امروز شنبه 30 دی 1396
ساعت 00:36:01
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21750

تاریخ انتشار : 15/04/1394 - 17:16

چقدر همراه غذا مواد سرطان‌زا می‌خوریم؟!

دکتر قباد محمدی با بیان اینکه استفاده از کودهای شیمیایی در کشور تقریبا با میانگین جهانی برابر است، گفت: خطری که در زمینه کودهای شیمیایی وجود دارد، استفاده بیش از حد از نیترات است.

جویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ،

 

 

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به شروع بیش از یکساله طرح سنجش نیترات در محصولات کشاورزی اظهار کرد: هنوز اطلاعات در این زمینه تکمیل نشده و اجرای طرح کماکان ادامه دارد.


دکتر قباد محمدی با بیان اینکه استفاده از کودهای شیمیایی در کشور تقریبا با میانگین جهانی برابر است، گفت: خطری که در زمینه کودهای شیمیایی وجود دارد، استفاده بیش از حد از نیترات است.

وی اظهار کرد: بالا رفتن نیترات در محصولات کشاورزی مانند سبزیجات و میوه‌جات احتمال سرطان‌زایی محصول را افزایش می‌دهد.

محمدی اظهار کرد: تا حدی وجود نیترات در محصول طبیعی است، زیرا ریشه برخی گیاهان نیترات خاک را جذب می‌کند و کاری در این زمینه نمی‌توان کرد و در یک حد مجاز وجود نیترات مانعی ندارد.

وی افزود: همچنین در مواردی خاک و آب مورد استفاده حاوی نیترات هستند و اینگونه نیست که تنها منبع نیترات موجود در گیاه از طریق کود فراهم شده باشد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: تنها مسئله مهم این است که نیترات از هر منبعی که تامین می‌شود از حد مجازی در محصولات کشاورزی بالا نرود.

وی اظهار کرد: در همین رستا همواره نظارت‌هایی را بر عرضه محصولات کشاورزی در میدانهای میوه و تره بار استان داشته‌ایم.

محمدی افزود: از ابتدای سال گذشته طرح سنجش نیترات محصولات کشاورزی در سطح اماکن عرضه محصولات کشاورزی استان آغاز شده که در حال حاضر نتایج آن تکمیل نشده و این طرح هنوز ادامه دارد.

وی با بیان اینکه آزمایشات در این زمینه برای جمع آوری اطلاعات در زمینه میزان نیترات موجود در محصولات کشاورزی است، گفت: تمام آزمایشات ما فعلا تنها برای جمع‌آوری یک بانک اطلاعاتی در زمینه میزان این ماده شیمیایی در محصولات است و نتایج آن به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای تصمیمات بعدی ارسال می‌شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در خصوص آخرین وضعیت نیترات در محصولات کشاورزی استان، اظهارکرد: با نمونه برداری‌های انجام شده میزان نیترات در برخی محصولات بالا و نگران کننده و در برخی دیگر در حد مجاز بوده و فعلا تا جمع‌آوری نهایی اطلاعات و آزمایشات در فصول مختلف سال نمی‌توان در خصوص وضعیت نیترات محصولات کشاورزی استان اظهارنظر کرد. /آ
 

 

 
 
 
 

 

 

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : چقدر همراه غذا مواد سرطان‌زا می‌خوریم؟!

چقدر همراه غذا مواد سرطان‌زا می‌خوریم؟!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS