امروز سه شنبه 28 آذر 1396
ساعت 01:41:17
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 20726

تاریخ انتشار : 05/04/1394 - 08:13

رئیس هیأت تحقیق و تفحص از خودروسازان مطرح کرد؛

ماجرای بستن قطعات دست دوم بر روی خودروهای صفر کیلومتر/ خودشیفتگی خودروسازان ایرانی و بی توجهی به رضایت مشتری

علیلو نماینده مجلس گفت: در یکی از مواردی که در روزهای اخیر به من اطلاع داده شد در قم خودروی صفر کیلومتر بعد از خرید بلافاصله به نمایندگی مراجعه میکند و به وی اعلام میشود که گیربکس آن خراب است و باید از تهران تامین شود و بعد از مدتها قطعه دست دوم از آب در می آید و بجای آن هم قطعه دست دوم نصب می شود.

جویباران ـمشرق-علی علیلو نماینده مجلس در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما  افزود: متاسفانه در کشور هنوز جاده تست نداریم  در صورتی که  کشورهای غیر خودرو ساز برای خودروهای وارداتی از این امکانات بهره مندند تا از استانداردهای ساخت وطراحی و ایمنی خودروها مطمئن شوند .

علیلو گفت: متاسفانه در یکی از مواردی که در روزهای اخیر به من اطلاع داده شد در قم خودروی صفر کیلومتر بعد از خرید بلافاصله به نمایندگی مراجعه میکند و به وی اعلام میشود که  گیربکس آن خراب است و باید از تهران تامین شود و بعد از مدتها قطعه دست دوم از آب در می آید و بجای آن هم قطعه دست دوم نصب می شود و این موارد زیاد است و به راحتی می توان با مراجعه به نمایندگیهای فروش خودروسازان و صف خودروهای صفر کیلومتر مشاهده کرد.

این نماینده مجلس اظهار داشت : متاسفانه خودروسازان ما دچار خودشیفتگی شدند و به رضایت مشتریان  توجهی ندارند و با این روند نمی توان به رشد کیفی خودروها  امیدوار شد در حالیکه  وزیر صنعت یکبار گفت از صف خودروهای صفر کیلومتر جلوی نمایندگیها برای تعمیر  خجالت می کشم.

وی افزود: خودروسازان خودشان بر فرآیند تولید و طراحی نظارت دارند و طبیعی است که نمره خوبی هم به خودشان بدهند اما باید نهاد مستقل و خارج از صنعت خودروسازی نظارت و ارزیابی کند .

علیلو گفت: پدیده خود شیفتگی در صنعت خودرو حاکم شده است  و ادعا می کنند به  آخر خط کیفیت و ساخت رسیده اند و هیچ توجهی هم به مراکز تحقیقات خارج از صنعت خودرو و مراکز دانشگاهی ندارند.

این نماینده مجلس اظهار داشت: باید دانشگاهها و مراکز تحقیق و توسعه خارج از صنعت خودرو  وارد این عرصه شوند و کیفیت را کنترل کنند و به میزان کیفیت محصولات داخلی نمره بدهند.

وی افزود: مشتریان خودرو حق دارند که خودرو ایمن و استاندارد خریداری و خودروسازان هم باید در این عرصه بیشتر تلاش کنند .

علیلو گفت: در مراحل تولید  خودرو در خودروسازی های کشور ردپایی از سازمان استاندارد یا نیروهای استاندارد برای نظارت و کنترل دیده نمی شود که باید این روند اصلاح شود و اگر خودروساز بخواهد بر خود نظارت کند حساسیت لازم را نخواهد داشت اگر چه ایران خودرو در این زمینه اقداماتی کرده است .

وی افزود: البته  انتقادهای ما  برای مقابله با خودروسازان نیست  بلکه  نتایج تحقیق و تفحص در دو سال اخیر و  ارتباط با مردم  و مشتریان  خودروهای داخلی این وضعیت را نشان میدهدو متاسفانه در عرصه کیفیت با استانداردهای جهانی فاصله زیادی داریم که انتظار می رود خودروسازان حساسیت لازم را در این عرصه داشته باشند .

ضریب کیفیت خودروها همچنان منفی است

رئیس شورای رقابت با بیان اینکه  ایمنی و استاندارد خودرو  حساس تر از دیگر کالاهاست و با جان انسانها  سرو کار دارد گفت : در دو سال اخیر ضریب کیفیت خودرو  که در قیمت گذاریها تاثیر منفی  و مثبت دارد  همچنان منفی است  اگر چه روند رو به کاهشی نشان می دهد .

رضا شیوا افزود: از نهادهای مسئول استاندارد و ایمنی خودرو ودستگاههای نظارتی انتظار داریم در این باره  حساسیت و دقت لازم را نشان دهند برای اینکه  خودرو بی کیفیت و ناایمن جان انسانها را تهدید می کند وباید مشتریان  خودروها  از کیفیت آن  مطمئن باشند .

وی گفت: شاید کنترل دستگاههای نظارتی در این مورد خیلی دقیق و جدی نیست  که  موضوع ارتقای  کیفیت خودروها  به طور ملموس  مورد توجه و عمل واقع نمی شود  .

رئیس شورای رقابت گفت: در فرمول قیمت گذاری خودروها  ، ضریب کیفیت اگر مثبت باشد  تاثیر افزایشی در قیمت دارد  امادر دو سال اخیر این ضریب که بین منهای 3 تا مثبت 3 قرار دارد  همواره منفی بوده است و کمتر خودروی داریم که افزایش کیفیت داشته باشد .

برای رفع نواقص محصولات تلاش میکنیم

معاون کیفیت ایران خودرو با بیان اینکه  معیوب بودن درصدی از محصولات را تکذیب نمی کنیم گفت: به همین خاطر از مشتریان به خاطر مشکلاتی که  ممکن است  از این لحاظ داشته باشند عذرخواهی می کنیم .

مجتبی استاد رحیمی افزود: بارها هم  از این بابت از مشتریان عذرخواهی کرده ایم اما همچنان در روند رو به رشد  کیفیت وکاهش مشکلات  حرکت می کنیم  و  طرح های ضربتی کوتاه مدت وبرنامه های متنوعی در این عرصه اجرا می کنیم که در دوسال اخیر دستاوردهای خوبی داشت.

وی گفت: ما دوشنبه ها  با حضور در نمایندگیهای فروش خودرو  روند  کیفیت محصولات و همچنین مشکلات  مشتریان بویژه در خودروهای صفر کیلومتر را بررسی می کنیم  و برای رفع این مسائل هم برنامه داریم.

استاد رحیمی تصریح کرد : ایران خودرو  برای استفاده از قطعات و لوازم  ساخت محصول  فرآیندهای نظارت استاندارد وکیفیت و ایمنی را هم در داخل وهم در خارج  اعمال می کند  اماهنوز جاده  تست خودرو  نداریم و در این زمینه از کشورهای خارجی مانند آلمان استفاده می کنیم .

وی افزود : سطح توقعات مشتریان  ما بیشتر از  کیفیت محصولاتی است که تولید می کنیم و  هدف ما این است که  بتوانیم  انتظارات آنها را  تامین  کنیم.

استاد رحیمی گفت : البته 60 گروه تولیدی با ما همکاری می کنند  و دستورالعمل های  استاندارد قطعات خودرو را باجدیت اعمال و پس از اطمینان از کیفیت  قطعات از آنها در مراحل بعدی استفاده می کنیم و اگر محصول نهایی مراحل آزمایشی را از لحاظ ایمنی و استاندارد با موفقیت بگذراند اجازه  تولید انبوه و عرضه داده می شود .

وی افزود : البته حتی اگر صد درصد قطعات هم  سالم و استاندارد باشد باز هم ما ادعا نمی کنیم  که محصولات صد در صد کامل است وکیفیت لازم را دارد  اما  برای ارتقای کیفیت و افزایش رضایت مشتریان  برنامه های متنوعی داریم  و  بررسی ها نشان می دهد که در یکسال اخیر در برخی محصولات تا 35 درصد هم  بهبود طراحی محصولات را داشته ایم و این روند را ادامه خواهیم  داد اما به همکاری دولت، مجلس و همه نهادها و مسئولان نیاز داریم.

توقعات مشتریان خودرو پائین است

مدیرعامل شرکت بازرسی کیفیت استاندارد با بیان اینکه  شاخص های ارتقای کیفیت محصولات  صنعت خودروسازی روند ملایمی نشان می دهد گفت : نظرسنجی از مشتریان نشان می دهد که سطح توقعات آنها  در مقایسه با معیارهای جهانی خیلی بالا نیست و در سطح پایینی  قرار دارد.

اشکان گلپایگانی افزود : البته  شاخص های رضایت مشتریان هم  روند ملایم رو به افزایش دارد وباید خودروسازان  برای تامین حداکثر رضایت آنها تلاش کنند که  برنامه هایی را هم در دست اجرا دارند .

وی گفت : انتظارات بدیهی  از خودروسازان  این است که محصولات از سلامت  ، ایمنی  و استاندارد مطمئنی برخوردار باشد .

گلپایگانی تصریح کرد : خودروسازان طبق قانون  موظفند همه استاندارهای ایمنی روز دنیاو  اروپا را  که  در استانداردهای ملی هم  اعمال می شود  رعایت  کنند و اگر این استانداردها گذرانده نشود  اجازه شماره  گذاری داده نمی شود .

وی افزود : سازمان ملی استاندارد ایران بر استاندارد  ایمنی خودروها نظارت دارد و در خودروهای داخلی 32 استاندارد طراحی داریم  که اعمال می شود.

منبع: نسیم
 

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : ماجرای بستن قطعات دست دوم بر روی خودروهای صفر کیلومتر/ خودشیفتگی خودروسازان ایرانی و بی توجهی به رضایت مشتری

ماجرای بستن قطعات دست دوم بر روی خودروهای صفر کیلومتر/ خودشیفتگی خودروسازان ایرانی و بی توجهی به رضایت مشتری

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS