به طور مطلق هیچ برنامه و علاقه‌ای برای فعالیت‌های انتخاباتی نداریم. به گزارش خبرگزاری فارس، محمود احمدی‌نژاد رئیس دولت‌های نهم و دهم در مراسم افطار با شماری از مقامات و مسؤولان عالیرتبه دولت‌های نهم و دهم که چند روز پیش در ساختمان ولنجک تهران برگزار شد، اظهار داشت: بنده و جمعی از دوستان پس از یک بررسی دقیق به این نتیجه رسیده‌ایم که در این مقطع از زمان، جز بازخوانی و تبیین اندیشه حاکم بر انقلاب که همان اندیشه امام راحل، اسلام ناب و حقیقت توحید و عدالت است، هیچ مسؤولیت و تکلیف دیگری نداریم. رئیس‌جمهور سابق با تاکید بر اینکه به کار سیاسی معمول نه علاقه و نه انگیزه‌ای داریم، اظهارکرد: جلساتی که در اینجا برگزار می‌شود، همانطور که گفتم در زمینه بازخوانی خط امام، مبانی انقلاب، آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب است. مطلقا راجع به مسائل دیگر اینجا بحثی نیست. البته شما من را می‌شناسید.

** خراسان

 

دستور روحاني براي تهاتر زمين دولتي در پايتخت

بر اساس پيشنهاد وزيران عضو کميسيون لوايح که طي روزهاي اخير به استناد ماده ۱۱۸ قانون محاسبات عمومي کشور به تاييد حجت الاسلام روحاني رييس جمهور کشورمان نيز رسيده، مقرر شده حق بهره برداري از زميني به مساحت بيش از 7700 متر مربع از شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران به وزارت بهداشت واگذار و در مقابل، سند ساختمان هاي درمانگاه بيمارستان بهارلو نيز از وزارت بهداشت به شرکت مذکور منتقل شود.

 

** آرمان

 

کشف حفره امنیتی تلگرام توسط هکر ایرانی
 
شنیده شد که یک هکر کلاه‌سفید ایرانی مدعی شده که حفره امنیتی نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام را کشف کرده است.  این باگ امنیتی با عنوان جعل درخواست در صفحه مدیریت تحت وب این نرم‌افزار شناسایی شده که به صورت کنترل از راه دور با تلفن‌های همراه ارتباط برقرار می‌کند. پیمان دالوند- کارشناس آسیب‌پذیری تحت وب- با اعلام این مطلب گفت: تلگرام یک نرم‌افزار پیام‌‌رسان است که در کنار سایر سیستم‌های ارتباطی در تلفن‌های همراه مورد استفاده قرار می‌گیرد و این سیستم پنل تحت وب را نیز داراست که در هفته گذشته از این پنل دو آسیب‌پذیری کشف شد. وی درباره مشخصات این حفره امنیتی توضیح داد: در تلگرام سرویسی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان حساب کاربری در تلگرام را غیرفعال کرد و این حفره می‌تواند با جعل درخواست برای کاربران از طریق لینک ارسالی تلگرام و یا سایر صفحه‌های وب ارسال شده که پس از استفاده از آن تمامی اطلاعات و حساب کاربری فرد در تلگرام از بین خواهد رفت. 
 
برخی نمایندگان یارانه می‌گیرند!
 
شنیده شد که رئیس کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه تاکنون یک ریال یارانه و کوپن دریافت نکرده‌ام، گفت: برخی نمایندگان مجلس و مدیران همچنان یارانه می‌گیرند. به گزارش میزان، رجب رحمانی درخصوص حذف افراد ثروتمند از دریافت یارانه اظهار کرد: این به صورت قانون درآمده و باید اجرا شود. البته برخی افراد از جمله برخی نمایندگان که از دوره‌های گذشته شامل بوده‌اند باید حذف شوند. وی در پاسخ به اینکه آیا نمایندگان مجلس در لیست دریافت یارانه هستند، افزود: نمایندگانی که در دوره هشتم نیز حضور داشته‌اند، اقدام به ثبت نام مجدد در طرح هدفمندی یارانه نکرده‌اند. وی ادامه داد: اما برخی از نمایندگانی که برای نخستین‌بار نماینده مجلس شده‌اند، در لیست هدفمندی یارانه‌ها هستند و همچنان یارانه می‌گیرند. رحمانی بیان کرد: نمایندگان باید از لیست دریافت حذف شوند و باید به‌زودی قانون حذف یارانه‌بگیران ثروتمند اجرا شود.
 
پاسخ توئیتری کری به ظریف
 
شنیده شد که در پی اخبار داغ این روزهای جهان درمورد توافق هسته‌ای ایران و 1+5، سیاستمداران هر کدام به نوعی گوشه‌ای از خبر‌های این مذاکرات را در فضای مجازی منتشر می‌کنند. باشگاه خبرنگاران نوشت؛ محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان با بیان اینکه 1+5 باید یک تصمیم حساس و تاریخی از میان «توافق یا تحمیل» انتخاب کنند، تصریح کرد: دستیابی به توافق نیازمند شجاعت برای مصالحه، خودباوری برای انعطاف، پختگی برای تصمیمات منطقی، خردمندی برای کنار گذاشتن توهمات و جسارت برای عبور از عادت‌های کهنه است. همان موقع جان کری وزیر امورخارجه آمریکا در جوابیه به این ویدئو گفت: من قبل از این گفته‌ام تیم ما با دقت و با تلاش فراوان درحال کار است تا پیشرفت مذاکرات را به حداکثر برساند.
 
پاسخ افتخارجهرمی به ادعای سلیمی‌نمین
 
شنیده شد که گودرز افتخارجهرمی به اتهامات سلیمی‌نمین درباره پرونده حقوقی سقوط هواپیمای مسافربری ایران و شکایت ایران از آمریکا پاسخ داد. به گزارش خبرآنلاین، عباس سلیمی‌نمین در یک مصاحبه با موضوع انهدام هواپیمای مسافربری ایرانی توسط ناو آمریکایی وینسنس گفته بود که پرونده‌ای حقوقی از جانب ایران توسط افتخارجهرمی که در آن زمان مسئول‌دفتر حقوقی ریاست‌جمهوری پیگیری شد، اما نتیجه آن نامعلوم است. وی همچنین مدعی شد که افتخارجهرمی به‌رغم اصرارهای فراوان هیچ‌گاه حاضر نشد حتی جمله‌ای در رابطه با عاقبت این پرونده توضیحی دهد. این درحالی است که دکتر افتخارجهرمی صراحتا گفت: تاکنون چندین‌بار در مصاحبه با روزنامه‌های مختلف و رادیو و تلویزیون نتیجه پیگیری دعوای جمهوری اسلامی ایران در دیوان بین‌المللی دادگستری به اطلاع عموم رسیده است.  در همان زمان در جلسه‌ای در مجلس توضیحات کافی به نمایندگان داده شد. همچنین در همان زمان سران سه قوه از نحوه پیگیری و چگونگی خاتمه پرونده اطلاع یافتند.  
 
برج میلاد تعطیل شد
 
شنیده شد که سومین جشنواره رمضانی شهر خدا برج میلاد تهران، همزمان با شبهای لیالی قدر به مدت پنج روز تعطیل خواهد بود. فرارو نوشت : همزمان با شب‌های لیالی قدر در ماه مبارک رمضان و همچنین به مناسبت شهادت حضرت علی(ع) جشنواره رمضانی شهر خدا به مدت پنج روز از تاریخ 14 تا 18 تیرماه تعطیل خواهد بود تا شهروندان بتوانند بخوبی از شب های پربرکت لیالی قدر بهره مند شوند. بنابر اعلام روابط عمومی برج میلاد، جشنواره رمضانی شهر خدا کار خود را دوباره از روز جمعه 19 تیرماه در قالب برپایی محلات مختلف سلامت، فرهنگ و هنر، کودک، زندگی و طهرون تا پایان ماه بندگی خدا ادامه می‌دهد. سومین جشنواره رمضانی شهر خدا از 19 تا 26 تیرماه همه روزه با حضور گسترده هنرمندان از ساعت 18 تا 2 بامداد میزبان علاقه مندان و بازدیدکنندگان است.
 
لغو حکم اعدام قاتلان فرخنده
 
شنیده شد که دادگاه استیناف افغانستان حکم اعدام چهار متهم پرونده قتل فرخنده را لغو کرد. ایران نوشت؛ در این جلسه که روز چهارشنبه گذشته پشت درهای بسته و بدون حضور اعضای خانواده فرخنده انجام شد، قاضی علی‌عبدالناصر پس از بررسی پرونده با لغو اعدام سه نفر از متهمان حادثه مجازات آنان را به 20 سال حبس تقلیل داد. ضمناً خادم زیارتگاه «شاه دو شمشیر» هم که بین آنها بود، به 20 سال حبس محکوم شد. یکی از محکومان نیز که براساس مدارک موجود کمتر از 18 سال سن داشت، به 10 سال زندان محکوم شده است. انتشار حکم، خشم خانواده فرخنده ملک‌زاده و فعالان حقوق بشر را برانگیخت و واکنش‌های اعتراضی را سبب شد.
 
هشدار حقوقی به یک مسئول مهم اجرایی
 
شنیده شد که خراسان نوشت: بر اساس ابلاغیه مسئولان یکی از نهادهای نظارتی به رئیس یکی از سازمان‌های مهم دولتی، تاکید شده است که با توجه به مقررات قانونی و الزامات اداری مصوب، صورت‌های مالی این سازمان باید در زمان مقرر قانونی به دستگاه‌های مربوط و نظارتی ارائه شود که این موضوع در سال‌های گذشته با تاخیر همراه بوده و با توجه به اهمیت رعایت انضباط مالی در قوه مجریه، درصورت تکرار این موضوع، تخلف برای رسیدگی به دادسرا ارجاع خواهد شد.
 
پیام ظریف به زبان فارسی در رسانه آمریکایی
 
شنیده شد که روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال پیام وزیر امورخارجه ایران را با زیرنویس فارسی منتشر کرد. واحد مرکزی خبر گزارش داد: این روزنامه آمریکایی با قراردادن پیام ویدئویی محمدجواد ظریف در این روزنامه آن را با زیرنویس فارسی و با ترجمه مناسب منتشر کرد. شمار بینندگان پیام ویدئویی ظریف در یوتیوب نیز از مرز ده هزار تن گذشته است و صدها نفر از اقصی‌نقاط جهان، واکنش‌های مثبت و منفی به آن نشان داده‌اند.


** شرق
 

سرلشکر فیروزآبادی: شهادت می‌دهم امروز دولت جز خیر مردم، انقلاب و کشور را  نمی‌خواهد


فارس: سردار سرلشکر سیدحسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، گفت: ایران در شب‌های مبارک قدر برای موفقیت مذاکره‌کنندگان هسته‌ای کشورمان دعا می‌کند. او افزود: بنده به‌عنوان یک بسیجی خاک پای ایران، شهادت می‌دهم امروز دولت جز خیر مردم، انقلاب و کشور را نمی‌خواهد و همه باید یکپارچه پشتیبان آن باشیم. او ادامه داد: دولت دکتر روحانی، دولتی مجاهد و ایثارگر است و مذاکره‌کنندگان هسته‌ای امروز همچون رزمندگان اسلام در شب‌های عملیات، نیاز به دعای ملت ایران اسلامی دارند. فیروزآبادی در ادامه تأکید کرد: بنده به‌عنوان یک بسیجی خاک پای ایران شهادت می‌دهم که امروز دولت، جز خیر مردم، انقلاب و کشور را نمی‌خواهد و همه باید یکپارچه پشتیبان آن باشیم.

پیگیری مطهری در ارتباط با بازداشت‌های سیاسی


ایلنا: علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، گفت: «در ارتباط با بازداشت‌ها که جنبه سیاسی و امنیتی پیدا می‌کند، باید با مقامات امنیتی و قوه‌قضائیه صحبت شود. پیشنهاد من این است که در این جور موارد، مجلس بهترین پناهگاه است و باید ورود پیدا کند». نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، درباره بازداشت اخیر اسماعیل عبدی، دبیر کانون صنفی معلمان ایران، اظهار کرد: «من این موضوع را پیگیری کردم. آقای عبدی محکومیت قبلی داشته و ظاهرا آن را به اجرا گذاشته‌اند و البته من درباره رسیدگی به این موضوع (بازداشت فعالان صنفی) به رئیس قوه‌قضائیه پیغام دادم و نتیجه، بستگی به نوع رفتار قوه‌قضائیه دارد». مطهری با اشاره به اینکه از محتوای پرونده این افراد از جمله آقای عبدی اطلاع ندارم، خاطرنشان کرد: «از وزارت اطلاعات سؤال کردم، گفتند در این قضیه دخالتی نداشتیم و قوه‌قضائیه اقدام کرده است». نماینده مردم تهران در مجلس گفت: «اگر  فعالان حرف‌هایشان را بزنند، بهتر از این است که خواسته‌هایشان امکان بروز پیدا نکند و این امر منشأ اقدامات پنهانی شود. ولی متأسفانه مجلس ما اساسا وارد این‌گونه مسائل نمی‌شود و این یک نقطه‌ضعف برای مجلس ما محسوب می‌شود».

فعاليت زودهنگام برخي نامزدها براي انتخابات


ایلنا: محمدحسین مقیمی، رئیس ستاد انتخابات کشور، با تأکید بر اینکه در آستانه انتخابات باید نظارت‌های ما بیشتر و دقیق‌تر شود، گفت: بسیاری از افراد از هم‌اکنون به شکل غیررسمی فعالیت‌ خود را برای انتخابات آغاز کرده‌اند درحالی‌که این خلاف قانون است و اگر موردی در این خصوص به ما منعکس شود، حتما بدون اغماض با آنها برخورد خواهد شد. معاون سیاسی وزیر کشور تأکید کرد: این روزها گزارش‌های زیادی در مورد تخلفات انتخاباتی و فعالیت‌های متفاوتی که در حال انجام است، به دست ما می‌رسد اما برخورد با این افراد مستلزم آن است که صحت و سقم این گزارش‌ها نیز مورد تأیید قرار گیرد. تاکنون گزارشی از برخورد با تخلفات انتخاباتی به ما ارائه نشده است.

آغاز بهره‌برداری از رادار بردِ بلند «قدیر»


سپاه‌نیوز: روز گذشته در مراسمی با حضور امیر اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص)، از رادار بردِ بلند «قدیر» در منطقه عمومی اهواز رونمایی و بهره‌برداری از آن آغاز شد. سامانه راداری «قدیر» جزء رادارهای سه‌بعدی بردِ بلند است که به همت سازمان جهاد خودکفایی نیروی هوافضای سپاه طراحی و ساخته شده است. این رادار توانایی کشف ریزپرنده‌ها و اهداف با سطح مقطع بسیار کم و کوچک از دوردست را دارا بوده و قادر است در خط دید مستقیم اهداف را در برد هزارو ١٠٠ کیلومتر کشف کند. همچنین رادار بردِ بلند «قدیر»، انواع هواپیماها را در برد ٦٠٠ کیلومتر و موشک‌های بالستیک را تا برد هزارو ١٠٠ و ارتفاع صد کیلومتر آشکار می‌کند.  نمونه اول این رادار در خرداد ١٣٩٣ رونمایی و در منطقه عمومی گرمسار عملیاتی شد و رادار دوم نیز پس از شش ماه کارکرد آزمایشی، از امروز(شنبه) وارد مدار عملیاتی پدافند هوایی کشور می‌شود؛ مراحل ساخت سومین رادار بردِ بلند نیز به پایان رسیده که با اتمام عملیات مهندسی در آینده نزدیک نصب و عملیاتی خواهد شد.

** ایران

آلن ایر: انهدام هواپیمای مسافربری ایران خطا بود

سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت: «قبول می‌کنم که هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران خطا بود.» به گزارش  تسنیم، «آلن ایر» سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه امریکا درخصوص هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران از سوی ناو جنگی امریکا در سال پایانی جنگ تحمیلی گفت: «قبول می‌کنم این خطایی بود که در اثر این خطا ایرانیان بی‌گناه کشته شدند.»


روایت مذاکره کننده امریکایی از نطق های جلیلی

مذاکره کننده ارشد سابق امریکا در پاسخ به سؤالی در مورد محتوای سخنان سعید جلیلی در مذاکرات هسته‌ای گفت: «جلیلی در آن مذاکرات، از تاریخ اسلام و ایران برایمان می‌گفت.» هفته‌نامه «طلوع صبح» که این گفت‌وگو را منتشر کرده، نوشته است: «این گفت‌وگو که به صورت مکتوب صورت گرفته، مشخص نمی‌کند لحن «رابرت جی اینهورن» جدی‌ است یا مزاح می‌کند، اما به صراحت می‌گوید: «ما در مذاکرات، در بسیاری از ساعاتی که به سخنرانی‌های آقای جلیلی گوش می‌دادیم، بسیار در مورد تاریخ ایران یاد گرفتیم.» اینهورن می‌گوید در دوره جلیلی، زمان زیادی برای نطق صرف می‌شده است.

مذاکره کننده سابق امریکا می‌افزاید: مذاکرات از تابستان سال 2013، به شکلی بسیار جدی‌تر و حرفه‌ای‌تر ادامه پیدا کرده و زمان بسیار کمی روی ایراد نطق صرف شده و اکثر زمان روی نشست‌های کاری حرفه‌ای و غیررسمی صرف شده است.»


اعلام علت مرگ زائران عربستانی

دادستان عمومی و انقلاب مشهد با بیان اینکه «نتیجه نهایی آزمایش های پزشکی قانونی، علت فوت زائران عربستانی را مشخص کرد»، گفت: «علت مسمومیت و فوت زائران عربستانی گاز متصاعد شده از قرص برنج بوده است.»  غلامعلی صادقی در گفت‌وگو با «میزان» تأکید کرد: «بقیه احتمالات و حرف‌ها بر اساس قرائن در صحنه و جواب آزمایش های دیگر منتفی است.»


برای دیگران هم بالاتر از توبیخ نخواهند

«عصر ایران» در مطلبی ضمن مقایسه رویکرد صدا و سیما به خطای احتمالی مطبوعات  و مقایسه آن با رفتار این رسانه با خطای احسان علیخانی مجری برنامه «ماه عسل» شبکه سراسری نوشت: «مهربان شده‌اند و به جای 20:30 در اخبار 22 شبکه 3 و آن هم در مقام دفاع و توضیح و توجیه  به یک خطا می‌پردازند! آقای مجری هم به ما یادآور می‌شود دو خطا را به نسبت 150 مورد ببینید. 

اما اگر در مجله‌ای با دو هزار کلمه در هر صفحه چند کلمه از دست مدیر و سردبیر اصطلاحاً دربرود، نمی‌توان گفت چند کلمه از 40 هزار کلمه در یک شماره و 400 هزار کلمه در سال و 4 میلیون کلمه در 10 سال. آنجا اما آنان با همان چند کلمه کار دارند!... آیا وقت آن نرسیده که همان گونه که برای خود به «توبیخ» بسنده می‌کنند، برای دیگران نیز بالاتر از توبیخ نخواهند و به جای زوم کردن روی یک شعر که مثلاً در معتبرترین فصلنامه به چاپ رسیده یا فضاسازی به خاطر یک تیتر در یک روزنامه- که پس از چاپ قابل تغییر هم نیست- روزنامه‌نگاران را هم به چشم همکار خودشان ببینند؟


تکذیب بخشنامه صدا و سیما

مدیر روابط عمومی سازمان صدا و سیما خبر «صدور بخشنامه نپرداختن به موضوع صلح امام حسن(ع)» توسط این رسانه را تکذیب کرد. داوود نعمتی انارکی گفت: «سیاست این سازمان حمایت کامل و جدی از تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان است.».

/3004

دیدگاه شما در مورد : نگرانی دیرهنگام اصلاح‌طلبان برای ناکارآمدی‌های دولت

نگرانی دیرهنگام اصلاح‌طلبان برای ناکارآمدی‌های دولت

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS