امروز جمعه 04 اسفند 1396
ساعت 07:58:52
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21872

تاریخ انتشار : 16/04/1394 - 18:41

تشخیص تک سلول سرطانی با کمک نانوکاوشگر

محققان دانشگاه تهران مکانیزم جدیدی ارائه کردند که قادر است بدون استفاده از نشانگرهای شیمیایی، سرطانی بودن یک تک سلول را با استفاده از کاوشگرهای متشکل از نانولوله های سیلیکونی، در مراحل اولیه بیماری شناسایی کند.

جویباران ـبه گزارش بلاغ،

 

دکتر محمد عبدالاحد از محققان از اعضای این پروژه تحقیقاتی طرح تشخیص تک سلول سرطانی با کمک نانوکاوشگر گفت: مطالعه بر روی رفتارهای تک سلولی در حوزه سرطان همیشه مورد توجه محققان بوده، زیرا باعث نیل به یافته های ارزشمندی برای پی بردن به رفتار این سلول ها می شود.


وی بیان کرد: دراین تحقیق از روشی بر مبنای پاسخ الکتریکی سلول به تحریک مکانیکی آن به عنوان روشی نوین در تشخیص سلول های سرطانی استفاده شده است.

عبدالاحد اظهارکرد: در واقع میزان فعالیت آکتین ها (یکی از اجزای مهم اسکلت سلولی که در رفتار مکانیکی سلول و رشد و تقسیم آن نقش کلیدی دارد) و فعالیت الکتریکی غشای سلول با هم مرتبط است، این ارتباط پس از سرطانی شدن سلول دچار اختلال می شود که نشانه خوبی برای تشخیص سلول های سرطانی است.

وی گفت: برای رسیدن به این هدف، یک کاوشگر (پروب) از نانولوله های سیلیکونی همراه با میکرو پیپت شیشه ای فعال شده از نظرالکتریکی طراحی شده است، این نانوکاوشگر با اعمال تنش مکانیکی وکشیدن سلول توسط میکرو پیپت، سیگنال الکتریکی حاصل از سلول را ثبت و بررسی می کند.

عبدالاحد اظهارکرد: در واقع روند کار سیگنال گیری مستقیم از سلول و ارتباط مستقیم امپدانس الکتریکی و تحریک مکانیکی سلول است که جهت تشخیص مراحل اولیه سرطان به کار می رود، بدین ترتیب می توان الگوی جدیدی برای تشخیص سلول های سرطانی ارائه داد.

وی در ادامه افزود: بررسی رفتارهای مقاومتی و خازنی سلول های سالم و سرطانی در اثر نیروهای مکش مختلف نشان از این دارد که سلول های سالم با تغییر میزان نیروی کشش وارد بر آن ها تغییر کاملا واضحی در امپدانس الکتریکی از خود نشان می دهند، این درحالی است که در مقادیر مختلف نیروی کشش، تغییر چندانی در امپدانس سلول های سرطانی دیده نمی شود، در واقع سلول های سرطانی پاسخ الکتریکی بسیار ضعیفی به این چنین تحریک های مکانیکی دارند.

این محقق بیان کرد: این سیستم قابلیت نصب بر روی میکروسکوپ های IVF را دارد، لذا به کمک آن توانایی مطالعه خواص الکترومکانیکی تک سلول ها نیز فراهم می شود./آ
 

 

 

/3004

 

دیدگاه شما در مورد : تشخیص تک سلول سرطانی با کمک نانوکاوشگر

تشخیص تک سلول سرطانی با کمک نانوکاوشگر

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS