امروز یکشنبه 06 اسفند 1396
ساعت 13:30:04
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21191

تاریخ انتشار : 10/04/1394 - 07:16

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:

با استانی شدن انتخابات، نخبگان از ورود به مجلس محروم می شوند

دوات گری گفت: به نظرم خیلی شیرین‌تر بود که مجلس نهم به جای طرح استانی شدن با این شیوه تلفیقی استانی و شهرستانی می‌رفت چراکه این طرح بیش از آنکه بخواهد منافع مردم را تقویت کند می‌خواهد حضور نمایندگان مجلس نهم را بر مجلس دهم تقویت کند.

جویباران ـ

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، مهدی دوات گری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار  آناج، در پاسخ به این نکته که مخالفین این طرح معتقدند که از خرید و فروش احتمالی آرا جلوگیری می‌شود، بیان داشت: وقتی نظام‌های سیاسی و انتخاباتی را مورد بررسی قرار می‌دهیم می‌شود گفت یک طرح نوینی بوده که هیچ کشوری از این نمونه پیروی نکرده است.

وی تصریح کرد: نظام‌های انتخاباتی به طرق مختلف اجرا می‌شوند، بعضی‌ها به صورت تک‌حوزه‌ای و بعضی دیگر به صورت لیستی و حزبی و اکثریت نیز مطلق و به شیوه‌های مختلف صورت می‌گیرد. به طور مثلا در کشورهایی که بحث احزاب و تقویت آنها مطرح است همانند کشور انگلستان هم‌نظام پارلمانی وجود دارد و هم نماینده پارلمانی به طوری که در این کشور 651 حوزه انتخابیه و به همان تعداد نماینده پارلمانی وجود دارد. یعنی حوزه‌های انتخابیه  به صورت حوزه‌های جزء تعریف شده است البته در کنار آنها نیز احزاب نقش کلیدی دارد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره خرید و فروش رای در استانی شدن انتخابات مجلس، گفت: وقتی می‌گوییم استانی شدن انتخابات قطعا استانی به صورت مجلس خبرگان رهبری نیست که ما یک حوزه انتخاباتی مستقل استانی داشته باشیم و انتخابات به صورت یک لیست واحد در سطح استان برگزار شود. به همین منظور بهتر است اسم آن را انتخابات استانی- شهرستانی بگذارند که هم بعد شهرستانی آن را که حداقل 15 درصد رای است را داشته باشند و هم بعد استانی که باید بیشترین رای را در شهرستان به دست آورند.

وی بیان کرد: طبیعتا اگر بنا بر این باشد که ما جلوی خرید و فروش رای را بگیریم اکنون یک گستره استانی را شکل می‌دهیم، همچنین اگر شرایط موجود احزاب به شکل واقعی در کشورمان نمود نداشته است یعنی ما دارای بیش از 220 حزب ثبت شده هستیم اما واقعیت این است که بسیاری از آنها به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسند و ما نمی‌توانیم روی این احزاب حساب باز کنیم.

دوات گری معتقد است احزاب جان‌داری که بتواند در فضای سیاسی حضور پیدا کند، نداریم  یعنی در آستانه انتخابات احزاب ظهور  کرده و با پایان آن دوره نیز عمرشان خاتمه پیدا می‌کند که نمونه بارز آن را می‌توان در آستانه انتخابات مجلس پنجم و تشکیل حزب کارگزاران سازندگی و آستانه مجلس ششم راه‌اندازی حزب مشارکت بیان کرد.

دوات گری در خصوص خرید و فروش رای با استانی شدن انتخابات مجلس، گفت: حوزه انتخابیه‌ای ممکن است دارای یک یا چند شهرستان باشد به همین منظور ما نمی‌توانیم نگران خرید و فروش رای هم نباشیم چراکه قطعا این نگرانی در حوزه استانی نمود بیشتری خواهد داشت.

این نماینده مجلس عنوان کرد: به طور مثال شهرستان شمال و شهرستان جنوب سیستان و بلوچستان فاصله هزار کیلومتری با هم دارند. به هر حال فردی که می‌خواهد نامزد انتخاباتی شود چون به اقصی نقاط استان اعم از شهرها و روستاها آشنایی کافی ندارد مجبور بوده یکسری افراد را به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی رابط خود در شهرستان‌های استانی تعریف کنند و قطعا در قبال شناسایی این افراد بده بستان‌هایی صورت می‌ گیرد و قرارهایی که به مراتب آسیب آن بیشتر از شرایط موجود است.

دواتگری ادامه داد: بحث فروش رای و پول‌های کثیف را در کرسی انتخابات به شدت وجو خواهد داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی درباره کمک به احزاب، گفت: باید مجلس را به سمت تحزب‌گرایی سوق دهیم چراکه این بهترین شیوه‌ای است که تاکنون در مدل‌های سیاسی و نظام‌های انتخاباتی مهم جواب داده است، البته ممکن است آثاری هم داشته باشد اما باید این تجربه را دیر یا زود به دست آوریم.

وی اضافه کرد: در اینجا این سوال مطرح است که چقدر می‌توانیم متکی باشیم؟ یعنی ما بخواهیم سرنوشت سیاسی جامعه را تحویل احزابی دهیم که توان حضور در عرصه و رقابت‌های سیاسی را ندارند، احزابی که معمولا در شرایط خاص ظهور می‌کنند.

دواتگری بیان کرد: معتقدم طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی حرکت خوبی است منتهی منوط بر اینکه ما در وهله نخست پایه‌های احزاب را تقویت کرده و از تحزب‌گرایی حمایت کنیم و در نهایت جایگاه احزاب را تعریف تا آنها نیز جایگاه خودشان را به خوبی بدانند تا در نهایت این موضوع بتواند ما را به سمت استانی شدن به صورت مطلق سوق دهد.

وی افزود: یکی از آسیب‌هایی که می‌شود آن را مطرح کرد این است که هم‌اکنون نماینده، پل ارتباطی مردم با دولت است اما با این طرح اگر در روستایی مشکل یا مطالباتی پیش آید قطعا آنها نمی‌توانند به دولتمردان، رئیس‌جمهور، وزیر و استاندار منتقل کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: به نظرم خیلی شیرین‌تر بود که مجلس نهم به جای طرح استانی شدن با این شیوه تلفیقی استانی و شهرستانی می‌رفت چراکه این طرح بیش از آنکه بخواهد منافع مردم را تقویت کند می‌خواهد حضور نمایندگان مجلس نهم را بر مجلس دهم تقویت کند.

وی با اشاره به وظایف نمایندگان، بیان کرد: نماینده مردم هستم و وظیفه دارم از حقوق آنها نیز دفاع کنم. بنده در مجلس هم اشاره کردم که در 8 سال پیش مردم ما را در شهر خودمان می‌شناختند و ما به اعتبار نمایندگی وارد چرخه قدرت شدیم و اکنون مردم در سطح ملی نمایندگانشان را می‌شناسند. به همین منظور طبیعی است که رای‌آوری نمایندگان موجود به راحتی امکانپذیر باشد و نخبگانی که وجود دارند از ورود به عرصه سیاسی و قدرت محروم شوند.

دواتگری عنوان کرد: بسیار شیرین بود که مجلس یک حرکت ماندگاری انجام می‌داد که آن بحث شفاف‌سازی هزینه‌های انتخاباتی است یعنی این نکته بسیار بارز است که متاسفانه هیچ کسی دنبال آن نیست.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : با استانی شدن انتخابات، نخبگان از ورود به مجلس محروم می شوند

با استانی شدن انتخابات، نخبگان از ورود به مجلس محروم می شوند

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS