امروز سه شنبه 03 بهمن 1396
ساعت 13:39:21
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21461

تاریخ انتشار : 12/04/1394 - 18:10

بحران کم‎آبی و دردسر برداشت‎های غیراصولی در رامسر

بحران کم‌آبی در بیشتر استان‌های کشور مشاهده می‌شود، حتی علی‌رغم باور مردم این بحران به دامان عروس شهرهای شمال نیز رسیده است.

جویباران ـ

به گزارش بلاغ،

همسایگی مازندران با دریا، این تفکر را در بیشتر مردم ایجاد می‌کند که خشکسالی هیچ‌گاه دستش به منطقه سرسبز مازندران نخواهد رسید؛ اما در دو سال گذشته بحران آب بیشتر خود را نشان داده و همچنان به راه خود ادامه می‌دهد و اکنون بیشتر استان‌های کشور در وضعیت نیمه‌بحرانی کمبود آب قرار دارند.

گذشته از مشکلاتی چون نوع شیرآلات استفادی برای آب، استفاده از آب شرب برای آبیاری باغ و باغچه، حفر چاه‌های غیرمجاز و غیره، تأمین آب مسئله شوخی‌برداری نیست و نمی‎توان آن را سرسری گرفت و راحت از کنارش گذشت، وقتی همسایه ما آب ندارد، پس ما هم آب نخواهیم نداشت، آب نداشته باشیم برق و دیگر انرژی‌های مصرفی هم تحت‌الشعاع این موضوع قرار می‌گیرند.

فرماندار رامسر بحران آب را جدی خواند و می‌گوید: در فصل‌های پرباران، از نقاط مختلف شهر کم‌آبی‌های زیادی مشاهده شد و حال که در فصل تابستان و در آستانه ورود حداکثری گردشگران به رامسر هستیم، این مشکل، در حد بحران خود را نشان می‌دهد.

حسین سروری ادامه می‌دهد: جلسات مختلفی با مسئولان مربوطه برگزار شد تا با هم‌فکری بیشتر برای فصل تابستان، مردم به‌ سهولت این گرما را تحمل و از سر رد کنند.

وی کاهش در مصرف آب را برای هر فرد لازم دانست و تأکید می‌کند: اگر هر شخصی تنها یک لیتر آب کمتر مصرف کند، به‌راحتی آب مورد نیاز همه مردم رامسر تأمین می‌شود.

فرماندار رامسر تصریح می‌کند: نشست کردن مناطقی از زمین در کشور، بحران آب را بسیار جدی به ما نشان داده است و ما مجبوریم مشترکان پرمصرف را شناسایی و خانوارهایی که بیش از حد مجاز مصرف کرده‎اند را به هر صورت ممکن، وادار به کم کردن مصرف آب کنیم.

رئیس اداره آب و فاضلاب شهری رامسر تعداد حلقه‌های چاه را در رامسر 17 عدد خواند و بیان می‌کند: برداشت غیرمجاز و غیراصولی از بستر رودخانه‌ها، سطح آب‌های زیرزمینی را پایین‌تر آورده و اگر همین‌طور برداشت‌ها ادامه یابد، امکان نفوذ آلودگی در آب احتمال بیشتری می‌یابد.

صالح وهابی می‌افزاید: تغییر رنگ آب نشانه آلوده بودن آب نیست و نباید مردم نگران این موضوع باشند.

وی تأکید می‌کند: آب مصرفی مردم کشور ما در مقایسه با دنیا، دو برابر بوده و به نوعی فرهنگ‌سازی مستمر و جدی لازم است تا فرهنگ استفاده بهینه از آب به مردم آموزش داده شود.

رئیس اداره آب و فاضلاب شهری رامسر یادآور می‌شود: مصرف بهینه آب از خود ادارات باید آغاز شود تا مردم هم به تبعیت از ادارات به کم کردن مصرف آب تصفیه‌شده، اهمیت دهند.

این مسئول در پایان می‌گوید: عواملی چون فرسودگی لوله‌های آب و غیره 15 درصد آب را هدر و غیرقابل استفاده می‌کند، ولی درصد بالایی از مصرف آب به درست مصرف کردن مردم بستگی دارد.

کم شدن هر روزه قطره‌های ارزشمند آب، که هر یک قطره یک زندگی را نجات می‌دهد، امروز در دستان همه ما قرار دارد، اگر روزی را تصور کنیم که برای خرید یک بطری آب فرسنگ‌ها راه رفته و هزاران مبلغ بپردازیم، آنگاه شاید به خود آییم، جدی‌تر و مسئولانه‌تر عمل کنیم.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : بحران کم‎آبی و دردسر برداشت‎های غیراصولی در رامسر

بحران کم‎آبی و دردسر برداشت‎های غیراصولی در رامسر

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS