امروز شنبه 30 دی 1396
ساعت 22:15:30
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 20868

تاریخ انتشار : 06/04/1394 - 17:53

خاصیت اسفناج در کاهش وزن

عصاره اسفناج می تواند اشتهای کاذب به مصرف غذاهای پرکالری را تا ۹۵ درصد کم کرده و میزان کاهش وزن را تا ۴۳ درصد افزایش دهد.

جویباران ـبه گزارش بلاغ

بسیاری از افراد نوعی اشتهای کاذب به مصرف غذاهای پرکالری دارند. در واقع این اشتها با اشتهای واقعی و ناشی از گرسنگی متفاوت است. برای نمونه ممکن است سیر باشیم ولی در عین حال باز هم دوست داشته باشیم مقداری سیب زمینی سرخ کرده بخوریم. این نوع از اشتها یکی از اصلی ترین دلایل اضافه وزن و نیز عادت تغذیه ای ناسالم است.

پژوهش جدید نشان می دهد مصرف عصاره اسفناج که ماده ایی موسوم به تیلاکوئید است می تواند به بدن در تولید هورمون های سیری کمک کرده و در عین حال این اشتهای کاذب را سرکوب کند. به این ترتیب فرد می تواند کنترل بیشتری بر روی سبک غذایی خود داشته باشد.

دکتر «شارلوت ارنالسون آلبرتسون»، استاد شیمی فیزیولوژیک و پزشکی از دانشگاه لوند سوئد، در توضیح این تحقیق می گوید: «تحلیل ما در این پژوهش نشان داد که مصرف نوشیدنی حاوی تیلاکوئید پیش از صبحانه می تواند اشتهای کاذب را کاهش داده و فرد را در تمام طول روز سیرتر نگاه دارد».

در این مطالعه سه ماهه، ۳۸ زن دارای اضافه وزن شرکت داشتند. هر روز صبح به این شرکت کنندگان، یک نوشیدنی سبزرنگ داده می شد. در نوشیدنی نیمی از این زنان، ۵ گرم عصاره اسفناج وجود داشت و در لیوان گروه کنترل نیز ماده بی اثر دیگری ریخته می شد. با این حال هیچ یک از شرکت کنندگان نمی دانست که در لیوانش چه چیزی وجود دارد و تنها پژوهشگران از آن اطلاع داشتند.

هر دوی این گروه ها در برنامه ای برای کاهش وزن شرکت داشتند. گروه کنترل پس از سه ماه به طور متوسط ۳.۵ کیلوگرم وزن کم کرد، در حالی که این میزان برای گروه مصرف کننده عصاره اسفناج حدود ۵ کیلوگرم بود. افرادی که عصاره اسفناج مصرف کرده بودند، بیشتر به همان سه وعده اصلی غذا اکتفا می کردند و اشتهای کاذب چندانی نداشتند.

اصلی ترین دلیل این مسئله را باید در احساس سیری و سرکوب اشتهای کاذب دانست. غذاهای فرآوری شده امروزی آن قدر به سرعت در بدن تجزیه می شوند که هورمون های گوارشی که سیگنال سیری را به مغز می فرستند نمی توانند به سرعت عمل کنند و از اشتهای کاذب بکاهند. با این حال، عصاره اسفناج موجب کاهش سرعت گوارش می شود و در واقع به هورمون های دستگاه گوارش این فرصت را می دهد تا سیری را به مغز اعلام کنند./آ
 
 

/3004

دیدگاه شما در مورد : خاصیت اسفناج در کاهش وزن

خاصیت اسفناج در کاهش وزن

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS