امروز پنج شنبه 03 اسفند 1396
ساعت 00:25:12
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21502

تاریخ انتشار : 12/04/1394 - 18:46

ایزدی مطرح کرد:

هدف آمانو از سفر به تهران چیست؟

کارشناس مسائل آمریکا گفت: آمانو در سفر به تهران به نمایندگی از آمریکا تلاش می‌کند ایران را راضی به مصاحبه یا بازجویی از دانشمندان هسته‌ای کند؛ ضمن اینکه در بحث PMD (ابعاد احتمالی نظامی) نیز مباحث مدنظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بپذیرد.

جویباران ـ

به گزارش بلاغ،

فؤاد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا درباره اهداف سفر آمانو به تهران گفت: آمانو به تهران آمده تا مسئولان ایرانی را متقاعد به عبور از خطوط قرمز و پذیرش تعهداتی فراتر از پروتکل الحاقی کند.

وی افزود: آمانو در سفر به تهران به نمایندگی از آمریکا تلاش می‌کند جمهوری اسلامی را راضی به مصاحبه یا بازجویی از دانشمندان هسته‌ای کند ضمن اینکه در بحث PMD (ابعاد احتمالی نظامی) نیز مباحث مدنظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بپذیرد.

ایزدی با اشاره به نقشی که 1+5 برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از توافق مبنی بر راستی‌آزمایی برنامه‌ هسته‌ای ایران در نظر گرفته است، گفت: این موضوع مورد مخالفت تهران واقع شده زیرا معتقدیم لغو تحریم‌ها نباید منوط به گزارش راستی‌آزمایی آژانس شود، ضمن اینکه ایران برای آژانس حق وتو قائل نیست ولی آمانو برای جلب رضایت ایران در این خصوص به تهران سفر کرده است.

این عضو هیات  علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران اظهار داشت: وندی شرمن عضو تیم مذاکره‌کننده آمریکا در مذاکرات چند روز پیش در مصاحبه با یک خبرنگار آمریکایی اذعان کرد بر طبق پروتکل الحاقی، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در صورت صلاحدید می‌تواند درخواست بازرسی از یک مرکز را به یک کشور ارائه کند ولی کشور مزبور هم می‌تواند دلیل این بازرسی را از آژانس جویا شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر کشوری که پروتکل الحاقی را پذیرفته اجازه بازرسی‌ها را ندهد و نتواند آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را قانع کند قطعاً آژانس گزارش منفی علیه این کشور صادر خواهد کرد.

ایزدی با بیان اینکه آمریکایی‌ها به دنبال گزارش منفی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران نیستند، افزود: ایالات متحده می‌خواهد که حتماً به سایت‌ها و مراکز نظامی ایران دسترسی داشته باشد لذا گزارش منفی آژانس علیه ایران را برای تحریم‌های بیشتر تهران کافی نمی‌داند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: آمریکا به دنبال طراحی ساختاری علیه ایران است که در نهایت بازرسی از سایت‌های نظامی در آن اجباری باشد.

وی با تاکید براینکه از روز اول روی کار آمدن آمانو در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان مدیرکل وی نمایندگی نظرات آمریکا را برعهده داشته است، اظهار داشت: براساس مدارک منتشر شده در ویکی‌لیکس آمانو قبل از انتخابش به عنوان مدیرکل آژانس اعلام کرده اگر به عنوان مدیرکل انتخاب شوم با آمریکایی‌ها کاملا هماهنگ خواهم بود.

وی با اشاره به چهره ژاپنی آمانو وی را باطن یک دیپلمات آمریکایی دانست و خاطرنشان کرد: وی تنها اقداماتی را انجام می‌دهد که آمریکایی‌ها از آن خواسته باشند.

ایزدی گفت: هدف آمریکا در نهایت این است که از سایت‌های نظامی ایران بازرسی صورت گیرد. ضمن اینکه ایران را مجبور به پذیرش پروتکل الحاقی با تعهدات بیشتر کند.

وی اظهار داشت: طبق گزارش رویترز که امروز منتشر شد آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند زمان درخواست بازرسی از یک مرکز نظامی تا اجرای آنرا کوتاه کنند و در این راه اجازه بحث و دلیل‌خواهی آن کشور از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را حذف کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: آمانو برای راضی کردن مقامات جمهوری اسلامی ایران برای پذیرش تعهداتی فراتر از پروتکل الحاقی و پذیرش مکانیزم مدنظر آمریکا به تهران سفر کرده است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران در پایان سفر آمانو به تهران را برای ایجاد خدشه در خطوط اصلی و قرمز جمهوری اسلامی ایران دانست./ع

 
 

 

 
 

/3004

دیدگاه شما در مورد : هدف آمانو از سفر به تهران چیست؟

هدف آمانو از سفر به تهران چیست؟

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS