امروز دوشنبه 27 آذر 1396
ساعت 12:21:19
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21342

تاریخ انتشار : 11/04/1394 - 17:17

کارشناسان پزشکی هشدار دادند

سالانه 184 هزار نفر قربانی نوشیدنی‌های قنددار

کارشناسان پزشکی اخیرا هشدار داده‌اند که نوشیدنی‌های قند دار سالانه حدود 184 هزار نفر را می‌کشد و باید هر چه زودتر از رژیم غذایی مردم کنار گذاشته شوند.

جویباران ـ

به گزارش بلاغ، آمار کسانی که به دلیل مصرف نوشیدنی‌های قند دار (از نوشابه گرفته تا اسموتی) جان خود را از دست می‌دهند اخیرا در پژوهشی در ژورنال انجمن قلبی آمریکا منتشر شد.
 
درصد زیادی از این 184 نفر به دلیل دیابت (حدود 133 هزار نفر در سال) جان خود را از دست می‌دهند. حدود 45 هزار نفر هم به دلیل مشکلات قلبی و 6450 نفر هم به دلیل سرطان جان خود را از دست می‌دهند. پژوهش انجام شده در واقع اولین ارزیابی جامع در سطح جهانی نسبت به مرگ‌ومیر ناشی از مصرف نوشیدنی‌های قند دار (SSBs) است.
 
سالانه 184 هزار نفر قربانی نوشیدنی‌های قند دار
 
محققان در این پژوهش تمامی نوشیدنی‌های قند دار اعم از نوشیدنی‌های گازدار، آبمیوه، چای شیرین شده، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و نوشیدنی‌های خانگی شیرین شده را در فهرست خود جای دادند و البته آبمیوه‌های طبیعی در فهرست نبود. در این تحقیق، پژوهشگران از نتایج 62 پژوهش منتشر شده بین سال‌های 1980 تا 2010 در 51 کشور جهان استفاده کردند تا رژیم‌های غذایی بیش از 611 هزار نفر را بررسی کنند. با کمک پژوهش‌های پیشین، جامعه آماری پژوهش حاضر حدود دو سوم جمعیت جهان را پوشش داد. این اطلاعات در کنار داده‌های مرتبط با آسیب‌های سلامتی نوشیدنی‌های قند دار، این امکان را برای  پژوهشگران مهیا ساخت تا آن‌ها آمار مرگ‌ومیر ناشی از نوشیدنی‌های قند دار را منتشر کنند.
 
اگر آمار کلی مرگ‌ومیر را در نظر بگیریم، ایالات‌متحده با 25347 نفر در صدر فهرست قرار دارد، اما اگر نرخ واقعی مرگ‌ومیر را نگاه کنیم مکزیک را در صدر فهرست خواهیم دید. از هر یک میلیون مکزیکی بالغ، حدود 404.5 نفر جان خود را از دست می‌دهند. بیشترین نرخ مرگ‌ومیر مربوط به گروه سنی 20 تا 44 سال است که اغلب مربوط به کشورهای با درآمد متوسط یا پایین هستند. بر اساس نتایج این پژوهش، نرخ مرگ‌ومیر بریتانیایی‌ها 30.5 از هر یک میلیون فرد بالغ است. در واقع حدود 1316 بریتانیایی جان خود را در سال بر اثر مصرف نوشیدنی‌های قند دار از دست می‌دهند.
 
یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد که باید تلاش‌های ضروری برای کاهش مصرف نوشیدنی‌های قند دار هر چه زودتر صورت گیرد تا بیماری‌های مبتنی بر چاقی نیز از بین بروند. محققانی از دانشگاه‌های هاروارد، تافتس و واشنگتن از ایالات متحده و ایمپریال کالج لندن گرد هم آمدند تا این پژوهش جامع را در سطح بین‌المللی انجام دهند.
 
سالانه 184 هزار نفر قربانی نوشیدنی‌های قند دار
 
دکتر دارویش مظفریان نویسنده اول پژوهش و رئیس دانشکده سیاست و علوم غذایی فرایدمن در دانشگاه تافتس در بوستون آمریکا می‌گوید: «آمار مرگ‌ومیر ناشی از یک عامل رژیمی خاص در اغلب کشورهای جهان زیاد است و آن مورد نوشیدنی‌های قند دار است. این نوشیدنی‌های هیچ سودی برای بدن ندارند و اگر جلوی مصرف آن‌ها گرفته شود در واقع جان هزاران هزار نفر را نجات داده‌ایم.»
 
البته گوین پارتینگون، مدیر انجمن نوشیدنی‌های غیرالکلی بریتانیا، در پاسخ به این مقاله نوشت: «این پژوهش به هیچ وجه نشان نمی‌دهد که نوشیدنی‌های قند دار عامل بروز بیماری‌های مزمنی چون دیابت، بیماری‌های قلبی-عروقی و یا سرطان است. پژوهشگران هیچ مدرکی نشان ندادند.»

این در حالی است که ایران در چند سال اخیر همواره بین چند کشور اول جهان از نظر مصرف نوشابه قرار داشته است. بنابراین، لزوم اصلاح مصرف نوشیدنی‌های قند دار احساس می‌شود.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : سالانه 184 هزار نفر قربانی نوشیدنی‌های قنددار

سالانه 184 هزار نفر قربانی نوشیدنی‌های قنددار

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS