امروز سه شنبه 25 مهر 1396
ساعت 11:30:03
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21463

تاریخ انتشار : 12/04/1394 - 18:12

بلاتکلیفی در راه‌اندازی موزه روستایی مازندران/منابع طبیعی ‌همکاری نمی‌کند

مدیرکل میراث‌‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران می‌گوید: مطالعات راه‌اندازی موزه روستایی انجام شده اما منابع طبیعی با ما همکاری نمی‌کند و اگر زمین ‌تحویل شود‌ پروژه موزه روستایی به سرانجام می‌رسد.

جویباران ـ

به گزارش بلاغ،
نخستین کارگروه انجمن میراث فرهنگی مازندران پیش از ظهر امروز با حضور استاندار مازندران، تعدادی از مدیران کل استان، تعدادی از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در سالن شماره دو استانداری مازندران برگزار شد.

موزه روستایی در گیر و دار تحویل زمین

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران در این نشست گفت: علاقه‌مندی شهرداران به بافت فرهنگی وجود دارد اما محدودیت‌های مالی اعتباری موجب بروز خسارت می‌شود.

دلاور بزرگ‌نیا با بیان اینکه تفاهم‌نامه‌هایی با شهرداری‌های ساری، بابل، بابلسر و آلاشت امضا کردیم، افزود: هر ساله یازده پروژه پژوهشی در استان تعریف می‌کنیم و گوهرتپه جزو پروژه‌های مهم ما است و در حوزه مردم‌شناسی هم 36 شهر را مستند‌نگاری کردیم.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران با اشاره به اینکه 9 موزه در استان تعریف کردیم و سه موزه به دلیل مسائل اعتباری، بلاتکلیف باقی مانده است، گفت: سالانه در اماکن زیر پوشش میراث که بلیت می‌فروشیم نزدیک به 100 هزار نفر از این مراکز بازدید می‌کنند.

این مسئول با بیان اینکه مطالعات راه‌اندازی موزه روستایی را انجام دادیم اما منابع طبیعی با ما همکاری نمی‌کند، تصریح کرد: اگر زمین را به ما تحویل دهند پروژه موزه روستایی را به سرانجام می‌رسانیم.

پژوهش در بخش مرکزی مازندران صفر است

در ادامه عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در این نشست با اشاره به اینکه ملت‌هایی که تاریخ خود را از بین می‌برند در مسیر آسیب‌پذیری قرار دارند، اظهار کرد: ایران از نظر حفظ آثار تاریخی به خوبی عمل نکرده و بیم آسیب‌پذیر بودن از این جهت وجود دارد.

حسن فاضلی افزود: پژوهش، مهم‌ترین عاملی است که به ما در حفظ آثار تاریخی کمک می‌کند و بدون پژوهش نمی‌توان چنین اقدامی انجام داد.

وی با بیان اینکه مازندران دارای آثار تاریخی بسیار کهن است، گفت: بخش مرکزی مازندران هیچ‌گونه جایگاهی در تاریخ ما ندارد و پژوهش در این محوطه‌ها صفر است در حالی که تپه‌های بسیار ارزشمند تاریخی دارد اما مطالعاتی صورت نگرفته است.

فاضلی با اشاره به اینکه پایان‌نامه‌های دانشجویان مازندران به صورت عمده موضوعاتی خارج از مسائل استان است، ادامه داد: وجود نداشتن تعامل بین دانشگاه، استانداری و میراث‌ فرهنگی موجب شده از ظرفیت دانشجویان مقطع ارشد و دکترا در مازندران برای پژوهش‌های باستان‌شناسی استان استفاده نشود.

میراث فرهنگی جایگزین درآمد نفت

همچنین مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی در این نشست اظهار کرد: انجمن‌های میراث فرهنگی، دغدغه بنیان‌گذاران سازمان میراث فرهنگی است و در ماده 21 قانون تشکیل سازمان، پیش‌بینی شده انجمن‌های میراث فرهنگی شکل گیرند.

سیدرحمت‌الله رئوف با بیان اینکه سازمان از ابتدا این تفکر را داشت که مردم هستند که می‌توانند میراث فرهنگی را مرمت و حفاظت کنند، افزود: این انجمن‌ها سال‌ها تعطیل بودند و نتوانستند به فعالیت بپردازند و امروز فعالیت انجمن‌های میراث فرهنگی دوباره آغاز شده است.

وی با بیان اینکه تا سال 84 به تعداد 16 هزار انجمن میراث فرهنگی را در شکل راه‌اندازی کرد که 80 هزار عضو داشت، گفت: اگر همه مسئولان و مردم بدانند نقش میراث فرهنگی، بافت‌های تاریخی و تک بناها درباره موضوع اقتصاد، سیاست و فرهنگ چه جایگاهی دارد درباره آن این‌گونه حرف نمی‌زنند، میراث فرهنگی می‌خواهد جایگزین درآمد نفت شود.

مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی با اشاره به اینکه در کنار حاشیه دریای مازندران که نمی‌توانیم فضای آزادی مفرط برای گردشگران داشته باشیم، ادامه داد: باید از میراث فرهنگی و طبیعی به عنوان جایگزین درآمد نفت استفاده کنیم و انجمن‌های میراث فرهنگی می‌توانند سفیران مدیران در حوزه مسئولیت آنها باشد.

رئوف گفت: گرفتاری‌هایی که با شهرداری‌ها، فرمانداری‌ها و با بخشی از مردم درباره ساخت و ساز در حریم بافت تاریخی داریم باید مورد توجه قرار گیرد.

اعتقاد دولت به نهادهای مردمی

استاندار مازندران در پایان این نشست اظهار کرد: نباید با تغییر دولت‌ها و مدیریت‌ها مسائل مهم و اساسی که به تاریخ، فرهنگ و ارزش‌های هر کشوری مربوط است با برخورد سلیقه‌ای و جریانی مواجه شود.

ربیع فلاح با بیان اینکه میراث فرهنگی، گنجینه تاریخی و هویت هر کشوری است، افزود: در دنیای توسعه‌یافته امروز می‌بینیم که این کشورها به بافت فرهنگی و تاریخی خود توجه ویژه دارند.

وی با اشاره به اینکه پول و اعتبار در این حوزه فقط بخشی از کار است و بیشتر از اعتبار، نیازمند باور و اعتقاد به حفظ این آثار تاریخی داریم، گفت: مازندران از استان‌های بی‌نظیر در حوزه میراث فرهنگی است و به نظر می‌رسد در این زمینه باید سیاست‌ها و برنامه‌های مشخصی داشته باشیم و این تصور نباشد که دولت در همه جا تولی‌گری کند.

این مسئول با بیان اینکه دولت به عنوان برنامه‌ریز باید زمینه فعالیت را فراهم کند، ادامه داد: 2 هزار و 500 اثر تاریخی در مازندران داریم و باید سند چشم‌انداز حفظ آثار باستانی در قالب برنامه مدون باشد.

فلاح با اشاره به اینکه اعتقاد به نهادهای مردمی در دولت وجود دارد، تصریح کرد: مشارکت مردم را به شکل کامل و عمومی در برنامه‌ها باید داشته باشیم و از مشارکت مردم در پیش‌برد امور بهره ببریم.

 

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : بلاتکلیفی در راه‌اندازی موزه روستایی مازندران/منابع طبیعی ‌همکاری نمی‌کند

بلاتکلیفی در راه‌اندازی موزه روستایی مازندران/منابع طبیعی ‌همکاری نمی‌کند

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS