امروز جمعه 29 دی 1396
ساعت 01:35:07
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21036

تاریخ انتشار : 08/04/1394 - 08:04

عرضه قلیان این بار با طعم شیشه!

جویباران ـ

کارشناس مسئول بهداشت محیط شهرستان کرمانشاه از رونق دوباره قلیان در کرمانشاه ابراز نگرانی کرد.

بهمن خدادادیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه طی دو سال گذشته اقدامات موثری از سوی دستگاه قضا و نیروی انتظامی در زمینه برخورد با عرضه قلیان در سطح کرمانشاه صورت گرفت، گفت: سال گذشته بیش از 73 مکان عرضه قلیان در سطح شهرستان پلمپ شد که 53 مورد آن در سطح تاقبستان بود.

وی با بیان اینکه از زمستان سال گذشته پیگیری برخورد با عرضه قلیان کم رنگ شد، افزود: متاسفانه این امر موجب شد تا آرام آرام دوباره بازار عرضه قلیان در کرمانشاه رونق بگیرد.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون عرضه و مصرف مواد دخانی در اماکن عمومی از جمله پارک‌ها و قهوه‌خانه‌ها ممنوع است، گفت: نیروی انتظامی باید با قاطعیت در این زمینه وارد شود و با عرضه و مصرف قلیان در اماکن عمومی به طور جد برخورد کند.

خدادادیان با بیان اینکه گزارش‌هایی از عرضه قلیان در برخی اماکن سطح شهر رسیده است، گفت: متاسفانه موارد و گزارش‌هایی نیز داشته‌ایم که خانواده‌ها مجدداً اقدام به استعمال قلیان در اماکن عمومی مانند پارک‌ها می‌کنند.

این کارشناس بهداشت با ابراز نگرانی از رونق مجدد قلیان در کرمانشاه، گفت: متاسفانه علاوه بر مضرات بسیار خطرناکی که استعمال قلیان دارد، استفاده از آن می‌تواند راه انتقالی برای برخی بیماری‌های تنفسی و عفونی از جمله آسم، سل و هپاتیت نوع A باشد.

وی با بیان اینکه زیان هر وعده قلیان برابر 75 تا 100 نخ سیگار است، گفت: قطعا فرد با هر بار کشیدن قلیان به نسبت سیگار 75 تا 100 برابر بیشتر با عوارض مواجه خواهد بود.

این کارشناس بهداشت به باور غلط برخی افراد که معتقدند با عبور دود قلیان از میان آب آلودگی آن گرفته می‌شود اشاره کرد و افزود: متاسفانه بر خلاف این باور نادرست، عبور ذرات دود از میان آب موجب جذب رطوبت و سنگین شدن این ذرات شده که موجب افزایش چسبندگی آنها به جداره تنفسی می‌شود که این امر خطر این ذرات را چند برابر می‌کند.

خدادادیان نگرانی دیگر در زمینه قلیان را استفاده از تنباکوهای معطر عنوان کرد و افزود: متاسفانه عوامل سرطان‌زای بسیاری در تنباکوهای معطر جود دارد که بر اثر حرارت آثار خود را آشکار می‌کنند.

این کارشناس بهداشت با بیان اینکه بسیاری افراد در اماکن عمومی استفاده از دهنی‌های یکبار مصرف را برای استعمال قلیان رعیات نمی‌کنند، گفت: همین امر زمینه را برای انتقال بسیاری از بیماری‌های دهان و دندان فراهم کرده است.

خدادادیان نگرانی جدی دیگر در مورد قلیان را استفاده از ترکیبات روانگردان و شیشه در عرضه قلیان عنوان کرد و افزود: خبرهایی رسیده که برخی افراد سودجو شیشه و مواد روانگردان را به صورت محلول درآورده، سپس تنباکو را در آن می‌خوابانند و برای استعمال قلیان استفاده می‌کنند.

وی اظهار کرد: متاسفانه این امر زمینه اعتیاد بسیاری نوجوانان و جوانان را به شیشه و مواد روانگردان فراهم می‌کند و ضروری است تا دستگاه‌های متولی در این زمینه اقدام جدی انجام دهند.

خدادادیان با بیان اینکه مسئولین بهداشتی استان در امر سلامت مردم اغماضی نخواهند داشت، گفت: در همین راستا جلساتی را با دستگاه قضا، نیروی انتظامی، بخشداری، اداره دخانیات و اداره اماکن و اصناف در زمینه لزوم برخورد جدی با قلیان داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه پلمب اماکن عرضه قلیان همچنان در دستور کار قرار دارد، گفت: هفته گذشته پنج مورد در تاقبستان پلمپ و به دستگاه قضا معرفی شدند.

/3004

دیدگاه شما در مورد : عرضه قلیان این بار با طعم شیشه!

 عرضه قلیان این بار با طعم شیشه!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS