امروز دوشنبه 27 آذر 1396
ساعت 18:22:33
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 20578

تاریخ انتشار : 04/04/1394 - 08:10

بیماری هم وارداتی شد؛

سوغات قاچاقچیان پاکستانی به سیستان و بلوچستان/ فوت 3 نفر بر اثر تب کنگو!

رئیس اداره بیماری های حیوان به انسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ورود دام های غیر قانونی پاکستانی عامل اصلی تب کریمه کنگو هستند، گفت: امسال این بیماری در چند استان از جمله سیستان و بلوچستان منجر به فوت 9 تن شده است.

جویباران ـ

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصر هامون، در چند روز گذشته اخباری مبنی بر ورود بیماری آنفولانزای مرغی و تب کریمه کنگو در کشور در برخی خبرگزاری ها منتشر شد. محمدرضا شیرزادی رئیس اداره بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت و گو با یکی از رسانه ها از مرگ 3 تن از هموطنان بر اثر ابتلا به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در کشور خبر داده بود و گفت: بالغ بر 60 درصد بیماری های عفونی و بالغ بر 70 درصد بیماری های نو پدید از حیوانات به انسان منتقل می شوند.


وی ادامه داد: از بیماری های خیلی مهم که از حیوانات به انسان منتقل می شود تب خونریزی دهنده کریمه کنگو است که متاسفانه این بیماری از سال 79 در ایران شناخته شده و بیماری بسیار مسری است و مرگ و میر قابل توجهی دارد.


رییس اداره بیماری های حیوان به انسان وزارت بهداشت افزود: ویروس تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از طریق کنه ها بین دام ها منتشر می شود ، دامی که ویروس وارد بدنش می شود معمولا علایم خاصی ندارد .
شیرزادی گفت: این ویروس به مدت یک هفته در بدن دام هست که اگر این دام ذبح شود ‌فردی که آن را ذبح کرده و همه آنهایی که با لاشه و ترشحات دام تماس پیدا می کنند در معرض خطر ابتلا قرار می گیرند.

وی افزود: از طرفی دیگر اگر کسی این کنه های دام را بکند یا دستکاری کند یا توسط کنه ها مورد گزش قرار گیرد باز احتمال انتقال ویروس وجود دارد.


شیرزادی گفت: افرادی که مبتلا به بیماری می شوند هم برای خانواده خطرناکند و هم وقتی وارد بیمارستان می شوند برای کارکنان بیمارستان خطر ناکند بنابراین باید این افراد در اتاقهای ایزوله خاص نگهداری شوند و کادر پزشکی که این افراد را ویزیت می کنند نیز باید از وسایل حفاظتی خاص استفاده کنند که مبتلا به بیماری نشوند.


وی افزود: اگر بخواهیم دامی را ذبح کنیم حتماً در کشتارگاه باشد چون در غیر این صورت علاوه بر ابتلا به تب کنگو که مرگ و میر بالایی دارد در معرض ابتلا به خیلی از بیماری های دیگر هم قرار می گیریم.


شیرزادی گفت: در این بیماری کنه ها به عنوان مخزن و ناقل بیماری از یک دام به دام دیگر مطرح هستند و وقتی تخم گذاری می کنند ویروس را به تخم شان منتقل می کنند واین کنترل را پیچیده می کند.
رئیس اداره بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت افزود: متاسفانه تردد دام ها به خصوص دام های قاچاق از مرزهای شرقی کشور و آلودگی اینها به کنه و ویروس وپخش آن در سراسر کشور ممکن است موارد ابتلا به تب کنگو را زیاد کند.


شیرزادی گفت: در استان مازندران دو مورد ابتلا به تب کنگو گزارش شده که یکی در چالوس و دیگری در نوشهراست .
رئیس اداره بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت افزود : متاسفانه موردی که در چالوس اتفاق افتاده فردی بود که چند راس گوسفند را خودش ذبح کرده و مبتلا به این بیماری شده بود و شدت بیماری آنقدر شدید بود که در سه چهار روز منجر به فوتش شد.


وی افزود: در بیماران مبتلا به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در فصول گرم تظاهرات آنفولانزا ظاهر می شود که از علائم آن تب ، بدن درد ، سردرد و بعد از چهار پنج روز خونریزی های زیرجلدی از بینی یا دستگاه گوارش است که به دلیل خونریزی بیش از حد یا نارسایی اعضا فوت می کنند.


شیرزادی گفت: در شرایطی که بیمار تظاهرات آنفولانزا به خصوص در فصول گرم و سابقه تماس یا ذبح دام یا گزش دارد باید به داشتن این بیماری مشکوک شویم .

وی افزود: در حال حاضر گروه پزشکی آموزش کامل دیده اند که اگر فردی مشکوک به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو مراجعه کرد بستری و اقدامات درمانی مناسب انجام دهند.


رئیس اداره بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت گفت: در همه استانها مراکزی به عنوان اتاق های ایزوله ، حداقل در هر استان یک مرکز و بخش بطور رایگان راه اندازی کرده ایم که استریل ایزولیشن یعنی اقدامات محافظتی بالاکه بقیه را تهدید نمی کند در آن رعایت می شود.
شیرزادی افزود: ممکن است این فرد آنقدر خونریزی داشته باشد که نیاز به خون یا فرآورده های خونی داشته باشد که به طور مناسب برای آنها تجویز می شود.


وی با بیان اینکه این بیماری سالهای قبل در همه استانهای کشور وجود داشت گفت: بیشترین موارد این بیماری در استان سیستان و بلوچستان و آنهم به دلیل ورود غیرقانونی دام از پاکستان است.


شیرزادی افزود: امسال این بیماری در استانهای سیستان و بلوچستان، مازندران و کرمانشاه گزارش شده که 9 مورد قطعی مبتلا به CCHF بوده که در سه مورد منجر به فوت شده است.


وی همچنین درباره آنفلوآنزای مرغی گفت: موارد انسانی مبتلا به آنفولانزای مرغی یا آنفولانزای پرندگان تا حالا نداشته ایم ولی آموزش داده ایم که اگر فردی می خواهد با دام مشکوک به ابتلا تماس برقرار کند حتما از وسایل حفاظتی استاندارد استفاده کند چون احتمال انتقالش وجود دارد.


وی بااشاره به اینکه بسیاری از فر آورده هایی که ما در زندگی استفاده می کنیم از دام وحیوانات است افزود: از طرف دیگر ممکن است به اشکال مختلف با حیوانات تماس داشته باشیم، در مناطق شهری حیواناتی مانند گنجشک و پرندگان و در مناطق روستایی دامداران که به انواع مختلف با دام ها تماس دارند و به شکل های مختلف فرآورده های دامی مصرف می کنند.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : سوغات قاچاقچیان پاکستانی به سیستان و بلوچستان/ فوت 3 نفر بر اثر تب کنگو!

سوغات قاچاقچیان پاکستانی به سیستان و بلوچستان/ فوت 3 نفر بر اثر تب کنگو!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS