امروز دوشنبه 07 اسفند 1396
ساعت 04:41:23
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21373

تاریخ انتشار : 11/04/1394 - 17:51

ظروف مناسب پخت‌وپز کدامند؟

وی ادامه داد: ظروف شیشه‌ای یکی از سالم ترین ظرف‌هایی است در پخت و پز استفاده می‌شود، حتی برای نگهداری غذا در داخل یخچال و نگهدای مواد اسیدی و ترش خوب هستند.

جویباران ـ

به گزارش بلاغ،
کارشناس مواد خوراکی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان توصیه کرد: چنانچه از ظروف سفالی برای پخت و پز و یا نگهداری غذا استفاده می‌کنید از انواع بی‌رنگ و زرد باشد زیرا رنگ‌های آبی و فیروزه‌ای که در ظروف سفالی بکار می‌رود حاوی سرب است.
 
 دکتر محمد حسیبی در این رابطه افزود: از ظروف سفالی فقط برای حرارت‌های غیرمستقیم استفاده می‌شود زیرا در این ظروف لعاب فلزات سنگین وجود دارد که در هنگام پخت و پز به غذا نفوذ و غذا را دچار مشکل می‌کنند.
 
این کارشناس مواد خوراکی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: از لیوان سفالی برای نوشیدنی‌های گرم همانند چای استفاده نکنید و توصیه می‌شود از این ظروف برای نگهداری مواد غذایی در طولانی مدت بویژه نگهداری غذاهای ترش همانند ماست استفاده نشود.
 
حسیبی در مورد استفاده از ظروف شیشه‌ای گفت: این ظروف می‌توانند حرارت را تحمل کنند و انتقال حرارت در این ظروف مناسب پخت و پز به خوبی انجام می‌شود همچنین در این ظروف انتقال ماده از جداره ظرف به داخل مواد غذایی را نداریم.
 
وی ادامه داد: ظروف شیشه‌ای یکی از سالم ترین ظرف‌هایی است در پخت و پز استفاده می‌شود، حتی برای نگهداری غذا در داخل یخچال و نگهدای مواد اسیدی و ترش خوب هستند.
 
این کارشناس مواد خوراکی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در مورد ظروف تفلون گفت: در حقیقت ظروفی هستند که پایه آنها آهنی است و تفلون در درون آنها قرار دارد.
 
وی ادامه داد: حدود 70 سال قبل این ظروف به بازار آمدند که از ظروف رایج و پرمصرف در آشپزخانه‌ها به شمار می‌روند، انتقال حرارت در این ظروف خوب است که چسبندگی غذا را در این ظروف نداریم.
 
وی افزود: لایه تفلونی که در این ظروف به کار می‌رود در کشور دارای استانداردهای خاصی است که وزارت بهداشت و اداره استاندارد بر ساخت آن نظارت دارند.
 
حسیبی با بیان اینکه برای شستشوی این ظروف بهتراست از ابر و مایع ظرفشویی استفاده کنیم، اظهار کرد: گاهی اوقات لایه تفلون از این ظروف جدا می‌شود و به داخل غذا نفوذ می‌کند این ذرات کنده شده قابل جذب برای بدن نیست و دفع می‌شود اما اگر حرارتی که این ظرف می‌بیند حرارت بالایی باشد و تفلون را بسوزاند، سوختن تفلون باعث ایجاد بخاراتی می‌شود که این بخارات غذا را دچار مشکل می‌کند.
 
این کارشناس مواد خوراکی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان توصیه کرد: در استفاده از این ظروف بهتر از قاشق چوبی استفاده کنیم و از حرارت دادن خالی این ظروف پرهیز کنید./آ

 

 
 
 

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : ظروف مناسب پخت‌وپز کدامند؟

ظروف مناسب پخت‌وپز کدامند؟

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS