امروز شنبه 30 دی 1396
ساعت 08:56:20
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 20641

تاریخ انتشار : 04/04/1394 - 18:18

فرصتی برای فروغ دوباره «مهدی تقوی»

شکست قابل انتظار برابر پدیده این روزهای وزن 70 کیلوگرم کشتی آزاد ایران، شاید آخرین حضور جدی یکی از بااستعدادترین کشتی‌گیران ایرانی این وزن بود.

جویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ، شاید این باور در «مهدی تقوی» هم تقویت شده بود که اگر نتواند در رقابت‌های انتخابی تیم ملی بر «حسن یزدانی» غلبه کند، دیگر راهی به تیم ملی و مسابقات معتبر نخواهد یافت. با شکست تقوی مقابل یزدانی، فرصت حضور در رقابت‌های جهانی آمریکا به پدیده جوان کشتی ایران رسید و تقوی اگر می‌خواهد بار دیگر برای خود در کشتی اعتباری کسب کند، باید در انتظار فرا رسیدن میدانی دیگر باشد.

تقوی 28 ساله 2 عنوان قهرمانی در رقابت‌های جهانی دانمارک و ترکیه در رده سنی بزرگسالان، 2 عنوان قهرمانی جهان در رده سنی جوانان و چندین عنوان قهرمانی دیگر به همراه 2 حضور ناموفق در رقابت‌های المپیک پکن و لندن را در کارنامه خود دارد. استعداد ناب تقوی در ارائه فنون کشتی، یکی از مزیت‌های ارزشمند وی محسوب می‌شد که متأسفانه وجود برخی عوامل و رخدادها موجب شد وی آن‌گونه که انتظارش می‌رفت نتواند از آن‌ها به درستی استفاده کند. البته در این میان مشکلات شخصی مانند دست‌و‌پنجه نرم کردن مادرش با بیماری که منجر به فوت وی شد نیز، تأثیر فراوانی در روحیه تقوی گذاشت و این حوادث را می‌توان از دلایل اصلی ناکامی وی در رقابت‌های المپیک لندن برشمرد.

جامانده از لاس‌وِگاس

شرایط دشوار مدیریت دوران «رسول خادم»، تقوی را به این باور رسانده بود که تنها دلیل تداوم حضور وی در تیم ملی، کسب عنوان قهرمانی در رقابت‌های انتخابی تیم ملی است. اما سد محکم و انگیزه بسیار زیاد «حسن یزدانی» جوان در کنار ناآمادگی محسوس تقوی، کار دست او داد و این کشتی‌گیر سوادکوهی با قبول شکست از رقیب مازندرانی‌اش، از کسب دوبنده تیم ملی در رقابت‌های جهانی لاس‌وگاس ناکام ماند.

کادر فنی تیم ملی تقوی را باوجود پذیرش این شکست به عنوان فرد دوم و ذخیره به تیم ملی دعوت کردند. اما همانطور که واضح و مشخص است، تقوی شانسی برای کشتی گرفتن در آمریکا ندارد و فقط به عنوان یار تمرینی می‌تواند یزدانی را همراهی کند؛ موضوعی که به نظر می‌رسد انگیزه‌ای در تقوی برای حضور در اردوها ایجاد نکرده و می‌توان پیش‌بینی کرد وی عطای آن را به لقایش ببخشد.

خروج از مدار قهرمانی

آرام‌آرام دوران زندگی حرفه‌ای و قهرمانی مهدی تقوی به پایان می‌رسد. یکی از نقاط ضعف این کشتی‌گیر سوادکوهی، برخوردار نبودن از روحیه سرسختی و جنگندگی لازم در مواقع بحرانی است. شاید اگر اندکی از این ویژگی‌ها در تقوی وجود داشت، این کشتی‌گیر با استعداد این‌گونه از مدار قهرمانی خارج نمی‌شد و تا مدت‌ها می‌توانست تیم ملی را در تسخیر خود درآورد.

اعترافات یک کشتی‌بلد

تقوی مدتی قبل در این‌باره گفت: «من حرفه‌ای ورزش نمی‌کردم و فقط عاشق کشتی بودم. من هیچ‌ گاه روی برنامه تمرین نکردم و در کنار زندگی کردن کشتی نیز می‌گرفتم و با این شرایط توانستم قهرمان جهان نیز بشوم.»

حرفه‌ای ورزش نکردن، دلیل اصلی ناکامی‌های این کشتی‌گیر بود که نشان می‌دهد نظارتی دقیق بر نحوه تمرینات و مراحل آماده‌سازی وی وجود نداشت. همه کسانی که موفق به کسب مدال در رقابت‌های سخت و دشوار المپیک می‌شوند، از انجام تمرینات طاقت‌فرسایی می‌گویند که کلید موفقیت‌شان محسوب می‌شود. تقوی اما باوری برای انجام این‌گونه تمرینات نداشت و به ادعای خودش، می‌خواست با استفاده از همان قدرت و استعداد خدادادی، مدال المپیک را به دست آورد که طبیعتاً این امکان برای وی وجود نداشت.

تقوی البته بعدها به این نتیجه رسید که برای قهرمان شدن در المپیک باید خیلی حرفه‌ای زندگی کرد و کسانی که حرفه‌ای زندگی نکنند و مدال بگیرند، مدال‌شان شانسی است. «من باید خیلی بهتر از استانبول(رقابت‌های جهانی که تقوی در آن به مدال طلا رسید)راهی المپیک می‌شدم و حرفه‌ای‌‌تر کار می‌کردم. ولی فکر می‌کردم که با آن قهرمانی مدال را برای من کنار گذاشته‌اند. در لندن من در اولین کشتی به آماده‌ترین کشتی‌گیر وزنم برخورد کردم و متأسفانه شکست بدی خوردم.»

فرصتی که شاید نباشد

هر چند تقوی می‌خواهد همه ناکامی‌هایش را در المپیک برزیل جبران کند اما به نظر می‌رسد دیگر فرصتی برای جبران به او داده نشود. تقوی اگرچه به نکته بسیار مهمی پی برده که کلید همه مشکلات او در سال‌های اخیر به شمار می‌رود، اما پرسش اینجاست که چرا این کشتی‌گیر باید این نکات مهم را بر اساس تجربه شخصی فهمیده و با دادن تاوان زیاد به آن پی ببرد؟ آیا در کشتی کشور و به‌ویژه مازندران نمی‌شد این شرایط را به کشتی‌گیر بسیار مستعد و با تکنیکی مانند تقوی گفت تا او خود به این نتیجه نرسد که کسب مدال در رقابت‌های معتبر و بسیار سنگینی همچون المپیک، نیازمند انجام تمرینات طاقت‌فرسا و کاملاً حرفه‌ای است؟

تقوی کشتی‌گیر کم نام و نشانی در کشتی جهان نیست و کارنامه ورزشی او مملو از مدال و افتخار از مسابقات جهانی و آسیایی است. اما آن‌چه در کشتی مازندران می‌تواند معیار موفقیت یک کشتی‌گیر به حساب آید، نه مدال‌های جهانی و آسیایی، بلکه بالا رفتن از سکوی قهرمانی در رقابت‌های المپیک است.

انگیزه برای تکمیل افتخارات

تقوی خوشبختانه هنوز انگیزه زیادی دارد تا با گذر از تمرینات سخت، خود را به تیم ملی و پس از آن به رقابت‌های المپیک در برزیل برساند تا کارنامه ورزشی خود را با کسب مدال از این رقابت‌ها کامل کند. او تجربه حضور ناموفق در 2 المپیک پیشین را دارد و شاید این تجربه‌ها بتواند به کمک او بیاید تا با دست پر از این رقابت‌ها بیرون آید. المپیک برزیل، شاید آخرین حضور رسمی این کشتی‌گیر مازندرانی در یک مسابقه معتبر باشد. کسب مدال از این مسابقات برای تقوی دور از دسترس نیست. اما اگر شرایط تمرین و آماده‌سازی به همین منوال پیش برود، رویای مدال‌آوری او در برزیل همانند فاصله ایران تا برزیل، بعید و بسیار طولانی است.

/3004

دیدگاه شما در مورد : فرصتی برای فروغ دوباره «مهدی تقوی»

فرصتی برای فروغ دوباره «مهدی تقوی»

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS