امروز یکشنبه 01 بهمن 1396
ساعت 14:17:41
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 20793

تاریخ انتشار : 06/04/1394 - 07:25

جنجال در حاشیه تصویب طرح هسته‌ای

جدل لفظی لاریجانی و معاون روحانی/ انصاری با عصبانیت مجلس را ترک کرد

نمایندگان مجلس با تصویب طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای مصوب کردند که تمامی تحریم‌ها باید به صورت یکجا و کامل در روز اجرای تعهدات ایران لغو شود و دسترسی به اماکن نظامی و امنیتی، اسناد و دانشمندان ممنوع است.

جویباران ـصراط -نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز پارلمان جزئیات طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران را مورد بررسی و تصویب قرار دادند.به این ترتیب تصمیم بزرگ تاریخی در خانه ملت برای امضای توافق خوب در مجلس نهم گرفته شد.

بر اساس این مصوبه مجلس در ماده واحده این طرح مقرر شد در راستای صیانت از منافع ملی و رعایت مقررات پادمان معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، هرگونه نتایج مذاکرات هسته‌ای با کشورهای 1+5 در صورتی معتبر است که الزامات زیر به صورت شفاف رعایت شود:

1- لغو تحریم‌ها به صورت یک‌جا و کامل باید در متن توافقنامه جامع درج شده و در روز اجرای تعهدات ایران انجام شود.

2- آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب توافقنامه پادمان مجاز به انجام نظارت‌های متعارف از سایت‌های هسته‌ای است و دسترسی به اماکن نظامی، امنیتی و حساس غیرهسته‌ای، اسناد و دانشمندان ممنوع است. باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود.

3- هیچ محدودیتی برای کسب دانش و فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و تحقیق و توسعه پذیرفته نیست و باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود.

تبصره 1- بر اساس اصول 77 و 125 قانون اساسی نتیجه مذاکرات باید به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

** (اصل 77 قانون اساسی: عهدنامه‏‌ها، مقاوله‏‌نامه‏‌ها، قراردادها و موافقت‏‌نامه‏‌های‏ بین‏‌المللی‏ باید به‏ تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ برسد.)

** (اصل 125 قانون اساسی: امضای‏ عهدنامه‌‌ها، مقاوله‏‌نامه‏‌ها، موافقت‏‌نامه‏‌ها و قراردادهای‏ دولت‏ ایران‏ با سایر دولت‌ها و همچنین‏ امضای‏ پیمان‏‌های‏ مربوط به‏ اتحادیه‏‌های‏ بین‏‌المللی‏ پس‏ از تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ با رئیس‏‌جمهور یا نماینده‏ قانونی‏ او است‏.)

تبصره 2 - وزیر امور خارجه موظف است روند اجرای توافقنامه را هر6 ماه یک بار به مجلس شورای اسلامی گزارش دهد. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هر 6 ماه یک بار گزارش روند حُسن اجرای توافقنامه را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گزارش می‌کند.

به گزارش تسنیم، نمایندگان مجلس این ماده واحده و اجزای آن را با 213 رای موافق از مجموع 244 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رساندند.

پس از قرائت جزئیات این طرح، علی لاریجانی آن را به رای نمایندگان مجلس گذاشت که در زمان اخذ رای وکلای ملت، حجت‌الاسلام مجید انصاری معاون پارلمانی دولت درخواست کرد تا با این طرح مخالفت کند اما لاریجانی اعلام کرد که در جریان رای‌گیری هستیم و نمی‌توانید سخنرانی کنید.

رئیس مجلس بر همین اساس تصریح کرد: ما می‌خواهیم مشکل کشور را حل کنیم اما نماینده دولت اینجا مخالفت می‌کند؛ نمایندگان رای خود را اعلام فرمایید.

پس از تصویب جزئیات این طرح، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صحن بهارستان شعار مرگ بر آمریکا سر دادند.

عصبانیت مجید انصاری و ترک صحن علنی مجلس

معاون پارلمانی رئیس جمهور پس از آنکه رئیس مجلس اجازه نداد در مخالفت با طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای صحبت کند و طرح به تصویب رسید، با عصبانیت مجلس را ترک کرد. 

به گزارش مهر، پیش از رای گیری، انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور در جایگاه هیات رئیسه حاضر شد و خواستار سخنرانی در جلسه علنی پیرامون مخالفت دولت در خصوص این طرح شد، اما لاریجانی با این اقدام مخالفت کرد و گفت: ما دوساعت داریم صحبت می کنیم که مشکل کشور حل شود، آقای انصاری اصرار دارد که نکته‌اش را بگوید، دولت مخالف این طرح است.


پس از تصویب طرح در صحن علنی، مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور با حالت عصبانیت از جایگاه هیئت رئیسه پائین آمده و مجلس را ترک کرد.
 

/3004

دیدگاه شما در مورد : جدل لفظی لاریجانی و معاون روحانی/ انصاری با عصبانیت مجلس را ترک کرد

 جدل لفظی لاریجانی و معاون روحانی/ انصاری با عصبانیت مجلس را ترک کرد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS