امروز دوشنبه 27 آذر 1396
ساعت 03:01:40
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21572

تاریخ انتشار : 13/04/1394 - 18:08

کوتاه و گویا از همه‌جا ـ شنبه

4 خبر ویژه در نخستین روز هفته

ذوق‌زدگی زنجیره‌ای برای 19 ماه بدعهدی آمریکا!/آتش داعش دامن آتش‌افروزان را می‌گیرد/گزارش روزنامه دولت از ایجاد انحصار در واردات خودرو/بیانات رهبر ایران درباره دورویی آمریکا صددرصد درست است/

جویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ،

 

 

 

ذوق‌زدگی زنجیره‌ای برای 19 ماه بدعهدی آمریکا!

اظهار ذوق‌زدگی برخی روزنامه‌ها درباره آزادی 13 تن طلای ایران در حالی است که این محموله باید طبق توافق ژنو و 19 ماه پیش به ایران می‌رسید.

روزنامه‌هایی مانند ایران، اعتماد، آرمان، شهروند، فرهیختگان، 7 صبح و... روز پنج‌شنبه با ذوق‌زدگی، آزادی 13 تن طلا  خریداری شده ایران را تبدیل به تیتر اول خود کردند.

رئیس بانک مرکزی در این باره گفته بود معادل 13 تن طلا که قبلاً خریداری شده و در آفریقای جنوبی به صورت امانی طی 2 سال گذشته نگهداری می‌شد و به دلیل شرایط تحریم و برخی کارشکنی‌ها امکان انتقال به ایران را نداشت، براساس پیگیری‌های انجام شده در مذاکرات جاری در وین رفع مشکل شده و طی هفته گذشته در قالب 3 محموله که آخرین آن به میزان 4 تن بود، وارد کشور و تحویل خزانه بانک مرکزی شد.

روزنامه‌های زنجیره‌ای به گونه‌ای ماجرا را پوشش داده‌اند که 19 ماه بدعهدی آمریکا در این زمینه مغفول مانده است.

به گزارش رجانیوز، هر چند این خبر همزمان با دور نهایی مذاکرات برای رسیدن به توافق جامع، با استقبال قابل توجهی از سوی رسانه‌های حامی دولت مواجه شد، اما نکته قابل توجه درباره این خبر آن بود که اساساً انتقال این مقدار طلا می‌بایست در دی ماه 92 و پس از اجرایی شدن توافق ژنو یعنی 19 ماه پیش امکان‌پذیر می‌شده است، چرا که مطابق با یکی از بندهای تعهدات طرف مقابل به ایران در «برنامه مشترک اقدام» موسوم به توافقنامه ژنو، طرف مقابل ملزم به رفع تحریم طلا و فلزات گرانبها در قبال انجام تعهدات از سوی طرف ایرانی شده بود.

براساس توافق ژنو آمریکا متعهد بود که تحریم‌ها در قبال طلا و فلزات گرانبها را تعلیق کند. اما آنچنان که رئیس بانک مرکزی گزارش داده، ظاهراً این عمل به تعهدات تا روز پایان زمان تمدید یک‌ساله این توافقنامه، یعنی 10 تیر ماه 94 هم انجام نشده است، و این در حالی است که آمریکا با انتشار دو فهرست مفصل از برخی شرط و شروط ویژه برای لغو تحریم طلا و فلزات گرانبها، با نقض توافق ژنو، عملاً وعده‌ای که داده بود را لغو کرده و از اجرای این تعهد به دلیل شروط پنج‌گانه‌ای که اعلام کرده بود، صرف‌نظر کرده است.

آمریکا در دو سند که به عنوان اسناد اجرای توافقنامه ژنو شناخته می‌شود، لغو تحریم طلا و فلزات را منوط به 5 شرط کرده و عملاً توافق صورت‌گرفته با ایران را که در آن قرار بود تحریم طلا و فلزات گرانبها بدون قید و شرط رفع شود، نقض کرد.

یادآور می‌شود بعد از تحریم بانک مرکزی، ایران بخشی از درآمد نفتی خود را با انتقال به ترکیه تبدیل به طلا و آن را به داخل کشور منتقل می‌کرد. در واقع بخش قابل توجهی از صادرات نفت و گاز ایران با سایر کشورها نظیر چین، هند و ترکیه به دلیل تحریم‌های مالی، از طریق تهاتر با طلا تسویه و طلا جایگزین دلارهای نفتی می‌شد. با این کار بخشی از درآمدهای نفتی به داخل کشور منتقل می‌شد، پشتوانه ریال افزایش می‌یافت و همچنین ضمن حفظ ذخایر ارزی و ارزش آنها، این امکان به وجود می‌آمد که دلار از حجم انبوهی از مبادلات حذف شود. در نتیجه ایران به این وسیله می‌توانست بخش مهمی از تحریم‌های غرب علیه خود را خنثی کند.

رجا نیوز نوشت: پس از توافق ژنو، عملاً میزان واردات طلای ایران نه تنها افزایش نیافت بلکه به صورت قابل ملاحظه‌ای نیز کاهش داشت، به نحوی که طبق آمار رسمی ترکیه از صادرات خود به ایران، از نوامبر 2013 (که 24 ام این ماه توافق ژنو امضا شد) تا پایان اکتبر 2014، یعنی به مدت 11 ماه تمام، هیچ واردات مستقیم و رسمی طلا از ترکیه صورت نگرفته است.

آنچه در توافقنامه ژنو به عنوان امتیاز تعلیق تحریم طلا مطرح شد، با توجه به قیود بسیاری که برای آن گذاشته شد، امکان رسیدن کشور به فایده‌ای هر چند اندک در این حوزه را باقی نگذاشت.

سؤالی که مطرح می‌شود این است که وقتی آمریکا در مورد موضوعی که به صراحت در توافق ایران و 5+1 آمده است، به راحتی نقض عهد کرده و اجازه اجرای آن را نمی‌دهد، آیا قرار است به دنبال لغو تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه ایران در توافقنامه‌ای که میان ایران و 5+1 آنهم برای سال‌ها منعقد می‌شود، از آمریکا انتظار عمل به وعده داشته باشیم!؟

آتش داعش دامن آتش‌افروزان را می‌گیرد

حملات تروریستی اخیر درکویت، تونس و لیون فرانسه از سیاره دیگری نیامده بلکه این چیزی بوده است که خود این «کشورها ساخته و پرداخته بودند و اکنون دامن آنها را گرفته است.»

عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رای الیوم در مقاله‌ای با اشاره به حملات تروریستی اخیر در کویت و تونس و همچنین در فرانسه، نوشت: غافلگیری‌های خونین داعش همچنان ادامه دارد. پس از بازپس‌گیری شهر کردنشین «عین العرب»، و پیشروی به سمت شهر الحسکه شمال سوریه، اکنون داعش قلب دو کشور عربی (کویت و تونس) و یک کشور اروپایی (فرانسه) را هدف قرار داده و خدا می‌داند که حمله چهارم در کجا خواهد بود، اما قطعا این سریال ادامه خواهد یافت گرچه بیشتر کشورهای عربی و سه پایتخت غربی (رم، مادرید و پاریس) برای جلوگیری از وقوع این حملات، آماده‌باش کامل اعلام کردند.

عطوان افزود: «آنچه را خود ساخته و پرداخته کردید به سوی شما بازگشته است.» شاید این بهترین عنوان برای این سه حمله خونین باشد. جالب آنکه این کشورها، یکی از مهمترین طرف‌ها در حمایت از مخالفان مسلح سوری و حامی مالی، نظامی و رسانه‌ای بودند. کویت هم در بعد رسمی و هم مردمی، از کشورهایی بود که از گروه‌های تندرو که با هدف‌ براندازی نظام سوریه کارزار می‌کنند، بسیار حمایت کرد.

دولت سابق تونس نیز از طریق تبانی با ترکیه و برخی از کشورهای خلیج(فارس)، عبور و مرور 4 هزار نفر از جوانان را به سوریه برای جنگ دوشادوش «جبهه النصره» و داعش تسهیل کرد. همچنین به درخواست احمد داوداوغلو که در آن زمان وزیر خارجه ترکیه بود، میزبانی نخستین نشست دوستان ملت سوریه را بر عهده گرفت.

در ادامه این مقاله آمده است: بیشترین قربانیان حادثه تروریستی در هتلی در تونس، از کشور انگلیس بودند، اما انگلیس و فرانسه بیشترین حمایت‌ها را از مخالفان مسلح سوریه داشته‌اند و نخست وزیران این کشورها تنها مسئولانی از بین هیجده کشور عضو اتحادیه اروپا بودند که خواستار لغو ممنوعیت ارسال سلاح (برای تروریست‌های مسلح در سوریه) شده بودند.

عطوان می‌پرسد: آیا این به معنای این است که «جادو دامن جادوگر را گرفته (آتش دامن آتش‌افروزان را گرفته)»؟

جواب مثبت است، کسی که با آتش بازی کند، انگشتانش می‌سوزد، و این آتش تندروی‌ها و افراطی اکنون به عمق کویت، عربستان و فرانسه رسیده است و بعید نمی‌دانیم که در آینده بسیار نزدیک دامن بحرین و اردن و حتی خود ترکیه را نیز بگیرد.

سردبیر رای‌الیوم نوشت: ما از حالت بهت‌زدگی و تحیر در محافل رسمی و مردمی کشورهای خلیج‌فارس در مورد حادثه تروریستی مسجد امام صادق(ع) شیعیان در قلب کویت، تعجب می‌کنیم. در عین حال از ابراز همدردی‌های دروغین و مزورانه برخی‌ها به ویژه در محافل سنی‌ها در قبال این حادثه نیز متعجبیم. تا دیروز، شیعیان، رافضی، مجوس و صفوی بودند اما امروز به برادران دینی و عقیدتی تبدیل شدند!

عطوان با اشاره به حوادث یمن افزود: هواپیماهای «طوفان قاطعیت» عربستان و کشورهای خلیج(فارس) چه کسانی را در یمن به قتل می‌رسانند؟ آیا بر حسب ادبیات اغلب رسانه‌های قدیمی و جدید خلیج‌فارس شیعیان، رافضی‌ها و مزدوران مجوس و کافر ایران را به قتل می‌رساند؟ آیا این همان توصیه‌ها و اوامر برای ارتش بزرگ اینترنتی کشورهای خلیج‌فارس نیست که از سوی دولت‌هایشان به کار گرفته شدند و میلیاردها دلار برای سیاه‌نمایی دیگران، و شیطان فرض کردن آنها و توجیه کشتن آنها هزینه می‌کنند؟

حال چرا بزرگان، شبکه‌های ماهواره‌ای و سخنگویان این کشورها، در پی انفجارهای کویت، قطیف و دمام تعجب می‌کنند؟ داعش چه اقدامی بیشتر از اقداماتی که آنان مرتکب شده و اکنون با هواپیماهای طوفان قاطعیت مرتکب می‌شوند، انجام داده است!

گزارش روزنامه دولت از ایجاد انحصار در واردات خودرو

روزنامه رسمی دولت تصریح کرد دستورالعمل وزارت صنعت درباره واردات خودرو موجب ایجاد انحصار و رانت شده است.

روزنامه ایران در گزارشی نوشت: دستورالعمل واردات خودرو که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت آماده شد این روزها با واکنش‌های انتقادی رو به رو شده است.

در این دستورالعمل صراحتا عنوان شده است افراد حقیقی و حقوقی که خواهان واردات خودرو هستند باید با نمایندگی شرکت‌ها قراردادی را منعقد کنند تا به واسطه آن خریداران خودروهای وارداتی بتوانند خدمات پس از فروش دریافت کنند. تا قبل از این دستور‌العمل افراد بدون گارانتی خودرو می‌فروختند و مردم به دلیل اینکه نمی‌توانستند خدمات و قطعات مورد نیاز خود را تهیه کنند با چالش روبه‌رو می‌شدند. همین استدلال سبب شد وزارت صنعت راه‌های اجحاف به حقوق مصرف‌کنندگان را ببندد اما از طرفی برای برخی از شرکت‌ها انحصار ایجاد کرد.

شرکت‌های واردکننده خودرو حاضر نیستند با افراد حقیقی و حقوقی قرارداد ببندند و معتقدند خودشان امکان تامین خودرو بازار را دارند. از جهتی به دلیل محدود شدن واردکنندگان خودرو قیمت خودروهای خارجی افزایش پیدا کرد. این گونه اتفاق‌ها باعث شد شورای رقابت که در ابتدای امر مهر تأیید بر این دستورالعمل زده بود خود جزو معترضان قرار گیرد و خواستار رفع انحصار شود.

اما مسئولان وزارت صنعت همچنان از دستورالعمل خود موضوع انحصار را برداشت نمی‌کنند و معتقدند این رویه آثار مثبتی هم داشته است.

به نوشته ایران، رضا شیوا رئیس شورای رقابت در خصوص بازنگری دستورالعمل واردات خودرو گفت: هفته گذشته در جلسه شورای رقابت با حضور قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت دستورالعمل واردات خودرو مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ایشان به عنوان نماینده وزارت صنعت بر این موضوع اذعان داشت که چند مورد از بندهای دستورالعمل ابلاغی تغییر خواهد کرد تا انحصار پیش‌آمده برای چند شرکت خاص شکسته شود.

وی ادامه داد: زمانی که این دستورالعمل واردات خودرو تهیه شد شورای رقابت بررسی‌های لازم را انجام داد و آن زمان این شورا بر انحصاری نبودن نظر داد ولی اکنون با اجرای دستورالعمل مشخص شد که انحصار ایجاد شده است. در قانون آمده است که تمام افراد حقیقی و حقوقی که تمایل به واردات خودرو دارند می‌توانند با نمایندگی‌های مجاز در موضوع خدمات پس از فروش قرارداد منعقد کنند و حتی پیش‌نویس قرارداد آنها از سوی وزارت صنعت آماده شده بود اما در مقطع فعلی می‌بینیم که نمایندگی‌ها حاضر به همکاری نیستند.

وی گفت: شرکت‌های انگشت‌شمار نباید اجازه واردات خودرو داشته باشند این مصداق بارز انحصار است.
اما محسن صالحی معاون وزیر صنعت در این باره گفت: بازنگری مجدد در دستورالعمل واردات خودرو مطرح نیست. مبنای واردات، همان دستورالعملی است که از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت تصویب شده است، به نحوی که هر واردکننده‌ای که بتواند خدمات پس از فروش خودروهای وارداتی را تضمین کند، یا اینکه ارائه خدمات پس از فروش خودروی وارداتی خود را از طریق شرکتی که این امکانات را دارد، فراهم کند، می‌تواند تأییدیه‌های لازم برای واردات خودرو را کسب کند.

بیانات رهبر ایران درباره دورویی آمریکا صددرصد درست است

 یک نویسنده و تحلیلگر آمریکایی گفت: بیانات رهبر ایران درباره دورویی آمریکا و غرب صددرصد درست است.

به گزارش شبکه تلویزیونی پرس‌تی‌وی، مارک گلن در گفت‌وگو با این شبکه درباره بیانات رهبری مبنی بر حمایت غرب از تروریستهای ضد ایران و ریاکاری غرب درباره مسئله تروریسم گفت: به نظر من ریاکاری و دورویی غرب در نبرد علیه تروریسم بسیار گسترده است. آمریکا از یک طرف وانمود می‌کند با ایران مذاکره می‌کند و تلاش می‌کند روابط خود را با تهران بهتر کند اما از طرف دیگر نام گروه مجاهدین (منافقین) را از فهرست گروههای خطرناک تروریستی خارج کرده است.

این در حالی است که شواهد و مدارک بسیار زیادی وجود دارد که ثابت می‌کند این گروه همچنان گروهی تروریستی است. شاید این گروه به اندازه کافی نیروی انسانی و قدرت نظامی و مالی را که زمان صدام داشت و در جنگ صدام علیه ایران به آن رژیم کمک می‌کرد، نداشته باشد اما این گروه همچنان به فعالیتهای تروریستی خود ادامه می‌دهد.

وی تصریح کرد: تعامل و همکاری آمریکا با این گروه خطرناک ضد ایران در حالی که سرگرم مذاکرات با ایران است، سیاست نادرستی است. آمریکا در حالی از این گروه تروریستی حمایت می‌کند که خودش دائما کشورهای دیگر از جمله ایران را به نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم متهم می‌کند. این خود نشان می‌دهد بیانات رهبر معظم ایران در این خصوص صددرصد صحیح است و نمی‌توان به آمریکا و غرب اعتماد کرد و آنها همچنان  همانند سه دهه پیش دنبال نابود کردن ایران و تضعیف انقلاب 1979 هستند.

این تحلیلگر آمریکایی افزود: متاسفانه مردم غرب از دورویی رهبران و سیاستمداران کشورهایشان آگاه نیستند. در آمریکا مردم عادی اصلا نمی‌دانند کشورشان از گروه تروریستی مجاهدین خلق سالهاست که حمایت می‌کند.

این گروه آزادانه هر جایی که در غرب می‌خواهند رفت و آمد و پول جمع می‌کنند. قطعا آنها این پولها را علیه ایران و اقدامات تروریستی علیه ایران و مردم این کشور استفاده می‌کنند و این همان چیزی است که اسرائیل و آمریکا می‌خواهند.

آنها دنبال بی‌ثبات کردن ایران هستند و می‌خواهند حکومت ایران را سرنگون کنند. البته می‌توان اعضای این گروه تروریستی را به دادگاه کشاند و محاکمه کرد اما کاملا روشن است که این کار نمی‌تواند از طریق غرب و نهادهای غربی انجام شود زیرا این نهادها همگی تحت کنترل و فرمان اسرائیل هستند. اسرائیل رژیمی تروریست است که هزاران جنایت جنگی مرتکب شده است اما تاکنون محاکمه نشده است.

آمریکا خودش میلیونها نفر را در خاورمیانه کشته یا به کشتن داده است و آشکارا جنایات جنگی انجام داده است اما تاکنون محاکمه نشده است.

 

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : 4 خبر ویژه در نخستین روز هفته

4 خبر ویژه در نخستین روز هفته

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS