امروز یکشنبه 26 آذر 1396
ساعت 11:38:34
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21732

تاریخ انتشار : 15/04/1394 - 17:03

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد ساری:

دانشگاهی که پس از دو سال هنوز رئیس ندارد چگونه می‌تواند رشد علمی ایجاد کند؟!

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد ساری گفت: اصرار بر انتخاب روسای دانشگاه از یک تفکر و جریان خاص که بارها ثابت کرده است به‌دنبال انحراف مسیر علمی و مطالبه‌گر دانشگاه است، از مهم‌ترین دلایل رکود علمی کشور است.

جویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ،

عبدالرضا بابایی در گفت‌وگو با نگاه آزاد، با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با اساتید دانشگاه، اظهار کرد: همانطور که رهبری فرمودند، طی دو سال گذشته ما شاهد کاهش شتاب رشد علمی کشور بوده‎ایم.

وی با بر شمردن دلایل کاهش این رشد، افزود: دلایل مختلفی بر این امر مترتب است که اولین دلیل، سیاست‌زدگی درباره معرفی وزیر علوم به مجلس بود که ماه‌ها به طول انجامید و دلیل آن نیز اصرار رئیس جمهور بر معرفی افراد دارای حاشیه به مجلس بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی ساری تصریح کرد: اصرار بر انتخاب روسای دانشگاه از یک تفکر و جریان خاص که بارها ثابت کرده است به‌دنبال انحراف مسیر علمی دانشگاه بوده، یکی از مهم ترین دلایل رکود علمی کشور است.


بابایی اضافه کرد: دومین دلیل بی‌ثباتی در عرصه مدیریتی دانشگاه‌ها در دو سال اخیر بوده است، به این صورت که در این مدت بسیاری از دانشگاه‌ها، به‌ویژه دانشگاه‌های مادر رئیس نداشتند و با سرپرست اداره می‌شدند که البته این روند بعضا هنوز هم ادامه دارد.

وی ادامه داد: مشکل سوم نگاه صرفا سیاسی مدیران دانشگاهی در دولت جدید، به مسائل علمی است و نمونه بارز آن نیز موضوع بورسیه‌ها بود، که روسای دانشگاه‌ها و مسئولان وزارت علوم صرفا برای اغراض سیاسی خود با آبروی عده‌ای بازی کردند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی ساری خاطرنشان کرد: در موضوع سیاست‌زدگی دانشگاه‌ها باید به این نکته مهم توجه کرد که برخی افراد در دانشگاه‌ها بر آنند تا با سوار شدن بر موج شور و هیجانات پاک دانشجویی و استفاده ابزاری از دانشجویان اهداف سیاسی جریان خاص خود را پیگیری کنند.

بابایی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: مشکل چهارم مربوط به جذب بی‌رویه دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی بدون توجه به ایجاد زیرساخت‌های لازم و وجود برنامه منظم و هدایت کلی درباره پایان‌نامه‌ها است که این کار باعث هدررفت سرمایه انسانی شده که لازم است در این زمینه برنامه‌ریزی دقیق‌تری صورت پذیرد.

وی ادامه داد: وجود نظارت دقیق‌تر در امر طرح‌های پژوهشی، مقالات علمی، تقویت رابطه دانشگاه و صنعت، استفاده جدی از بستر اقتصاد مقاومتی که خود می‌تواند مولد علم و باعث رشد شتاب علمی باشد از دیگر مواردی است که می‌تواند ما را همچون گذشته به توفیق برساند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی ساری در پایان تاکید کرد: توجه به نقشه جامع علمی کشور و تبدیل آن به یک گفتمان به فرموده رهبر معظم انقلاب تنها راه بازگشت به مسیر پیشرفت و رشد علمی کشور است، چرا که اگر می‌خواهیم خواسته‌ای محقق شود باید تبدیل به یک گفتمان شود.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : دانشگاهی که پس از دو سال هنوز رئیس ندارد چگونه می‌تواند رشد علمی ایجاد کند؟!

دانشگاهی که پس از دو سال هنوز رئیس ندارد چگونه می‌تواند رشد علمی ایجاد کند؟!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS