امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 03:11:14
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 20818

تاریخ انتشار : 06/04/1394 - 07:48

تجربه‌های 5 بانوی محجبه اروپایی از تبعیض +تصاویر

زلیخا می‌گوید:"آن‌ها علناً به من گفتند که روسری‌ام، دلیل عدم پذیرشم بود... من کاملاً متحیر و سرخورده‌ام."

جویباران ـصراط -

شمار مسلمانان اروپا در حال حاضر به بیش از 30 ميليون نفر رسيده است. اگر چه آمار مربوط به تعداد مسلمانان کشورهاي اروپايي معمولاً بصورت دقيق اعلام نمي‌شود اما آمار نسبي نيز که در اين زمينه وجود دارد مي‌تواند در تخمين شمار آنان سودمند باشد.

بر اين اساس جمعيت مسلمانان در آلمان، فرانسه، اتريش، هلند و انگليس بيش از ساير کشورهاي اروپاست. بيشترين شمار مسلمانان نسبت به مسيحيان در کشورهای آلمان و اتريش است. 4 درصد جمعيت آلمان و 4.1 درصد جمعيت اتريش را مسلمانان تشكيل مى‌دهند و لذا دين اسلام پس از مسيحيت دومين دين بزرگ در اين كشورها محسوب مى‌شود.

این آمار و ارقام در حالی است که هجمه تبعیض علیه مسلمانان مقیم اروپا باعث شده آن‌ها موقعیت‌های تحصیلی، فرصت‌های شغلی و زندگی بهتر را تنها به خاطر داشتن مذهبشان از دست بدهند.

در این گزارش تنها به اختصار به ذکر نمونه‌هایی از نابرابری در تنها یک کشور اروپایی (آلمان) اشاره می‌کنیم. حداقل نیمی از 4 میلیون مسلمان ساکن این کشور، زنان دارای پوشش اسلامی هستند.

*** چند نمونه از تبعیض‌ها علیه زنان باحجاب

    فرشته

خانم "فرشته لودین" (Fereshta Ludin) معلم افغان‌تبار اهل اشتوتگارت در سال 2003 به دلیل داشتن حجاب از تدریس منع، و برای ستاندن حق‌اش راهی دادگاه قانون اساسي شد.

دادگاه قانون اساسي که مقرّ اصلی آن، در شهر کارلز روهه ايالت بادن ورتمبرگ واقع است، مهم‌ترين دادگاه در دستگاه قضايي کشور آلمان است. اين دادگاه، يک محکمۀ معمولی جهت رسیدگی به خلاف يا جنايات نیست و حتي براي حل و فصل اختلافات حقوقي بين شاکي و متهم هم تشکيل نمي‌شود.

بلکه دادگاه قانون اساسي و قضات آن، یک وظيفه ويژه دارند و آن، نگهباني و پاسداري از اجراي اصول قانون اساسي آلمان است؛ به اين معنا که اين دادگاه بر اجرای احکام قضایی، مطابق با اصول قوانین مصوب درقانون اساسي نظارت دارد.


تجربه‌های 5 بانوی محجبه اروپایی از تبعیض +تصاویر
فرشته در دادگاه: داشتن روسری تا به حال هیچ زنی را افراطی نکرده است


    بتول

"بتول السوی" (Betül Ulusoy) نویسنده و فعال اجتماعی است. او که اصالتاً ترک‌تبار است، به عنوان دانشجوی رشته حقوق، موظف به گذراندن یک دورۀ کارآموزی در برلین بود.

تا روز چهارشنبه 3 ژوئن 2015  همه چیز به خوبی طبق برنامه پیش می‌رفت و این دختر جوان مسلمان توانسته بود از طریق مکاتبات پستی، ایمیلی و تلفنی، از دفتر منطقه‌ای محلۀ نویکلن شهر برلین تأییدیه شغلی بگیرد. اما هنگامی که حضوراً مراجعه کرد و می‌خواست برگۀ قرارداد را امضاء کند، به خاطر اینکه حجاب داشت، تأییدیه از وی پس گرفته شد!

این دختر جوان بعد از گذشت چندین روز هنوز هیچ پاسخی از اداره دریافت نکرده و دفتر منطقه‌ای نیوکلن، تنها کاری که کرده این بوده که تحت فشار رسانه‌ها اینطور جواب داده: "لازم است این مورد خاص هنوز بررسی شود."
 

تجربه‌های 5 بانوی محجبه اروپایی از تبعیض +تصاویر


این وکیل جوان در مصاحبه با رادیو برلین براندنبورگ گفت: "عمل آن‌ها دقیقاً به این معنی است که شغلم را به خاطر عقیده‌ام از من پس می‌گیرند. داشتن روسری برای من معادل آزادی است؛ معمولاً نگاه به زن در غرب تا حد نگاه به جسمش تنزل می‌یابد؛ مخصوصاً در صنعت موسیقی و فیلم و تبلیغات... به نظر من این نوع پوشش، به اطرافیانم می‌گوید: با من نه!"

    زلیخا

به گزارش "رادیو نورددویچ"، خانم زلیخا ک. (Züleyha K.) 28 ساله مقیم شهر هامبورگ آلمان، مثال خوبی است از این واقعیت تلخ که همیشه کیفیت و استعدادِ فرد در پذیرفته شدنش برای یک شغل، ملاک تعیین کننده نیست و این مسئله زمانی پیش می‌آید که شما یک دختر محجبه در غرب باشید.
 

تجربه‌های 5 بانوی محجبه اروپایی از تبعیض +تصاویر


موقعیت شغلی‌ای که زلیخا سال 2014 برای آن درخواست داده و رزومه‌اش را ارسال کرده بود، تنها با دیدن حجاب او از دست رفت! این زن جوان، مسلط به کامپیوتر و سیستم‌های هوشمند است که از طریق ایمیل، برای آغاز به کار در این شغل پذیرش گرفته بود.

زلیخا می‌گوید:

"آن‌ها علناً به من گفتند که روسری‌ام، دلیل عدم پذیرشم بود... من کاملاً متحیر و سرخورده‌ام."

    مریم

جالب اینجاست که این قبیل مثال‌ها تنها مربوط به خارجی‌های مقیم اروپا نمی‌شود.

تصویر زیر خانم "مریم بریگیته وایس" (Maryam Brigitte Weiß) را نشان می‌دهد که در دهه 90 میلادی دین خود را از مسیحیت به اسلام تغییر داده و نام "مریم" را برای خود انتخاب کرده است.
 

تجربه‌های 5 بانوی محجبه اروپایی از تبعیض +تصاویر


مریم در سال 2007 به دلیل داشتن حجاب در نقش معلمی مقطع دبستان، به دادگاه شهر دوسلدورف فراخوانده و به سرنوشت مشابهی مانند فرشته دچار شد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، وی حتی با وجود اینکه به تعبیر خودش، سعی کرد روسری‌اش را به صورت مدرن و به حالتی که تداعی‌کننده پوشش اسلامی نباشد (شال، دستمال گردن یا غیره) دور سرش ببندد، باز هم موفق نشد بر سرکار بماند؛ چراکه قانون اساسی آلمان، وی را به جرم نمایش یک مذهب خاص در ملأعام، از فعالیت اجتماعی  و شغل معلمی‌اش محروم کرد.

خبرگزاری زوددویچه به مشکلات کاریِ "کلاودیا جانسن" (Claudia Jansen) می‌پردازد. او سه سال پیش تصمیم گرفت مسلمان شود و از آن زمان تاکنون در محیط کارش فقط اجازه دارد بر سرش کلاه بگذارد تا موهای خود را بپوشاند! این دستور از طرف رئیسش به او داده شده است.
 

تجربه‌های 5 بانوی محجبه اروپایی از تبعیض +تصاویر

در سال 2013 یک پرستار 36 ساله که نامش در رسانه‌ها علنی نشد، به دلیل داشتن حجاب از بیمارستان سنت-یوهانس-هاسپیتال شهر دورتموند اخراج شد و برخی اعتراضات ضدّ نابرابری در آلمان برانگیخت.

از این مثال‌ها که تنها گوشه‌ای از مسئله را بیان داشت، به خوبی می‌‎توان دریافت دختران و زنان مسلمان اروپا که مشاغلی در جامعه به دست آورده‌اند، فقط و فقط دو راه پیش روی خود دارند: 1. خانه‌نشینی و خداحافظی با شغلشان، 2. ترک حجاب، قطع ریشه و هویت اسلامی‌شان.

چه بسا مسلمانانی که طی سال‌ها فقط برای تسلیم نشدن در برابر فشارهای گوناگون اجتماعی در غرب، متأسفانه نهایتاً شغل خود را از دست داده و از حضور در اجتماع بازماندند.

منابع:

http://diefreiheitsliebe.de/gesellschaft/wegen-ihrem-kopftuch-wird-juristin-trotz-zusage-die-stelle-verweigert/

http://www.ndr.de/nachrichten/Deutsch-Tuerkin-gewinnt-Kopftuch-Prozess,kopftuch115.html

http://www.ruhrnachrichten.de/staedte/dortmund/44137-Klinikviertel~/Angestellte-klagt-Johannes-Hospital-kuendigt-Krankenschwester-wegen-Kopftuch;art930,2415979

http://www.pi-news.net/2013/11/islamkonvertitin-maryam-brigitte-weis-kopftuch-gehort-zu-frauen-wie-der-bartwuchs-zu-mannern/

http://www.sueddeutsche.de/leben/vom-christentum-zum-islam-muslima-mit-muetze-1.2209474


منبع: اتاق 24
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

/3004

دیدگاه شما در مورد : تجربه‌های 5 بانوی محجبه اروپایی از تبعیض +تصاویر

 تجربه‌های 5 بانوی محجبه اروپایی از تبعیض +تصاویر

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS