امروز پنج شنبه 28 دی 1396
ساعت 10:58:33
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21144

تاریخ انتشار : 09/04/1394 - 16:46

گره هزارتوی زباله در آمل

زباله در سال‌های اخیر به یکی از معضلات اساسی شهرهای استان‌های شمالی به ویژه استان مازندران تبدیل شده است، این معضل در شهرستان آمل و برخی شهرهای استان مازندران اما جدی‌تر است.

جویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ،شهرهایی مانند آمل که میزبان زباله حداقل پنج شهرستان هستند، دارای وضعیت قرمزی در زباله به شمار می‌روند.

به پایان رسیدن ظرفیت محل دپوی زباله در منطقه عمارت شهرستان آمل از ماه‌ها قبل مسئولان این شهرستان را به تکاپو انداخته است اما از سویی معضل زباله‌های بیمارستانی، دپوی زباله در حاشیه محور هراز و مسیرهای گردشگری و نیز عدم همکاری دستگاه‌های مختلف در مدیریت پسماندها به یکی از چالش‌های اساسی این شهرستان تبدیل شده است.

از این رو کارگروه‌های مدیریت پسماند این شهرستان به یکی از مهمترین جلسات شهرستانی این منطقه تبدیل شده است.

معضل دپوی نخاله ساختمانی همچنان در آمل

معاون سیاسی فرماندار ویژه آمل در کارگروه مدیریت پسماند شهرستان با اشاره به اینکه برای دپوی زباله بخصوص نخاله‌های ساختمانی باید مکان مشخصی باشد تا روستاییان زباله‌های خود به آنجا انتقال دهند، بیان کرد: حضور مدیران در اخذ تصمیم و اختیارات تام برخی کارشناسان در جلسات موجب تصمیم‌سازی‌های مناسبی می‌شود و با توجه به عدم حضورشان تصمیم‌گیری درباره موضوعات دچار مشکلاتی شده است.

وی افزود: باید در زمینه افرادی که نخاله‌ها را در حاشیه جاده رها می‌کنند از سوی دهیاران پایشی انجام شود تا افرادی که به ریختن زباله می‌پردازند با پیگیری آنها را به محیط زیست معرفی کرد.

این مسئول با بیان اینکه پاکسازی حریم راه با اداره راه و شهرسازی است، تصریح کرد: در بخش پاکسازی زباله حریم راه باید فرهنگ‌سازی و آگاهی‌بخشی در دستور کار قرار گیرد و در این زمینه دهیاران باید تلاش بیشتر داشته باشند.

احسانی ادامه داد: زباله‌های در طول مسیر و حاشیه محور هراز که تخلیه یا سوزانده می‌شوند باید توسط مدیران مرتبط مدیریت شود تا آلودگی محیط زیست و رودخانه را به همراه نداشته باشد.

وی با تاکید براینکه تخلیه زباله‌های صنعتی و خانگی در اطراف شهرک‌های صنعتی تخلف است و باید بررسی و جمع‌آوری شود، ابراز کرد: با کمک همکاری راهنمایی و رانندگی باید خودروهایی که نسبت به حمل و تخلیه زباله‌ها در اطراف شهر و کمربندی‌ها اقدام می‌کنند توقیف و به پارکینگ انتقال داد.

احسانی با بیان اینکه حفظ محیط زیست از وظایف قانونی و شهروندی ما است، یادآور شد: جامعه ما توسعه یافته جامعه‌ای است که در تمام زمینه‌ها فعالیت دارد و حفظ محیط زیست در همه زمینه‌ها از مولف‌های توسعه است.

زباله فاجعه زیست محیطی در شمال

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آمل نیز در این جلسه با اعلام براینکه در بحث مدیریت زباله‌های عفونی، آمل نه تنها در استان مازندران بلکه در سطح کشور زبانزد است، اذعان کرد: زباله‌های عفونی نباید به همراه زباله‌های خانگی دفن شود چرا که زباله‌های عفونی خطرساز هستند.

بهمن صادق‌‌نژاد با بیان اینکه هم‌اکنون وضعیت زباله در شمال کشور به فاجعه زیست محیطی تبدیل شده است، بیان داشت: در این شهرستان شاهد هستیم که زباله‌ها در محیط اطراف و طبیعت به حال خود رها شده است.

وی با بیان اینکه از سوی نماینده شهرستان آمل مبلغ 450 میلیون تومان برای ساماندهی مرکز دفن زباله در اختیار شورا و شهرداری این شهر قرار گرفته است، تصریح کرد: مردم نباید زباله‌های تر و خشک را در داخل شهر، حریم جاده، داخل رودخانه‌ها و مجاورت روستاها به حال خود رها کنند تا شاهد آلودگی زیست محیطی باشیم.

این مسئول بیان کرد: تفکیک زباله شهر آمل در چند ایستگاه انجام می‌شود تا زباله‌های خشک با جداسازی موجب حمل کمتر مرکز دفن شود.

صادق‌نژاد یکی از مهمترین مشکلات در زباله را به امر وضعیت زباله‌های عفونی بیان و عنوان کرد: اکنون با تلاش دستگاه‌های اجرایی شهرداری آمل، این شهرستان در این زمینه نسبت به دیگر شهرستان‌های استان پیشی گرفته است.

یک راهکار جدید...

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری آمل نیز در این جلسه با اشاره به اینکه با توجه به نشست اخیر با دبیر هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی و شهرداری‌های 15 شهر مرکزی این استان امسال کلنگ ساخت کارخانه زباله‌سوز بیوگاز بر زمین زده می‌شود، تصریح کرد: در صورت واگذاری زمین در منطقه بلده با تایید استانداری مازندران این پروژه 32 ماهه به بهره‌برداری می‌رسد.

محمد للهی احداث این کارخانه زباله‌سوز را دارای موقعیت مکانی مناسبی اعلام کرد و گفت: با وجود نیروگاه 63 کیلوولتی در نزدیکی آن، ساخت این کارخانه بیوگاز و تولید انرژی موجب تقویت برق شهرک‌های صنعتی واقع در آن مناطق می‌شود.

وی با اشاره به تخصیص اعتبار 450 میلیون تومانی و تلاش نماینده مردم آمل در مجلس برای ساماندهی سیستم پردازش و تسطیح مرکز زباله یادآور شد: هم‌اکنون بخشی از این اعتبار برای کانال‌کشی و مدیریت شیرابه دفن زباله کنونی در عمارت در نظر گرفته شده است.

للهی با تاکید بر اینکه براساس اساسنامه مدیریت امور شهری رسیدگی به امر زباله در تولیت شهرداری است تا با ساماندهی زباله، آن را به بخش خصوصی واگذار کند، یادآور شد: تاکنون تلاش‌های بسیاری با بخش‌های خصوصی صورت گرفته که یکی از این موارد مهم امضای تفاهم‌نامه‌ای استانداری مازندران، محیط زیست مازندران با دانشگاه آزاد اسلامی بوده که این شیوه برای رفع مشکل پسماند موثر خواهد بود.

وی با اعلام براینکه امضای این تفاهم‌نامه به منظور راه‌اندازی کاخانه فیزیک پلاسما است، اذعان داشت: براساس این رایزنی مقرر شد که در این امر 60 درصد با نظارت استانداری و شهرداری‌های 15 شهر استان مازندران و 40 درصد با دانشگاه آزاد در دستور کار قرار گیرد.

للهی با تاکید براینکه در این راستا اعتباری بالغ بر 86 میلیارد تومان هزینه مصوب شده است، ابراز داشت: با توجه به تولید روزانه بیش از 350 تا 400 تن زباله از این شهرها می‌توان برای ساخت این کارخانه زباله‌سوز اقدام کرد.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : گره هزارتوی زباله در آمل

گره هزارتوی زباله در آمل

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS