امروز دوشنبه 30 بهمن 1396
ساعت 23:21:59
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21154

تاریخ انتشار : 09/04/1394 - 17:00

چاه آب جدید در آستانه اتصال به شبکه شهری

چالش کم‌آبی و سنگ محک مسئولان/ آیا مشکل آب نکا با یک چاه کاملا برطرف می‌شود؟!

موضوع کم‌آبی که به‌نوعی یکی از معضلات اصلی جامعه ما باتوجه به قرار داشتن در کشوری نیمه‌خشک مطرح است، این روزها به سنگ محکی برای مسئولان مربوطه در منظر عموم مردم تبدیل شده است.

جویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ،

گرمای کم‌سابقه اخیر در منطقه، کمبود آب ناشی از کاهش میزان بارش در سنوات اخیر، همچنین کم شدن آب‌های زیرسطحی و چاه‌ها و در مقابل، افزایش بعضاً بی‌رویه مصرف آب توسط مردم، چالش قابل تاملی را در این‌باره در شهرستان نکا رقم زده است.

قطعی‌های پی‌درپی و مهمتر از همه بدون برنامه و اطلاع‌رسانی به مردم، هم موجب سردرگمی و هم تاب شدن طاقت مردم شد که همین امر سبب تکاپوی مسئولان به‌منظور اندیشیدن چاره‌ای برای رفع این معضل در شهرستان نکا شد.

پرداختن به موضوعاتی از قبیل اینکه باتوجه به هشدارهایی که از چندین سال قبل درباره روند رو به رشد گرم شدن زمین و کاهش بارندگی‌ها هم در مقیاس جهانی و هم منطقه داده شده بود، چرا به‌جای انداختن توپ به زمین نوع مصرف مردم و یا تحریم‌ها، قبل از ورود به فصول گرم سال و از سال گذشته اقدامی برای پیشگیری از وقوع چنین شرایطی اندیشیده نشد.

و یا اینکه با وجود شایعاتی باسابقه چندین‌ساله از انتقال آب نکا به مناطق و شهرهای اطراف از جمله شهرستان بهشهر و منطقه امیرآباد، باتوجه به اینکه پیش‌بینی رسیدن به این نقطه از اوج مصرف در این فصل سال برای شهرستان نکا کار دشواری نیز نبوده است، اضافه شدن شایعه انتقال آب نکا با دبی قابل توجه به میاندورود که در جلسات اخیر توسط برخی مسئولان شهر نیز به آن اشاره و سبب افزایش گمانه‌زنی‌ها در این‌باره نیز شده است، نوعی بی‌تدبیری به‌شمار نمی‌رود یا خیر، از اهمیت بالایی برخوردار است.

گفته می‌شود شهرستان بهشهر دارای منابع آب با کمیت بسیار خوب و کافی اما کیفیت نه‌چندان مطلوبی است و همین امر سبب شده تا از آب نکا برای جبران بخشی از آب این شهرستان استفاده شود، اما این سوال در ذهن متبادر می‌شود که انتقال آب نکا به شهرها و مناطق هم‌جوار در صورت صحت آنچه گفته می‌شود، به قیمت کم‌آبی خود نکا و قطعی‌های چندساعته و بعضاً بی‌آبی در برخی مناطق آن، یک امر منصفانه به‌شمار می‌رود؟

قابل ذکر است که برخی دلایل ازجمله توجه به همسایه و کمک به هم‌نوع و از این دست مسائل را بسیار بهتر از مطرح‌کنندگان آن دانسته و به آن واقف هستیم اما هر انسان عاقل مدبری می‌داند که اولا این نگاه مربوط به شرایطی است که خطر کم‌آبی و یا بی‌آبی شهر مبدا را تهدید نکند، ثانیا با توجه به میزان آب قابل توجه موجود در منابع زیرزمینی مازندران و خصوصاً این منطقه باوجود کاهش میزان آن، بازهم نسبت به سایر شهرستان‌های استان و کشور بسیار قابل قبول است و برای رفع مشکل آب شهرهای هم‌جوار تنها کافی است مسئولان آنها به‌جای اتخاذ راحت‌ترین راه یعنی انتقال از شهر مجاور، آستین‌ها را بالا زده و چاره دائمی برای شهر خود بیاندیشند.

با تمام این اوصاف، مسئولان از حفر چاه جدیدی در جاده سیمان نکا خبر داده‌اند که تامین اعتبار آن از دو بخش تبصره 22 نمایندگان و اعتبارات استانی انجام گرفت و اکنون در مرحله اتصال به شبکه شهری است و احتمالا تا یک هفته آینده با اتمام لوله‌کشی انتقال آن، به شبکه شهری متصل می‌شود.

اما به گفته کارشناسان آب و فاضلاب، این چاه که به‌نوعی نوش‌دارو پس از مرگ اعتماد مردم به مسئولان مربوطه به شمار می‌آید، تمام مشکلات آب نکا را رفع نخواهد کرد، بلکه مشکل بخشی از شهر نکا و روستای چاله‌پل به‌واسطه آن برطرف می‌شود که در نگاه کلان برای تمام شهر، می‌توان بهبود 70 درصدی را برای اوضاع آب نکا متصور بود.

این یعنی با نگاه خوش‌بینانه، هنوز حدود 30 درصد از مشکل باقی است و هنوز باید برای رفع این مشکل در نکا صبر کرد و چشم به نوع تدبیر مسئولان و آینده دوخت که مجتمع آب‌رسانی جدید نکا که قرار است به نام شهید مجید نیکرو آبلویی نامگذاری شود، تا چه میزان می‌تواند در کنار سایر اقدامات مناسب مدیران شهرستان و استان در حفظ آب نکا برای خود شهر، به حل و فصل معضل آب شرب مردم این شهر کمک کند.

در پایان این نکته بسیار ضروری است که اقدامات صددرصدی و بدون نقص مسئولان در این‌باره اگر با مصرف درست و عدم اصراف مردم همراه نباشد باز هم نمی‌توان انتظار دستیابی به نتیجه مطلوبی را داشت.

با توجه به آنکه روند کاهش منابع آبی در جهان و افزایش گرم شدن زمین با سرعت فزاینده‌ای درحال رشد بوده و صاحب نظران، کم‌آبی آب را چالش اصلی هزاره سوم می‌دانند، به‌نظر می‌رسد عمل به دستورات دینی و شرط عقلی در مصرف درست و نه کم مصرف کردن، بهترین کمک به مسئولان به‌عنوان فرزندان این جامعه برای انجام درست وظایف و در نتیجه بهره‌مندی مردم از این نعمت الهی با کمترین دغدغه ممکن خواهد بود.

البته ارائه آمار دقیق و گزارش‌های قابل قبول از سوی مسئولان درباره میزان و چگونگی اقدامات صورت‌گرفته برای مردم، حق مسئولان بوده و بلاغ آمادگی اطلاع‌رسانی در این‌باره را دارا است.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : چالش کم‌آبی و سنگ محک مسئولان/ آیا مشکل آب نکا با یک چاه کاملا برطرف می‌شود؟!

چالش کم‌آبی و سنگ محک مسئولان/ آیا مشکل آب نکا با یک چاه کاملا برطرف می‌شود؟!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS