امروز جمعه 29 دی 1396
ساعت 23:12:54
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21537

تاریخ انتشار : 13/04/1394 - 07:08

رکود بیکاری عمیق‌تر از آمار اعلامی

شغل‌ها پاره‌وقت‌تر شد!

سال 93 و بهار سال جاری نه تنها نرخ بیکاری افزایش یافته و مشارکت اقتصادی کمتر شده بلکه شغل‌های ناقص نیز تعدادشان افزایش یافته است.

جویباران ـ

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از تابناک، براساس گزارش مرکز آمار سهم جمعیت دارای اشتغال ناقص در سال 1393، 9.6 درصد اعلام شده در حالی که این عدد در سال قبل از آن 8.9 درصد بوده است. در مقابل سهم شاغلان 15 ساله و بیشتر با ساعت کار معمول 49 ساعت و بیشتر 38.7 درصد گزارش شده که این سهم نیز در سال 1392، 40.2 درصد بوده است.


اشتغال ناقص یعنی فرد شاغل به دلایل مختلف اقتصادی مانند رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت کار بیشتر و قرار داشتن در فصل غیرکاری، در طول یک هفته کمتر از 44 ساعت کار کرده و خواهان و آماده برای انجام کار اضافی در هفته است.

بر اساس این تعریف ملاحظه می‌شود که در سال قبل و همین‌طور در بهار امسال که سهم اشتغال ناقص 9.2 و سهم شاغلان با ساعات کار معمول 39 درصد برآورد شده، شغل‌ها پاروه‌وقت‌تر شده است.

 بنابراین اگرچه تعداد این افراد در گروه شاغلان آورده می شود و در زمره بیکاران محسوب نمی‌شوند اما عملا نیمی از اوقات سال را بیکار بوده‌اند.

امروز آمارها نشان می‌دهد نرخ بیکاری 0.2 درصد در سال گذشته و بهار امسال نسبت به دوره‌های مشابه قبل بیشتر شده است اما بیکاری تنها 0.2 درصد افزایش نیافته و وقتی تعداد افراد نیمه بیکار را به این آمار اضافه می‌کنیم می‌بینیم دامنه بیکاری بیش از آمارهای اعلامی گسترده شده و رکود بیکاری عمیق‌تر از اعدادی است که در جداول آمده است.

اشتغال ناقص یعنی درآمد ناقص، درآمدی که تکافوی هزینه‌ها را نخواهد داد و به همین دلیل نیز آمار دو شغله‌ها هر روز در حال افزایش است به طوریکه مرکز آمار نیز از سال گذشته فصلی جدا برای بررسی آمار دوشغله‌ها در گزارش‌های خود باز کرده است.

شغل‌هایی با ساعات کم و درآمد پایین سبب شده است که امروز نرخ بیکاری 10.7 از آستانه تحمل خانوار خارج باشد.

به گفته معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اگرچه در سال‌هایی ما نرخ بیکاری یالای 12 درصد هم داشته‌ایم اما امروز دیگر جامعه تحمل این نرخ بیکاری را ندارد. دلیل آن هم شرایط اقتصادی است که از یک سو تورم قیمت‌ها و از سوی دیگر شکاف بین هزینه و درآمد بیکاری افراد را برنمی‌تابد.

شاید 10 سال پیش اگر تنها یکی از اعضای خانوار با یک شغل می‌توانست پاسخگوی هزینه‌های خانواده باشد اما امروز با داشتن چند شاغل در خانه نیز باید به دنبال شغل‌های دوم و سوم گشت.

 

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : شغل‌ها پاره‌وقت‌تر شد!

شغل‌ها پاره‌وقت‌تر شد!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS