امروز دوشنبه 30 بهمن 1396
ساعت 18:53:44
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 20942

تاریخ انتشار : 07/04/1394 - 16:52

گفت‌وگویی خواندنی با بیمار بهبود یافته از اعتیاد

مواد مخدر خیلی نامرد است و تفریح سرش نمی‌شود/از ورزش به سمت اعتیاد کشیده شدم!

اولین بار زمانی که بسکتبال بازی می‌کردم توسط مربی خودم با این عنوان که نوعی دوپینگ است تریاک مصرف کردم و شاید تا 6 ماه بعد هم به سراغ دود نرفتم، اما همان یک بار لذت کاذبی در من ایجاد کرد که نتوانستم در برابر استعمال مجدد آن مقاومت کنم.

جویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ، 15 سال معتاد بوده است و الآن سه سال و نیم است که به قول خودش پاک شده است. سرگذشت جالبی دارد، ورزشکاری از خانواده‌ای متمول که ناگهان همه اعتبارش را با یک پک به مواد از دست داد، اما امروز با سربلندی می‌ایستد و می‌گوید هیچگاه نباید یک اشتباه را دوبار تکرار کرد. می‌نشینم پای حرف‌های کسی که اراده‌اش برای دوستانش ثابت شده و قابل تحسین است؛ در ادامه گفت‌وگو با او از نظرتان می‎گذرد.

لامع بائی‌لاشکی هستم، 38 ساله و متأهل. حدود 42 ماه است که در مرکز بهبودی نیلوفر چالوس ترک کرده‌ام و الآن مسئول روابط عمومی، فرهنگی و تدارکات این مرکز هستم.

شاید 10 یا 15 سال مواد مخدر مصرف می‌کردم، دقیقاً یادم نمی‌آید چند ساله بودم اما اولین استعمال خود را خوب به یاد دارم. برعکس همه که از جمع‌های ناجور معتاد می‌شوند، من از ورزش به سمت مواد کشیده شدم.

اولین بار زمانی که بسکتبال بازی می‌کردم توسط مربی خودم با این عنوان که نوعی دوپینگ است تریاک مصرف کردم و شاید تا 6 ماه بعد هم به سراغ دود نرفتم، اما همان یک بار لذت کاذبی در من ایجاد کرد که نتوانستم در برابر استعمال مجدد آن مقاومت کنم. با تمام وجودم این جمله را که همه چیز از یک پک به سیگار شروع می‌شود را تجربه کردم.

اوایل به صورت تفننی بود، اما کم‌کم ماهانه، بعد هفتگی، روزانه و تا حدی رسید که روزی چند مرتبه باید مواد استفاده می‌کردم، به طوری که دیگر توان و وقتی برای کارهای روزمره‌ام نداشتم. مواد مخدر خیلی نامرد است و هیچ وقت نمی‌توان با هدف تفریح به سراغ آن رفت، و بدون اینکه فرد بفهمد اورا گرفتار می‌کند.
 


مرفین یکی از بهترین داروهای موجود در بازار است، اما به شرطی که واقعآً بیمار باشی و پزشک این دارو را تجویز کند، ما آگاهی نداریم و با توصیه اطرافیان و به بهانه‌های مختلف به سراغ مخدر می‌رویم و روزی می‌رسد که دیگر هیچ پزشکی نمی‌تواند کمک مان بکند.

شرایط مالی خانواده‌ام خیلی خوب بود و همه جور امکانات برایم فراهم بود، اما حیف که نمی‌توانستم استفاده کنم، گاهی اوقات صبح قادر نبودم ماشین 206 خود را روشن کنم و برای خرید مواد بروم و با آژانس رفت‌وآمد می‌کردم، بعضی وقتها هم در یک مسیر کوتاه چند بار مواد مصرف می‌کردم.

اواخر دوران مصرف دیگر به یک نوع مواد راضی نبودم و هر نوع مخدری که دم دستم بود را استعمال می‌کردم، آن زمان چیزی به عنوان مراکز ترک اعتیاد را اصلاً قبول نداشتم.

دیگر به آخر خط رسیده بودم، به نظرم آمد به هیچ دردی نمی‌خورم، با وجود شرایط مالی مناسب از شخصیت اجتماعی خوبی برخوردار نبودم. البته راهنمایی چند نفر از دوستان هم مزید بر علت شد و در همین مرکز بهبودی نیلوفر به مدت 40 روز تحت نظر بودم تا ترک کردم.

فرآیند ترک مواد مخدر فقط به همین دوره‌های بهبودی خلاصه نمی‌شود، چون احتمال بازگشت بسیار زیاد است. باید بعد از دوره‌های اولیه در کلاسهای متعدد شرکت کرد مثل دوره‌های جلوگیری از لغزش و برنامه‌های این چنینی. در این کلاس ها بیشتر از تجربیات دوستان دیگری که ترک کرده اند استفاده می‌کنیم.

خیلی‌ها را می‌بینم که دوباره و حتی چندباره در دام اعتیاد گرفتار می‌شوند، دلیلش این است که کار را جدی نمی‌گیرند و فکر می‌کنند با خروج از خانه بهبودی کار تمام می‌شود، ترک مواد مخدر باید اصولی پیش برود.

وسوسه استفاده مجدد همیشه حتی بعد از سالها باز هم به سرغ فرد بهبود یافته می‌آید، اما باید روش مقابله با وسوسه را شناخت و اگر بتوانیم با این وسوسه مبارزه کنیم، می‌بینیم چقدر لذت بخش است.

بعد از ترک انگار دنیا عوض شد، نگاه مردم به من تغییر کرد، خیلی راحت توانستم ازدواج کنم و در اجتماع جایگاهی برای خودم دست و پا کنم. الآن ورزش تیراندازی به اهداف پروازی را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنم، خودم هم در این رشته تیم دارم.

برنامه‌هایی برای فرهنگ‌سازی توسط بسیاری از دستگاه‌ها مثل بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر خیلی خوب و کارآمد است، اما نباید مقطعی باشد بلکه در تمام طول سال اجرا شود.

باید از افراد بعد از ترک بیشتر حمایت شود، تا بتوانند به زندگی بازگردند، اشتغال و ازدواج دو مساله بسیار مهم در پیشگیری از بازگشت به اعتیاد است.

/3004

دیدگاه شما در مورد : مواد مخدر خیلی نامرد است و تفریح سرش نمی‌شود/از ورزش به سمت اعتیاد کشیده شدم!

مواد مخدر خیلی نامرد است و تفریح سرش نمی‌شود/از ورزش به سمت اعتیاد کشیده شدم!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS