امروز پنج شنبه 03 اسفند 1396
ساعت 02:05:47
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21362

تاریخ انتشار : 11/04/1394 - 17:44

«اوقات فراغت»، فقط برای «فراغت» نیست!

برخی تحقیقات نشان داده که جوانان ایرانی به طور میانگین هفته‌ای 24 ساعت اوقات فراغت دارند؛ آیا این عدد، ضرورت پرداختن جدی‌تر به مساله پر کردن اوقات فراغت نونهالان، نوجوانان و جوانان را پررنگ‌تر نمی‌کند؟

جویباران ـ

به گزارش بلاغ، چند روزی است که تابستان روی تقویم ها سر رسیده است. برای برخی دانش‌آموزان البته تعطیلات تابستانی کمی زودتر از یکم تیرماه آغاز شد و برای برخی دانشجویان هم شاید تازه اول تعطیلات باشد. موضوع اوقات فراغت از جمله موضوعاتی است که هر سال درباره آن سخن گفته می‌شود و این سخن گفت گاه تا پایان تابستان هم ادامه می‌یابد و پرونده بسته می‌شود تا خرداد و تیر سال بعد. شاید مساله اوقات فراغت در ابتدای امر صرفا موضوعی تفریحی و تفننی به حساب بیاید اما واقعا چنین نیست، چراکه نحوه گذراندن این ایام نسبت و تاثیر مستقیمی با کارکرد نوجوانان و جوانان در حال و آینده نزدیک و دور دارد. البته، هرچند که موضوع اوقات فراغت بیشتر در ایام فوق‌الذکر مطرح می‌شود اما در حقیقت، این موضوعی نیست که مختص تابستان باشد چراکه برخی تحقیقات نشان داده که جوانان ایرانی به طور میانگین هفته‌ای 24 ساعت اوقات فراغت دارند؛ آیا این عدد، ضرورت پرداختن جدی‌تر به مساله پر کردن اوقات فراغت نونهالان، نوجوانان و جوانان را پررنگ‌تر نمی‌کند؟
 
فهیمه فرهمندپور
مشاور بانوان وزیر کشور
اوقات فراغت مناسب؛ کارآمدی بیشتر
پرکردن اوقات فراغت جوانان باید دراولویت کاری مسئولان امر باشد زیرا استفاده نکردن از ظرفیت‌های اوقات فراغت می‌تواند بسیاری از مشکلات اخلاقی و فرهنگی را برای کشور ایجاد کند. بهره‌برداری درست از اوقات فراغت باعث می‌شود که ما از فرصت‌ها و زمینه‌های دیگر نیز به درستی استفاده کنیم یعنی کسی که به اندازه کافی، هم ورزش می‌کند و هم استراحت دارد و شادی و نشاط به دست می‌آورد، بهتر کار می‌کند و کارآمدتر است.
 
نصرالله پژمان‌فر
دکتری/ نماینده مشهد در مجلس
باید نیازهای جوانان را بشناسیم
ما باید نیازهای جوانان را بشناسیم و مسئولان ذیربط براساس نیازهای واقعی جوانان برنامه ریزی درست داشته باشند. ما نتوانسته‌ایم براساس نیازهای جوانان برایشان برنامه‌های شاد و مدون داشته باشیم و در زمینه پرکردن اوقات فراغت جوانان ضعف برنامه‌ریزی داریم.
 
عباس مقتدایی
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس
مشکل، عدم هم‌افزایی برای پرکردن اوقات فراغت است
در کشور ما با وجود همه کارهایی که انجام می‌شود، به دلیل پراکندگی کارها بین نهادهای مختلف به جایی نمی رسیم. مشکل ما عدم هم‌افزایی برای پرکردن اوقات فراغت جوانان است و باید اتاق فکر و فرماندهی واحد در این زمینه صورت گیرد. ما باید بازنگری در رفتارهای فرهنگی داشته باشیم. وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم و تحقیقات و ارشاد و مجموعه‌های آنها عمدتا فاقد کارکردهای هم‌افزا برای جوانان هستند.
 
مجید ابهری
دکتری/ آسیب‌شناس اجتماعی و جامعه‌شناس
خانواده‌ها درباره درست پر کردن اوقات فراغت آگاهی ندارند
متاسفانه خانواده‌ها نسبت به نحوه درست پر کردن و گذراندن اوقات فراغت آگاهی ندارند و تماشای تلویزیون به خصوص فیلم‌های ماهواره‌ای یکی از اصلی‌ترین ابزارهای پر کردن اوقات فراغت 40 درصد از خانواده‌ها شده است که عوارض آن در تربیت فرزندان و آینده خانواده غیر قابل انکار است. هنوز بعد از گذشت بیش از 30 سال، برای مدیریت اوقات فراغت برای جوانان و نوجونان برنامه مشخصی تدوین نشده است و هر خانواده بر اساس توانایی‌های مالی و امکانات فرهنگی خود فرزندانش را سرگرم می‌کند.
 
حامد علامتی
دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان
خانواده باید محور برنامه‌های اوقات فراغت باشد
توجه به فرصت یادگیری، خلاقیت و نوآوری دانش آموزان در اوقات فراغت از اهداف آموزش و پرورش است. خانواده باید محور برنامه‌های اوقات فراغت نوجوانان و جوانان باشد. خانواده باید اوقات فراغت فرزندان را رهبری و مدیریت کند و دستگاه‌های دیگر در کنار خانواده هستند. اوقات فراغت، تجربه زندگی، یک نیاز اساسی برای زیستن، فرصت برای یادگیری، خلاقیت و نوآوری، تجربه و فهم زندگی و سلام به لحظه‌هاست. کارشناسان تعلیم و تربیت بر این باورند که بحث اوقات فراغت درون خانواده‌ها مدیریت می‌شود و آموزش و پرورش و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان می‌توانند در این راستا برنامه‌ریزی‌هایی را برای خانواده‌ها و اوقات فراغت دانش‌آموزان داشته باشند. (صداوسیما)
 
محمدتقی حسن‌زاده
رییس مرکز مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان
مدیریت واحد در حوزه اوقات فراغت اشتباه است
با توجه به آنکه مطالعات ما نشان داده است که جوانان به گذران اوقات فراغت خود در کنار خانواده تمایل دارند، لازم است والدین فعالیت‌هایی را تدارک ببینند تا جوانان بتوانند در کنار خانواده اوقات فراغت خود را بگذرانند. در حال حاضر خانواده‌ها تلاش نمی‌کنند که فرزندان اوقات فراغت را به همراه خانواده بگذرانند این در حالیست که جوانان ایرانی به طور میانگین هفته‌ای 24 ساعت اوقات فراغت دارند. تا زمانی که سیاست‌های واحد با رویکرد مشخص و کاربردی به حوزه اوقات فراغت تدوین نکنیم، نمی‌توانیم عملکرد مطلوبی در این زمینه داشته باشیم بنابراین برنامه‌ها باید یکپارچه شوند. اوقات فراغت دارای ابعاد فرهنگی و اجتماعی نیز هست باید برای برنامه‌ریزی در این حوزه به تفاوت‌های جنسیتی و گروه‌های سنی توجه شود. نباید برای اوقات فراغت برنامه‌ریزی و مدیریت واحد انجام دهیم چراکه اوقات فراغت مخاطبان مختلفی از فرهنگی و قومیت‌های مختلف دارد. بنابراین هر حوزه‌ای باید برای اوقات فراغت گروه هدف خود برنامه‌ریزی کند و این کار باید هدفمند انجام شود و نباید یک نهاد این موضوع را در کشور به گونه‌ای واحد فرماندهی کند و مدیریت واحد در این اشتباه است. (ایسنا)
 
میلاد ارندی
محصل
برنامه خاصی برای تابستانم نداشته‌ام
تحصیل در مقطع دوم دبیرستان را تمام کرده‌ام. برنامه خاصی برای تابستانم نداشته‌ام و حتما طبق معمول باید کلاس زبان بروم. بودجه خانواده هم کفاف نمی‌دهد که کلاس‌های ورزشی را که دوست دارم بروم. مثل روزهای تعطیل در طول ایام سال که یا پای اینترنت یا تلویزیون هستم، باید تعطیلات طولانی تابستان را نیز به همین صورت بگذارنم در صورتی که اگر خود مدارسمان نیز برنامه های فرهنگی و ورزشی داشت از آنها استقبال می‌کردم و به جای تلف شدن این اوقات کارهای دیگر انجام می‌دادم./ع
 

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : «اوقات فراغت»، فقط برای «فراغت» نیست!

«اوقات فراغت»، فقط برای «فراغت» نیست!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS