امروز دوشنبه 07 اسفند 1396
ساعت 03:12:37
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 20838

تاریخ انتشار : 06/04/1394 - 17:12

مادران شیرده با تأمل اقدام به روزه‌داری کنند

یک پزشک عمومی با بیان اینکه در دوران شیردهی مادر علاوه بر استفاده از ذخایر چربی حاصل از بارداری باید 500 کیلو کالری به رژیم غذایی اضافه کند تا شیر کافی برای کودک تولید کند، گفت: روزه‌داری در زنان شیرده تا 6 ماهگی که شیر مادر تنها غذای کودک محسوب می‌شود با تأمل همراه باشد.

جویباران ـبه گزارش بلاغ

حورا؛ شبکه اطلاع رسانی زنان مازندران، با فرارسیدن ماه مبارک رمضان یکی از دغدغه‌های ذهنی زنان باردار و شیرده این است که آیا می‌توانند روزه بگیرند و آیا گرسنگی طولانی مدت سلامتی جنین و یا کودک شیرخوار را تهدید می کند، توجه به این قضیه به‌ویژه در فصولی که روزه‌ها طولانی‌تر می‌شوند از حساسیت بیشتری برخوردار است.

دکتر سهیلا احراری در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار حورا، اظهار کرد: در سه ماهه اول بارداری به‌ویژه هشت هفته اول، سلول‌های مغزی جنین به‌سرعت در حال تشکیل شدن است و باید در نظر داشت که تنها منبع انرژی سلول‌های عصبی و گلبول‌های قرمزگلوکز است بنابراین ممکن است در صورت افت قند خون مادر به‌مدت طولانی در سه ماهه اول، خطرات جبران‌ناپذیری در سیستم عصبی جنین به‌همراه داشته باشد.

وی افزود: بیشترین افزایش وزن جنین در سه ماهه سوم اتفاق می‌افتد پس زنان در این دوران نیاز بیشتری به انرژی پیدا می‌کنند.

این پزشک اضافه کرد: وقتی قند خون در دسترس سلول‌ها نباشد، آنها از اسیدهای چرب برای تأمین انرژی خود استفاده می‌کنند که منجر به تولید و تجمع اجسام کتونی در خون و ادرار می‌شود.

احراری با بیان اینکه بالا بودن سطح اجسام کتونی در خون مادر نشان‌دهنده سوءتغذیه مادر و رقابت مادر و جنین بر سر مواد غذایی و در معرض خطر بودن جنین است، گفت: اجسام کتونی قادر هستند از طریق جفت وارد گردش خون جنین شده و به سیستم عصبی او آسیب برساند.

وی خاطرنشان کرد: گرفتن روزه در زنان باردار در سه ماهه اول و سوم ممنوع و در سه ماهه دوم درصورت کنترل دقیق سلامت مادر و جنین توسط پزشک و عدم تشکیل اجسام کتونی که با آزمایش ادرار قابل ارزیابی است، روزه‌گیری بلامانع است.

این پزشک یادآور شد: مادران باید میزان کالری مورد نیاز در وعده‌های سحر، افطار، شام و میان وعده‌ها محاسبه و رعایت شود و اگر در طول روز دچار سردرد یا سرگیجه شدند روزه را متوقف کنند.

احراری اظهار کرد: مادرانی که در حاملگی‌های پرخطر ازجمله دیابت حاملگی، چند قلویی، کم خونی، فشار خون بالا، عدم رشد مناسب جنین و سابقه حاملگی‌های نا‌موفق قرار دارند، بهتر است روزه نگیرند.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره شرایط روزه در مادران شیرده، گفت: مادر شیرده در 6 ماهه اول شیردهی روزانه 750 تا 800 میلی‌لیتر شیر تولید می‌کند و برای تولید این میزان شیر 600 تا 700 کیلو کالری انرژی احتیاج دارد.

وی افزود: در این دوران مادر علاوه بر استفاده از ذخایر چربی حاصل از بارداری باید 500 کیلو کالری به رژیم غذایی اضافه کند تا شیر کافی برای کودک تولید کند، پس گرفتن روزه در زنان شیرده تا 6 ماهگی که شیر مادر تنها غذای کودک محسوب می‌شود با تأمل همراه باشد.

این پزشک عمومی گفت: اگرمادران پس از 6 ماهگی نوزاد، از غذای کمکی استفاده کنند، می‌توانند روزه بگیرند اما اگر دچار کاهش شدید شیر شدند و یا سرگیجه و افت فشار خون پدیدار شد روزه‌گیری متوقف شود.

/3004

دیدگاه شما در مورد : مادران شیرده با تأمل اقدام به روزه‌داری کنند

مادران شیرده با تأمل اقدام به روزه‌داری کنند

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS