امروز سه شنبه 01 اسفند 1396
ساعت 03:33:23
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21450

تاریخ انتشار : 12/04/1394 - 18:00

زنگ خطر کم آبی و خشکسالی در اراضی شیبدار شرق مازندران هم به صدا در آمد

همکاری نکردن باغداران در مدیریت مصرف آب و سهل‌انگاری در این موضوع، موجب به صدا در آمدن زنگ خطر نابودی کشاورزی شرق مازندران شده است.

جویباران ـ

به گزارش بلاغ به نقل از گلوگاه ما، بخش کشاورزی یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی کشور است و از طرفی بیشترین مصرف آب کشور را به خود اختصاص داده است؛ طبق آمارهای چند ساله اخیر میزان مصرف آب در بخش کشاورزی کشورمان بین 92 تا 94 درصد بوده که با مقایسه متوسط میزان مصرف آب جهانی در بخش کشاورزی که 70 درصد است تقریبا 23 درصد بیشتر از مصرف جهانی است.

مدیریت مصرف آب مسئله ای است چه در زمان وجود آب و چه در زمان کمبود آب اهمیت دارد اما با وجود محدودیت های منابع آبی در وضعیت فعلی، مدیریت مصرف آب برای از بین نرفتن منابع آبی بسیار حائز اهمیت است.

مدت ها است که مسئله کم آبی در اراضی کشاورزی شرق مازندران سرتیتر خبرها و موضوع رسانه ها شده است؛ مدیر جهاد کشاورزی گلوگاه در این رابطه می‌گوید: افزایش بهره وری منابع آبی و خاکی از مقوله های مهم در امر کشاورزی به‎عنوان مهم‌ترین عامل تحقق اقتصاد مقاومتی است زیرا با استفاده از منابع داخلی موجود و بهره گیری از ظرفیت منطقه که خاک حاصل‌خیز است، می‌توان تولید پایدار را در منطقه به‌وجود آورد.

رضا پورفلاح افزود: با توجه به خاک حاصلخیز اراضی شرق مازندران کشت گندم، جو، برنج و ... امکان‌پذیر است اما برای بهره وری بیشتر باید الگوی کشت و نحوه آبیاری را مدیریت کرد.

وی بیان کرد: در همین راستا 75 هکتار از اراضی شیبدار روستاهای نیالا و مصیب محله منطقه هزارجریب گلوگاه با اعتباری بالغ بر 8 میلیارد ریال نهال کاری شد. زیرا این منطقه ظرفیت بالایی برای ایجاد باغ درختان سیاه ریشه مانند گردو، گیلاس، آلبالو، سیب و .. را دارد، از طرفی با ایجاد باغ می‌توان آب را دربخش کشاورزی این منطقه مدیریت کرد به همین جهت برای ایجاد استخری برای تامین منابع آبی این باغات نیز اقدام شده است.

مدیر جهاد کشاورزی گلوگاه تصریح کرد: این پروژه در راستای تغییر الگوی کاشت در اراضی شیب‌دار و کم‌بازده با هدف افزایش بهره‌‌وری، ایجاد اشتغال و درآمد بیشتر برای روستائیان و جلوگیری از فرسایش خاک ایجاد شده است اما متاسفانه عدم همکاری باغداران و کشاورزان روستا در امر نگهداری و آبیاری نهال های کاشته شده موجب شده این باغات در معرض نابودی قرار گیرند.

این مسئول اضافه کرد: با وجود اینکه این هزینه 8 میلیارد ریالی از محل بیت‌المال برای شکوفایی اقتصاد روستا و توسعه کشاورزی و ایجاد اشتغال و خودکفائی و تولید شده است، روستائیان در اجرای این طرح همکاری‌های لازم را با مدیریت جهاد کشاورزی به عمل نمی‌آورند.

پورفلاح گفت: از ابتدای سال تاکنون سه مرحله آبیاری با هزینه و نیروی انسانی مدیرت جهاد کشاورزی در این باغات شده است اما عدم همکاری باغداران در مدیریت مصرف آب و سهل انگاری در این موضوع، موجب به صدا در آمدن زنگ خطر نابودی کشاورزی منطقه شده است.

وی ادامه داد: با وجود اینکه عمق چاه های منابع آبی در برخی مناطق کشور به 500 متر رسیده اما با این وجود کشاورزان مسئله مدیریت مصرف آب را جدی نمی‌گیرند زیرا وجود تکنولوژی و رفاه موجب شده این نعمت خدادای به آسانی به مصرف برسد به طوری که گویا این نعمت الهی همیشه موجود و هر زمان در دسترس است، اما اگر این روند به همین صورت پیش برود در آینده ای نه‌چندان دور، مسئله تامین منابع آبی نه تنها در بخش کشاورزی به رویای دست نایافتنی تبدیل می‌شود بلکه در تامین منابع آب شرب نیز با مشکل فراوانی روبه‌رو می‌شویم.

مدیر جهاد کشاورزی گلوگاه یادآور شد: مشکلات اساسی بحران آب در کشور شامل افزایش مصرف به دلیل افزایش جمعیت، افزایش سطح زیر کشت، وجود چاه‌های غیرمجاز، عدم آموزش صحیح و اصولی به بهره‌برداران، راندمان پایین آبیاری در بخش کشاورزی، عدم کنترل مصرف آب در بخش کشاورزی و عدم وجود مدیریت مناسب آب است.

این مسئول با اشاره به اینکه تامین امنیت غذایی به اندازه تامین امنیت مرزها حائز اهمیت است، گفت: تامین امنیت غذایی جز با تلاش، کوشش و افزایش بهره‌ وری منابع آب و خاک در بخش کشاورزی بوجود نمی‌آید و ما باید نهایت بازدهی از منابع و سرمایه های موجود داخل کشور داشته باشیم و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم.
 

/3004

دیدگاه شما در مورد : زنگ خطر کم آبی و خشکسالی در اراضی شیبدار شرق مازندران هم به صدا در آمد

زنگ خطر کم آبی و خشکسالی در اراضی شیبدار شرق مازندران هم به صدا در آمد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS