امروز سه شنبه 01 اسفند 1396
ساعت 03:29:53
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21388

تاریخ انتشار : 12/04/1394 - 07:02

رییس شورای ملی ایران و امریکا:

خاورمیانه بهای سنگینی برای شکست مذاکرات خواهد پرداخت

«تریتا پارسی» رییس و موسس شورای ملی ایران و امریکا هشدار داد که اگر مذاکرات هسته ای با ایران شکست بخورد، خاورمیانه بهای سنگینی برای آن پرداخت خواهد کرد.

جویباران ـ

به گزارش ایرنا، پارسی امروز پنجشنبه در گفت وگو با روزنامه اسپانیایی «ال موندو» افزود:« به همین دلیل، مدتها است که باراک اوباما رییس جمهوری امریکا نگرانیهای خود را بابت بهای سیاسی که باید بخاطر توافق هسته ای با ایران بپردازد، کنار گذاشته است.»

به نوشته ال موندو، پارسی که ریاست بزرگترین سازمان امریکایی فعال برای بهبود روابط تهران و واشنگتن را برعهده دارد، در باره علت رسیدن مذاکرات به نقطه کنونی و نزدیک شدن به توافق هسته ای پس از بیش از 12 سال مناقشه بر سر آن گفت: این وضعیت ناشی از سه مساله است؛ نخست، تغییر سیاست کاخ سفید که توانست نیروهای مخالف توافق را تضعیف کند، دوم، وضعیت وخیم خاورمیانه و نکته سوم، متقاعدشدن رییس جمهوری امریکا برای اینکه باید بهای سیاسی بسیار بالایی برای توافق بپردازد.

وی افزود: همه اینها در کنار این نکته که اوباما، حسن روحانی رییس جمهوری ایران را فردی با شجاعت و اراده سیاسی برای درک متقابل یافته است، موجب شده که امروز توافق بر سر برنامه هسته ای ایران، امری ممکن و دست یافتنی به نظر برسد.

پارسی یادآور شد: در طول 15 سال اخیر، واشنگتن همواره از ایران می خواست تا ظرفیت غنی سازی اورانیوم خود را به صفر برساند و همین امر، یک مانع جدی برای هر گونه رسیدن به اجماع میان دو طرف بود.

وی گفت: از چندماه پیش که امریکا حق ایران را برای پیشبرد برنامه هسته ای اش به رسمیت شناخت، وضعیت دگرگون شد و این چرخش در سیاست امریکا، درها را برای مذاکرات گشود.

رییس شورای ملی ایران و امریکا تصریح کرد: اگر دو طرف در روزهای آینده به یک توافق قطعی برسند، (شخصیت) اوباما در برابر کشورش، بسیار بیش از روحانی به بازی گرفته خواهد شد، زیرا ایران همه تاسیسات خود را حفظ خواهد کرد، به برنامه هسته ای اش ادامه خواهد داد، و فعالیتهای تحقیقاتی خود را نیز تداوم خواهد بخشید.

وی افزود: این در حالی است که اوباما باید با امتحان کنگره نیز روبه رو شود زیرا کنگره 30 روز برای بازنگری در توافق و تصمیم گیری در باره رد یا قبول آن وقت دارد.

پارسی خاطرنشان کرد: اگر کنگره با آن مخالفت کند، رییس جمهوری امریکا نخواهد توانست تحریمها علیه ایران را بردارد و همین امر، اجرای توافق را پیچیده خواهد کرد و به وجهه اوباما در برابر مردم امریکا لطمه خواهد زد.

وی گفت: من هیچ تردیدی ندارم که جمهوریخواهان تلاش خواهند کرد مذاکرات هسته ای را تا پایان بایکوت کنند اما امیدوارم اوباما موفق شود آنها را متوقف سازد، هرچند چنین کاری، تلاش عظیمی از سوی او لازم دارد.

این استاد دانشگاه جرج تاون امریکا تصریح کرد: در طول 30 سال اخیر، امریکا در تقریبا همه اقداماتش در قبال ایران، اشتباه کرده و همین امر، مانع نزدیکی آنها شده است.

وی گفت: در واشنگتن فکر می کردند که تهران هیچگاه مایل به مذاکره نخواهد بود چون در حال ساخت بمب است، اما این اشتباه بود. آنها فکر می کردند که ایدئولو‍‍ژی محافظه کارانه حکومت جمهوری اسلامی مانع مذاکره خواهد شد و آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم (انقلاب) هرگز حاضر به نشستن ایران پای میز مذاکره نخواهد شد، اما رفتارهای تهران نشان داد همه این برداشتها اشتباه بوده است.

پارسی تصریح کرد: چنین برداشتهایی موجب شده بود که سیاست امریکا در قبال ایران تا دو سال پیش، بی ثمر و مشکل ساز باشد و به هیچ چیزی کمک نکند.

او گفت: در صورتی که سرانجام ایران و امریکا توافق هسته ای را امضا کنند، دو کشور بیدرنگ به متحدان نزدیک تبدیل نخواهند شد اما به مرحله شراکت خواهند رسید و ما شاهد روابطی مبتنی بر اعتماد میان آنها خواهیم بود.

پارسی تصریح کرد: همین مساله است که موجب شده کشورهای عربی در حالت وحشت (از چنین توافقی) بسر ببرند.

وی گفت:کشورهای حوزه خلیج فارس از ایران نمی ترسند چون به آنها حمله نخواهد کرد، بلکه از آن می ترسند که ایران ظرفیت تبدیل شدن به یک کشور بسیار قدرتمند را بسیار فراتر از دولتهای عربی منطقه دارد.

رییس شورای ملی ایران و امریکا خاطرنشان کرد: ایران از سرمایه عظیم انسانی بهره می برد، یک حکومت مقتدر دارد و از نظر منابع نفت و گاز نیز بسیار غنی است.

وی گفت: «من معتقدم ایران و کشورهای عربی باید دست بدست هم بدهند تا تروریسم را نابود کنند اما اگر ایران حذف شود، غیرممکن است بتوان صلح در منطقه را تضمین کرد.»

/3004

دیدگاه شما در مورد : خاورمیانه بهای سنگینی برای شکست مذاکرات خواهد پرداخت

 خاورمیانه بهای سنگینی برای شکست مذاکرات خواهد پرداخت

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS