امروز چهار شنبه 27 دی 1396
ساعت 23:32:12
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21204

تاریخ انتشار : 10/04/1394 - 07:29

حمید رضا فولادگر:

استانی شدن انتخابات به این دوره از مجلس نمی رسد

رئیس کمیسیون اصل ۴۴ مجلس با بیان این که اگر شورای نگهبان رای به تایید این مصوبه ندهد این قانون اجرایی نمی شود بیان کرد: ممکن است طرح از نظر شورا دارای ایراداتی باشد و یا ممکن است در یک مرحله رفع نشود و و به مجلس عودت داده شود و حتی امکان این نیز هست که به مجمع تشخیص مصلحت برود و در آنجا هم به تصویب نرسد و اگر تصویب شود احتمالا به این دوره از انتخابات نمی رسد.

جویباران ـ

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه داناحمید رضا فولادگر رئیس کمیسیون اصل ۴۴ مجلس شورای اسلامی؛ در گفتگو با  تهران نیوز با اشاره به استانی شدن انتخابات مجلس در دوره آینده بیان کرد: قانون استانی شدن انتخابات مجلس توسط نمایندگان به تصویب رسیده است که منتظر تایید شورای نگهبان است.

وی در ادامه افزود: اگر شورای نگهبان رای به تایید این مصوبه ندهد این قانون اجرایی نمی شود و ممکن است از نظر شورا دارای ایراداتی باشد و یا ممکن است در یک مرحله رفع نشود و و به مجلس عودت داده شود و حتی امکان این نیز هست که به مجمع تشخیص مصلحت برود و در آنجا هم به تصویب نرسد و اگر تصویب شود احتمالا به این دوره از انتخابات نمی رسد.

فولادگر عنوان کرد: ازنظر بنده اشکالاتی که به استانی شدن انتخابات بوده است که با این قانون رفع شده است و قانون کنونی مزایایی دارد که از موارد مثبت آن شناخت افراد نخبه و کارآمد است، و یا برخی از مسائل توسط شوراها و یا مسئولین محلی بررسی می شود.

رئیس کمیسیون اصل ۴۴ افزود: نماینده حوزه های انتخاباتی نیز هستند و فقط نوع پیگیری آن متفاوت تر می شود که ورود شوراها در حل مشکلات محلی بیشتر می شود و نماینده مربوطه می تواند برای مسائل کلی کشور وقت بیشتری اختصاص دهد.

وی ادامه داد: معایبی هم دارد که به طور مثال ممکن است فرد در شهر خود کمتر رای بیاورد اما رای او در استان بیشتر باشد و یا اینکه ارتباط نماینده با حوزه انتخابی او کمتر بشود که می توان این موارد را از نقاط ضعف این قانون برشمرد.

فولادگر گفت: در مجموع نظر شخصی بنده بر این است که مزایای این طرح بر معایب آن غالب است و نقاط قوت بسیاری دارد اما احتمال این که این طرح در این دوره برگزار شود بسیار کم است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فکر نمیکنید با اجرای این طرح به مناطق دور افتاده و محروم توجه کمتری بشود تصریح کرد: این به این معنا نیست که نماینده ای در حوزه انتخابیه خود نباشد اما باید در نظر گرفت یک پارلمان داریم که نماینندگان به مشکلات رسیدگی کنند و اگر نماینده بخواهد به تمام مشکلات حوزه انتخابیه خود رسیدگی کند و در کوچکترین موضوع ورود پیدا کند فرصتی برای ورود به مسائل کلان کشور پیدا نمیکند.

فولادگر با مبهم خواندن روشهای پیشنهادی در مجلس اظهار کرد: در اینده ای که معلوم نیست چه زمانی باشد قرار است شیوه ای را در قانون اساسی در مجلس ببنیم که به شکل حزبی و پارلمانی کار بشود که این موضوع هنوز اجرایی نیست و یا این که منتظر باشیم که ببینیم با این شیوه استانی شدن میتوانیم مشکلات را حل کنیم یا نه؟

رئیس کمیسیون اصل ۴۴ مجلس در پایان خاطرنشان کرد: وقتی طرح استانی نباشد نماینده باید به ریزترین مسئله و مشکل حوزه انتخابیه تا کلان ترین موضوعات و معضلات به صورت تخصصی بپردازد که این روش دارای اشکالات زیادی است که باید حل شود.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : استانی شدن انتخابات به این دوره از مجلس نمی رسد

استانی شدن انتخابات به این دوره از مجلس نمی رسد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS