امروز شنبه 25 آذر 1396
ساعت 18:33:05
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 20983

تاریخ انتشار : 07/04/1394 - 17:44

ابداع لامپ نابود کننده عفونت بیمارستانی

یک لامپ با نور نیلی‌رنگ با قابلیت نابود کردن میکروارگانیسم ها در هوا و عامل ضد عفونی کردن بیمارستان‌ها، ابداع و به بازار عرضه شد.

جویباران ـ

به گزارش بلاغ،

لامپ نابود کننده عفونت بیمارستانی، سال 2015 در نشست سالانه انجمن کنترل عفونت و همه گیری معرفی شد.


این ابزار که نیلی تمیز (Indigo-Clean ) نام دارد نور نیلی رنگی ساطع می کند که توسط مولکول های باکتری جذب می شود و یک واکنش شیمیایی تولید می کند که باکتری را از داخل می کشد واکنشی شبیه آزاد کردن ماده سفید کننده درون سلول های باکتری ایجاد می کند.

فناوری ابداع این ابزار در دانشگاه استراتکلاید در گلاسکو در اسکاتلند ابداع شد و از سال 2008 در درمانگاه سلطنتی گلاسکو مورد استفاده قرار گرفته است.

این ابزار اکنون به صورت تجاری در آمریکا و در کانادا در دسترس قرار خواهد گرفت.

کلیف یانکی مدیر امور بالینی در شرکت ساخت این ابزار به نام کنال، می گوید: در آزمایشات بالینی که در عرض بیش از هفت سال در بیمارستان های انگلیس انجام شد، ثابت شده است که این تکنولوژی در کشتن باکتری ها در بیمارستان موثر بوده است.

وی افزود: شکستن زنجیره انتقال عفونت از یک بیمار عفونی به محیط و به یک بیمار جدید حقیقتا مهم است و توانایی این فناوری که در تمام زمان ها مورد استفاده قرار می گیرد و موثر است، حائز اهمیت است.

این دستگاه نوری کشنده میکروب اولین ابزاری نیست که برای کشتن باکتری ها در اتاق بیمارستان طراحی شده است. اوایل امسال نیز محققان روباتی معرفی کردند که باکتری ها را با استفاده از نور زنون ماورای بنفش می کشت.اما برای استفاده از سیستم نور زنون ماورای بنفش لازم است که افراد در زمان روشن بودن این دستگاه در نزدیکی آن نباشند زیرا به چشم آسیب می زند و دیگر اینکه نور ماورای بنفش سرطانزا است.اما نور نیلی رنگ برای مردم بی خطر است.

عفونت بیمارستانی (Hospital-acquired infection) یا nosocomial infection عفونتی است که بیمار در بیمارستان به آن آلوده می شود مثلاً بیمار دچار شکستگی پا در بیمارستان دچار عفونت ادراری شود. عفونت بیمارستانی یکی از دلایل اصلی مرگ و همچنین افزایش دوران نقاهت می باشد. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی در ۵۵ بیمارستان در ۱۴ کشور به انجام رسانده نشان می دهد که میانگین ۸٬۶٪ از بیماران بستری شده مبتلا به عفونت بیمارستانی شده اند./آ
 
 

/3004

دیدگاه شما در مورد : ابداع لامپ نابود کننده عفونت بیمارستانی

ابداع لامپ نابود کننده عفونت بیمارستانی

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS