امروز پنج شنبه 03 اسفند 1396
ساعت 12:36:32
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21474

تاریخ انتشار : 12/04/1394 - 18:27

آغاز دور جدید دوئل گازی ایران-قطر

دردسرهای گازی قطر برای برگزاری میزبانی آبرومندانه مسابقات جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۲۲ با روشن شدن موتور ایران در افزایش تولید گاز از پارس جنوبی و سقوط قیمت جهانی LNG دو چندان شده است.

جویباران ـ

به گزارش بلاغ،

افزایش تولید گاز در پارس جنوبی و جلوافتادگی از قطر در این میدان مشترک گازی در خلیج فارس یکی از مهمترین سیاست‌های کلان اقتصاد انرژی ایران است.


با این وجود پس از خروج غول‌های نفتی جهان از طرح توسعه فازهای پارس جنوبی یک وقفه کوتاه مدت در توسعه و افزایش تولید گاز ایران در پارس جنوبی به وقوع پیوست اما با بهره برداری از فازهای جدید همچون طرح توسعه فاز ۱۲ و بخش‌هایی از طرح توسعه فاز ۱۵ تا ۱۸ پارس جنوبی سال گذشته روزانه ۱۰۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت برداشت گاز ایران در پارس جنوبی افزوده شده است.

مسئولان شرکت ملی نفت ایران برای سال جدید هم وعده افزایش ۱۰۰ میلیون مترمکعبی تولید روزانه گاز در این میدان مشترک گازی را ارائه کرده اند که با گذشت حدود سه ماه از آغاز سال اولین طرح افزایش تولید گاز در این میدان عظیم گازی ایران در قطر در مدار بهره‌برداری قرار گرفت.

به عبارت دیگر، با بهره برداری از طرح جدید افزایش تولید گاز در فاز یک پارس جنوبی، ظرفیت تولید روزانه گاز ایران از پارس جنوبی تا مرز ۵۰۰ میلیون فوت مکعب افزایش یافت و با اجرای یک طرح ابتکاری ایران از یکی از بلوک‌های مرزی با قطر میزان برداشت گاز را افزایش داده است.

با این افزایش تولید گاز دردسرهای گازی قطر در پارس جنوبی دو چندان شد به طوری‌که از یک سو با مشکلات اقتصاد ناشی از سقوط قیمت ال. ان. جی در بازار جهانی باید دست و پنجه نرم کند و از سمت دیگر، ایران دور جدید یورش خود برای افزایش برداشت گازهای ترش از پارس جنوبی را آغاز کرده است.

از این رو در حالی سقوط قیمت جهانی نفت و ال. ان. جی اقتصاد میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ فوتبال را با مشکلات متعدد روبرو کرده است و از هم اکنون باید این کشور عربی حاشیه خلیج فارس باید تدابیر جدیدی به منظور عقب نیافتادن از دوئل گازی با ایران در پارس جنوبی را در دستور کار قرار دهد.

از سوی دیگر، برخی از کارشناسان اقتصاد انرژی اعتقاد دارند با توجه به افت شدید قیمت گاز طبیعی و به تبع آن ال. ان. جی، آیا این کشور عربی حوزه خلیج فارس می تواند از پس تامین هزینه های چند میلیارد دلاری احداث استادیوم‌های جدید فوتبال و برگزاری آبرومندانه مسابقات جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۲۲ میلادی برآید؟

تور جدید برای صید گازهای ترش پارس جنوبی

سیدهادی میرباقری درباره اجرا و بهره برداری از طرح جدید افزایش ظرفیت تولید گاز ایران در پارس جنوبی، گفت: پروژه افزایش ظرفیت فاز یک پارس جنوبی با نصب تجهیزات و حفاری چاه‌‌های جدید در فاز یک پارس جنوبی تکمیل و در مدار بهره برداری قرار گرفت.

مدیر پیگیری پروژه‌های پتروپارس با اعلام اینکه هم اکنون تمامی مراحل تست و راه اندازی تجهیزات و تاسیسات فراساحلی این طرح گازی راه اندازی و تولید گاز آغاز شده است، تصریح کرد: با بهره برداری از این طرح جدید ظرفیت تولید گاز ایران در سکوهای فاز یک پارس جنوبی با افزایشی حدود ۵۰۰ میلیون فوت مکعبی در روز همراه شده است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه هم اکنون امکان تولید روزانه بیش از یک میلیارد فوت مکعب معادل ۲۵ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در فاز یک پارس جنوبی فراهم شده است، اظهار داشت: با این وجود، اخیرا رکورد تولید بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون فوت مکعبی در سکوی فاز یک پارس جنوبی به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه در کنار نصب تجهیزات جدید در سکوی فاز یک پارس جنوبی (اس. پی. دی یک) حفاری چهار حلقه چاه جدید دریایی هم در این بخش از میدان مشترک گازی انجام گرفته است، تبیین کرد: به عبارت دیگر با اجرای این طرح گلوگاه‌های افزایش تولید گاز در سکوهای فاز یک پارس جنوبی شناسایی و با رفع مشکلات فنی، ظرفیت تولید گاز طبیعی افزایش یافته است.

میرباقری از افزایش ۲۵ درصدی تولید میعانات گازی در سکوهای فاز یک پارس جنوبی خبر داد و افزود: هم اکنون امکان تولید روزانه بیش از ۲۵ هزار بشکه میعانات گازی در سکوی اول فاز یک پارس جنوب فراهم شده است.

مدیر پیگیری پروژه‌های پتروپارس با بیان اینکه با تکمیل و افزایش ظرفیت در سکوی اول فاز یک پارس جنوبی قرار است سکوی دوم این پروژه به بخش دریایی فاز ۱۹ پارس جنوبی انتقال داده شود، تاکید کرد: با اجرای این طرح جدید پروژه شرکت سامسونگ کره جنوبی که بیش از ۱۰ سال قبل اجرا شده بود، تکمیل شده است.

افزایش تولید گاز در مرز مشترک با قطری‌ها

علی اکبر شعبانپور هم با بیان اینکه با اختصاص يكي از سكوهاي اقماري فاز يك به نام اس. پی. دی دو با ظرفيت ۵۰۰ ميليون فوت مكعب به سكوهاي فاز ۱۹ پارس جنوبي، افزايش سطح توليد از سكوي نخست فاز يك به مرحله اجرا درآمد، گفت: این طرح ابتكاري شامل يك رشته فعاليت فني در بخش طراحي، مهندسي و حفاري چاه جديد در اين حوزه مخزني، ‌ظرفيت توليد گاز از محدوده بلوك مخزني در سكوي اس. پی. دی یک پارس جنوبي از ۵۰۰ ميليون به يك ميليارد فوت مكعب افزایش داده است.

مديرعامل شركت نفت و گاز پارس با تاکید بر اینکه با اجراي اين طرح، زمينه افزايش توليد و برداشت به موقع گاز در ناحيه مرزي مخزن مشترك با قطر فراهم خواهد شد، تصریح کرد: پس از اتمام مراحل حفاري و تجهيز سكو متناسب با شرايط جديد، مهلتي ۴۵ روزه براي راه اندازي سكو و امكان برداشت گاز از سوي شركت نفت تعيين شد كه اين پروژه ۱۰ روز زودتر مورد بهره برداري قرار گرفت.

طرح‌ توسعه‌ فاز يك‌ ميدان‌ گازي‌ پارس‌ جنوبي‌ آبان‌ ماه‌ ۱۳۸۳ توسط‌ رئيس‌ جمهور وقت به طور رسمی مورد بهره‌برداري‌ قرار گرفت‌ اما در طول یک دهه گذشته تاکنون هیچگاه امکان برداشت گاز و میعانات گازی به صورت ظرفیت کامل اسمی در این فاز مشترک گازی با قطر فراهم نشده بود./ع
 

/3004

دیدگاه شما در مورد : آغاز دور جدید دوئل گازی ایران-قطر

آغاز دور جدید دوئل گازی ایران-قطر

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS