امروز یکشنبه 29 بهمن 1396
ساعت 08:21:42
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21109

تاریخ انتشار : 09/04/1394 - 08:19

مدیرعامل خانه سرمایه پیش‌بینی کرد؛

اثرات کوتاه‌مدت توافق بر بورس

مدیرعامل خانه سرمایه گفت: درصورت مثبت بودن مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5، شاخص بورس به صورت هیجانی و روانی رشد کوتاه‌مدت می‌کند اما نباید انتظار داشت این رشد ادامه‌دار باشد و باعث فتح قله جدیدی برای شاخص شود.

جویباران ـ

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از ایسنا، علی صابریان افزود: دلیل تاثیر کوتاه‌مدت جو روانی این است که نتیجه مذاکرات بر اقتصاد ایران را باید بلندمدت دانست و همچنین عوامل دیگر همچون مسائل منطقه‌ای، قیمت نفت و رشد اقتصادی، تاثیر بالایی بر شاخص بورس دارند.

 

به گفته وی شاخص صنعت خودرو و قطعه‌سازی، بانکی، حمل و نقل و پتروشیمی‌ها متاثر از نتیجه مذاکرات در کوتاه‌مدت است.

 

صابریان بیان کرد: با توجه به وضعیت شاخص کل بهتر است به جای نگرش رشد سریع شاخص کل و فتح قله‌های بسیار بالا، فعلا دید نوسانی در محدوده 60 تا 90 هزار واحد با میانگین 70 هزار واحد را داشته باشیم.

 

 وی با اشاره به اینکه شاخص کل فرایند اصلاحی نسبتا مناسبی دارد، گفت: یک هیجان، مانند نتیجه احتمالی مذاکرات، شاخص کل را به سمت اعداد بالاتر پرتاب می‌کند اما بدون شک به دلیل نبود کشش و نداشتن محرک رشدی با توجه به وضعیت اقتصاد کلان، این شاخص بار دیگر به سمت کف محدوده فوق کشیده می‌شود؛ مگر اینکه اتفاق بنیادی در وضعیت اقتصاد رخ دهد که با توجه به شرایط فعلی این موضوع بعید است.

 

مدیرعامل خانه سرمایه اظهار کرد: همیشه در بورس تک سهم‌هایی وجود دارند که خارج از معاملات گفته شده کلی به واسطه تغییرات داخلی خود شرکت رفتار می‌کند و می‌توان با تمرکز بر یافتن سهم‌هایی از این دست بسیار جلوتر از شاخص کل حرکت کرد.

 

به اعتقاد صابریان دوران رکود شاخص کل ادامه دارد و با توجه به علم تکنیکال و پیش‌بینی‌های اقتصادی کلان حتی نتیجه احتمالی مثبت مذاکرات نمی‌تواند به تنهایی منجر به خروج بازار بورس از رکود شود.

 

وی گفت: با توجه به انتظار عموم، بخشی از نتیجه مذاکرات بسیار مطلوب، پیش‌خور شده است و اگر نتیجه مذاکرات در سطح انتظار نباشد می‌توان منفی شدن بازار و رخ دادن سناریو نزول شاخص تا محدوده 59-58 هزار واحد را محتمل دانست.

 

در بخش دیگری از این همایش، مدیرعامل موسسه پژوهش و اقتصاد ایرانیان بیان کرد: با بررسی تأثیر تحریم‌ها بر صنایع مختلف مشخص می‌شود که پس از لغو تحریم‌ها تا چه اندازه چشم‌انداز سودآوری این صنایع دچار تغییر و تحول می‌شود.

 

امیررضا حسنی افزود: با تشدید تحریم‌ها علیه ایران، زیربناهای مالی خارجی کشور در همه زمینه‌ها تخریب و ذخایر ارزی و دارایی‌های کشور از دسترس خارج شده است.

 

وی ادامه داد: تحریم‌ها هزینه‌های مبادله‌های بین‌المللی ایران را به‌شدت افزایش داده‌اند و باعث شده‌اند اندازه اقتصاد کشور 15 تا 20درصد کوچک شود.

 

مدیرعامل موسسه پژوهش و اقتصاد ایرانیان اضافه کرد: پس از افزایش تحریم‌های بین‌المللی، صادرات نفت تا 60 درصد کاهش یافته، 100 میلیارد دلار از ذخایر دلاری ایران مسدود شده، قیمت تمام شده کالاها و خدمات تولیدی افزایش و قدرت رقابت تولیدات داخلی کاهش یافته است.

 

به گفته حسنی در این مدت هزینه‌های تأمین مالی و هزینه‌ انجام معاملات افزایش و گشایش اعتبار و نقل و انتقالات مالی با سایر کشورها کاهش یافته است. از میزان سودآوری شرکت‌های پذیرفته شده دربورس نیز کاسته و شاخص صنایع مختلف در بورس با افت مواجه شده است.

 

وی ادامه داد: از جمله تحریم‌های ناجوانمردانه تحریم بانک مرکزی و سیستم بانکی بوده است که با رفع آنها، منابع مالی بسیار خوبی به بانک مرکزی و سیستم بانکی تزریق می‌شود و می‌توان از این منابع برای به حرکت درآوردن چرخ اقتصاد کشور کمک گرفت.

 

مدیرعامل موسسه پژوهش و اقتصاد ایرانیان تاکید کرد: اگر چه توافق نهایی ایران و گروه ١+٥ بر اساس لغو کامل تحریم‌ها هنوز به انجام نرسیده است، ولی پیش‌بینی‌ها برای اقتصاد ایران همچنان، مثبت و امیدبخش هستند.

 

وی افزود: اکنون فضای مناسبی برای ورود سرمایه‌گذاران اروپایی به بازار ایران ایجاد شده است. موقعیت استراتژیک ایران در منطقه و وجود پتانسیل بالا برای تبدیل شدن به یک قدرت اقتصادی منطقه‌ای سبب شده است تا بستری مناسب برای جهش اقتصادی و انتفاع فعالان اقتصادی به‌صورت عام و شرکت‌های حاضر در بورس به‌صورت خاص فراهم شود که بهره‌برداری از این فرصت با بینش صحیح و تحلیل مناسب شرایط میسر می‌شود.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : اثرات کوتاه‌مدت توافق بر بورس

اثرات کوتاه‌مدت توافق بر بورس

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS