امروز جمعه 24 آذر 1396
ساعت 23:28:11
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21668

تاریخ انتشار : 14/04/1394 - 17:43

نویسنده کتاب «سیمرغ‌های قاف یقین»:

بعد از 10 سال هنوز هزینه‌های چاپ کتاب جبران نشده/ بارها به حال خودم و غریبی شهدا گریه کردم

نویسنده کتاب «سیمرغ‌های قاف یقین» گفت: در حال حاضر دو هزار کتاب شهید در گوشه خانه گرد و خاک می‌خورد و بارها به حال خودم و غریبی شهدای شهرستان گریه کردم.

جویباران ـ

به گزارش بلاغ به نقل از گلوگاه ما، به‌مناسبت ۱۴ تیر، روز قلم، به سراغ نویسنده‌ای از شهر گلوگاه رفتیم تا از درد دل‌هایش با ما بگوید.

خودتان را معرفی کنید.

اینجانب رضا محمودجانلو اهل گلوگاه مازندران، نویسنده کتاب سیمرغ‌های قاف یقین۱و۲ هستم.

از کتاب سیمرغ‌های قاف یقین بگویید.

این مجموعه کتاب‌ها شامل زندگی‌نامه، وصیت‌نامه، خاطرات، محل، تاریخ و نحوه شهادت شهدای شهرستان گلوگاه است که در تیراژ ۷ هزار جلد، به چاپ رسید.

از چه زمانی شروع به نگارش این کتاب کردید؟

فرآیند نگارش جلد اول این مجموعه را از دوران دفاع مقدس شروع کردم و همه را با دست می‌نوشتم و حتی دست خط برادرانی که به من کمک می‌کردند و بعد به شهادت رسیدند را هنوز به یادگار دارم. تعداد ۳۵ شهید را در همان دوران دفاع مقدس کامل کرده بودم، کار تهیه و تدوین این کتاب بعد از دفاع مقدس مدتی به تعویق افتاد و از سال ۱۳۸۰ به صوت خیلی جدی روی آن کار کردم.

شخص خاصی نیز به شما در تالیف این کتاب کمک کرد؟

دوست عزیزم آقای محمدتقی امینی گلوگاهی، کمک زیادی به من کرد و تکمیل این کتاب مدت ۵ سال به طول انجامید.

آیا نگارش این کتاب کار آسانی بود؟

بعضی از افراد انتقاد می‌کنند تهیه کتاب به این صورت کار چندان سخت و مهمی نبوده و شما  چند وصیت‌نامه را در کنار هم قرار داده و به شکل یک کتاب منتشر نمودید. در جواب آنها به ذکر چند مورد از سختی‌های تهیه این کتاب اشاره می‌کنم. به‌طور مثال برای تهیه مطلبی از شهید امین‌الله زاهدی به شهرستان میبد در استان یزد سفر کردم و تحقیق کردم یا بعضی از خانواده‌ها حتی حاضر نمی‌شدند وصیت‌نامه، عکس یا اطلاعات در اختیار بنده بگذارند. بارها اتفاق می‌افتاد برای دریافت یک وصیت‌نامه چندین بار به منزل شهید یا اقوام شهید مراجعه کنم و یا برای دریافت اطلاعات از هم‌رزم شهید به شهرستان‌‌های دیگر می‌رفتم. مدت چند ماه از اول شب تا صبح به خدمات کامپیوتری می‌رفتم تا کار تایپ انجام بدهم یا اینکه برای تهیه یک عکس شهید آنقدر خواهش و التماس می‌کردم تا آن را به دست بیاورم و در کتاب چاپ کنم.

اگر عزیزان کتاب را مطالعه کرده باشند می‌بینند بعضی از شهدا مطالب کمتری دارند، دلیل آن همین چیزی است که ذکر کردم. انصافاً خودم ناراحت می‌شدم و هنوز هم هستم.

با چه مشکلاتی مواجه بودید؟

پس از مدت ۵ سال از تکمیل کتاب، مشکل هزینه چاپ آن را داشتم، به هر دری زدم تا ارگان یا اداره‌ای پیدا شود و حمایت کند تا این کتاب به چاپ برسد، متأسفانه هزینه آن را قبول نمی‌کردند تا این که بعضی از مسئولان اداره و برادران خیر به اندازه وسعشان مساعدت کردند و بالاخره در تهران به تیراژ ۲ هزار جلد این کتاب را به چاپ رساندم. این کتاب مبلغ ۹ میلیون تومان هزینه دربرداشت و هیچ وقت نتوانستم هزینه آن را جبران کنم.

اما جلد دوم کتاب سیمرغ‌های قاف یقین شامل زندگی‌نامه، وصیت‌نامه، خاطرات شهدای روستاهای شهرستان گلوگاه است که کار تدوین و نگارش آن به مدت ۲ سال با همکاری پسرم به طول انجامید. شاید سوال شود شما که در کتاب اول مشکل تهیه و چاپ داشتید، چرا مجدداً اقدام به تهیه کتاب جلد دوم نمودید؟

جواب سوال این است که وقتی گلوگاه در سال ۱۳۸۴ به شهرستان تبدیل شد خیلی از برادران روستایی و برخی از خانواده‌های محترم شهدای روستا از من گله می‌کردند چرا برای شهدای ما اینکار را نکردید؟ و من واقعا شرمنده می‌شدم…

با تشویق و تاکید دایی عزیزم مرحوم استاد علی‌بابا عسکری اقدام به تهیه و چاپ کتاب جلد دوم کردم که به مراتب این کتاب نسبت به جلد اول از نظر کیفیت کاغذ و جلد برتری داشت و در تیراژ ۵ هزار جلد چاپ شد و مبلغ ۳۱ میلیون تومان هزینه برداشت.

اما متاسفانه هنوز نتوانستم هزینه آن را جبران کنم و به ناشر کتاب چند میلیون بدهکار هستم که ناشر در ازای بدهی من هزار جلد کتاب شهدا را نگه داشته تا پول آن را تسویه کنم و علاوه بر آن از زمان چاپ تاکنون چند سال می‌گذرد و در حال حاضر دو هزار کتاب در گوشه خانه در حال گرد و خاک خوردن می‌باشد و بارها به حال خودم و غریبی شهدای شهرستان گریه کردم.

IMG_۲۰۱۵۰۷۰۴_۲۳۱۱۰۱

اگر دوباره به آن زمان بر می‌گشتید و از مشکلات این کار آگاه بودید باز هم اقدام به تهیه چنین کتابی می ‌کردید؟

بله، زیرا این کار فرهنگی از ارزش بسیار بالایی برخوردار است. چه کاری بالاتر از این وجود دارد که هر جوان یا دانش‌آموز گلوگاهی در کمترین زمان اطلاعاتی را از هر شهید شهرستانش بخواهد می‌تواند به دست بیاورد.

هدفتان از تالیف این کتاب چه بود؟

هدف از تهیه این دو جلد کتاب این بود که ذره‌ای از دینی که شهدا به گردن این حقیر داشتند ادا کنم و یک کار فرهنگی که دغدغه مقام معظم رهبری نسبت فرهنگ شهادت است انجام داده باشم و با توجه به اینکه خودم گرد و غبار جبهه را خورده بودم و بهترین دوستانم در مقابل چشمانم به شهادت رسیدند بتوانم راوی درست و دقیقی برای نسل‌های آینده باشم.

در پایان از پایگاه جامع اطلاع رسانی «گلوگاه ما» که این فرصت را در اختیار بنده قرار دادند و در راه نشر فرهنگ ارزشی و زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا تلاش می‌کنند کمال تقدیر را دارم.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : بعد از 10 سال هنوز هزینه‌های چاپ کتاب جبران نشده/ بارها به حال خودم و غریبی شهدا گریه کردم

بعد از 10 سال هنوز هزینه‌های چاپ کتاب جبران نشده/ بارها به حال خودم و غریبی شهدا گریه کردم

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS