امروز دوشنبه 27 آذر 1396
ساعت 06:57:56
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21447

تاریخ انتشار : 12/04/1394 - 17:57

روی ناخوش کشاورزی مازندران به ناظران برنج

186 ناظر برنج طی سال‌های گذشته در استان مازندران فعالیت داشتند که در سال زراعی 93 به دلیل عدم تامین اعتبار بکارگیری نشده و از ادامه فعالیت منع شدند.

جویباران ـبه گزارش بلاغ، با توجه به اهمیت محصول برنج در سبد غذایی مردم و نیاز به افزایش تولید این محصول و ضرورت استفاده از نیروهای کارآمد و متخصص، استفاده از کارشناسان و مهندسان کشاورزی در قالب طرح مهندسان ناظر برنج نقش موثری را در افزایش تولید این محصول دارد.

رسالت کارشناسان کشاورزی به عنوان حامیان بخش تولید و امنیت غذایی جامعه بسیار مهم و ضروری است و این افراد با جدیت و پشتکار خود به منظور افزایش کمی و کیفی تولید در مراحل مختلف زراعت برنج نظارت و توصیه‌های فنی لازم را به کشاورزان ارائه می‌دهند، حال به دلیل عدم تامین اعتبار از سال گذشته از ادامه فعالیت خود بازمانده و در سال جدید به کارگیری نشدند.

کارشناس ارشد بخش کشاورزی دراین باره به خبرنگار ایسنا گفت: یکی از اهداف بکارگیری کارشناسان ناظر در بخش کشاورزی بهره‌گیری از توان علمی فارغ‌التحصیلان این بخش در کنار انگیزه و انرژی بالای این افراد بوده است.

مهدی خلیلی تصریح کرد: با توجه به اینکه اکثر کشاورزان بدون آگاهی از روش‌های نوین علمی و تحقیقاتی و بر اساس تجربه نسبت به کشت محصولات کشاورزی اقدام می‌کنند فاصله زیادی بین میزان تولید این قشر از بهره‌برداران با تولیدکنندگان برتر و پیشرو که تحت نظارت کارشناسان به تولید می‌پردازند وجود داشته و دارد که از آن به عنوان شکاف تولید یاد می‌شود.

ناظران کشاورزی و شکاف تولید

وی افزود: برای پر کردن شکاف تولید و به حداقل رساندن تفاوت در میزان تولید کشاورزان سنتی و پیشرو و در راستای واگذاری خدمات دولتی به بخش خصوصی، طرح بهره‌گیری از کارشناسان ناظر در مزارع کشاورزی به اجرا درآمد که در زراعت‌های برنج، کلزا، گندم، حفظ نباتات و زیتون در قالب شرکت‌های خدمات فنی مشاوره‌ای در سطح استان نسبت به ارایه توصیه‌های فنی به کشاورزان و باغداران اقدام می‌کنند.

این کارشناس ارشد بخش کشاورزی اظهار کرد: با توجه به محدودیت امکانات لازم در بخش دولتی، بهره‌گیری از توان علمی و فنی کارشناسان ناظر در بخش کشاورزی کمک بسزایی را در جهت افزایش کیفی و کمی تولیدات کشاورزی داشته و کشاورزان هم از اجرای این طرح استقبال خوبی داشتند که امیدواریم حضور کارشناسان ناظر در همه بخش‌ها تداوم داشته باشد.

ناظران کشاورزی مانع بیکاری فارغ‌التحصیلان

وی خاطرنشان کرد: با توجه به تعداد بالای فارغ‌التحصیلان بیکار بخش کشاورزی در مازندران، تدوام اجرای این طرح می‌تواند تبعات و اثرات خوبی را در ایجاد اشتغال، افزایش تولید، کاهش هزینه تولید و افزایش درآمد کشاورزان به همراه داشته باشد.

خلیلی تصریح کرد: در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی و رسیدن به خوداتکایی در تولید محصولات کشاورزی به خصوص برنج می‌توان افزایش پایداری تولید این محصول را با رویکرد ارتقای بهره‌وری منابع تولید در بخش کشاورزی شاهد باشیم.

186 ناظر برنج در مازندران بیکار شدند

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی مازندران نیز اظهار کرد: 110 شرکت خدمات مشاوره‌ای فنی و مهندسی کشاورزی در پهنه‌های دشت، میانبند و کوهستانی استان مستقر هستند که کارشناسان ناظر تحت پوشش این شرکت‌ها در بخش‌های برنج، گندم، کلزا و حفظ نباتات فعالیت دارند و علاوه بر نظارت به ارایه مشاوره فنی در بخش‌های دام و طیور، شیلات و منابع طبیعی می‌پردازند.

حجت‌الله علیمحمدی ادامه داد: 186 ناظر برنج طی سال‌های گذشته در استان فعالیت داشتند که در سال زراعی 93 به دلیل عدم تامین اعتبار بکارگیری نشدند و از ادامه فعالیت منع شدند.

کارشناسانی با دریافتی کمتر از 2 میلیون تومان در سال

علیمحمدی با بیان اینکه سالانه 3 میلیون تومان با کارشناسان ناظر زراعت برنج در استان قرارداد منعقد می‌شد که با حذف کسورات، دریافتی آنها تنها یک میلیون و 500 هزار تومان بود،‌ گفت: متاسفانه مطالبات ناظران برنج در سال زراعی 93-92 پرداخت نشده و 2 میلیون تومان طلب دارند.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی مازندران گفت: این افراد با دانش فنی خود وارد عرصه تولید شدند و با ایجاد ارتباط با کشاورزان در بحث آموزش و ترویج و ارایه نکات فنی مهندسی نشان دادند در کار خود موفق بودند، اما متاسفانه با حقوق ناچیزی که دریافت می‌کردند نشان دادیم نتوانستیم حداقل‌ها را رعایت کنیم.

وی ادامه داد: با پیگیری‌های مکرری که ناظران برنج با مراجعه به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی برای دریافت مطالبات خود دارند، جهاد کشاورزی مازندران قول مساعد برای پیگیری حق و حقوق و دریافت مطالبات آنان داده است.

علیمحمدی با بیان اینکه تدوام بکارگیری ناظران برنج دغدغه‌ای از اشتغال بخشی از 8 هزار فارغ‌التحصیل بخش کشاورزی را کم می‌کرد و می‌توانست خلا تولید را پر کند، گفت: سازمان جهاد کشاورزی و استانداری مازندران سیاستی را مدون کنند تا این کارشناسان با تامین اعتبار از منابع داخلی دوباره به‌کارگیری شوند.

حذف ناظران شرایط کشاورزی مازندران را سخت‌تر می‌کند

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی مازندران اظهار کرد: مجموع پرداخت حق و حقوق این ناظران به 600 میلیون تومان هم نخواهد رسید در حالی که اگر با تخصصی که دارند بکارگیری شوند می‌توانیم میلیاردها تومان افزایش درآمد داشته باشیم.

وی تصریح کرد: با حذف کارشناسان شرایط برای کشاورزان سخت و افزایش عملکرد کمتر خواهد شد.

علیمحمدی خاطرنشان کرد: شناسایی و آموزش کشاورزان، بازدید از مزارع تحت پوشش کارشناسان ناظر، افزایش کمی و کیفی و کاهش هزینه تمام شده تولید از وظایف ناظران برنج بوده است.

به نظر می‌رسد به کارگیری این ناظران باید از برنامه‌ها و اهداف مهم مسئولان استان مازندران باشد.

/3004

دیدگاه شما در مورد : روی ناخوش کشاورزی مازندران به ناظران برنج

روی ناخوش کشاورزی مازندران به ناظران برنج

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS