امروز شنبه 05 اسفند 1396
ساعت 06:02:23
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 20470

تاریخ انتشار : 03/04/1394 - 07:56

پشت پرده معضل کم آبی کشور چیست؟

مجوز رهبر انقلاب به دولت برای برداشت از صندوق توسعه و هزینه در بخش آب

همانگونه که مشخص است روحانی در ادامه سناریو دولت مبنی بر به گره زدن همه مشکلات کشور به تحریم ها، این بار مسأله کم آبی را هدف قرار داده و اعلام کرده است اگر تحریم ها برداشته شود ما خواهیم توانست بحران به وجود آمده در آب را حل کنیم. دلیلی که وی برای اثبات این مدعای خود ذکر کرد اثرگذاری تحریم ها بر صنعت سدسازی کشور بود. به طوری که می توان به این نتیجه رسید که یکی از اصلی ترین علت های بروز مسأله کم آبی کشور مناسب نبودن و یا عدم احداث سد در کشور بوده است. به این معنی که با شدت یافتن تحریم ها در سال های اخیر، تحریم ها مانع روند سد سازی در کشور شده اند و نتیجه آن بحران کم آبی در امروز است.

رجانیوز:در روزهای اخیر رئیس جمهور به مناسبت سالروز انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ نشست خبری را با حضور برخی فعالین رسانه ای داخلی و خارجی برگزار کرد. در طی سخنرانی رئیس جمهور و پرسش و پاسخ های خبرنگاران از وی نکات مهمی از جانب حسن روحانی مطرح گردید. یکی از نکات مطرح شده موضوع بحث برانگیز ارتباط بحران آب با مسئله تحریم ها بود. بحثی که شخص رئیس جمهور سابقاً در مراسم دهمین دوره جایزه محیط زیست مطرح کرده و با نقدهای جدی از جانب سایر مسئولان، کارشناسان و حتی آحاد مردم مواجه شده بود. روحانی در آن مراسم گفته بود: «تحریم‌های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید و مشکل محیط زیست، اشتغال، صنعت و آب خوردن مردم حل شود، منابع آبی زیاد شده و بانک‌ها احیا شوند.»

به گزارش رجانیوز؛ با این وصف روحانی در نشست خبری مجدداً این موضوع بحث برانگیز را مطرح کرد و بار دیگر آب خوردن مردم را به تحریم ها گره زد و گفت: «در زمینه تحریم دو مسئله مهم را مدنظر داشته باشید. اول عمق تحریم و دوم مدیریت تحریم است. تحریم غیر انسانی است. تحریم کور بوده و نه هدفمند. اگر تحریم علیه صنعت بود عبارات من اغراق داشت اما این تحریم برای خرید گندم هم بود و برای هرگونه سرمایه گذاری در ایران بود حتی سرمایه گذاری برای سدی بود که آب خوردن مردم یک شهر را تامین کند. حتی برضد دارو تجهیزات پزشکی بود. ابعاد تحریم وسیع بود اما این دولت مدیریت کرد و اگر باقی بماند باز هم مدیریت خواهد کرد. دلیلش این است که در این دو سال هم مدیریت کرده است.»

همانگونه که مشخص است روحانی در ادامه سناریو دولت مبنی بر به گره زدن همه مشکلات کشور به تحریم ها، این بار مسأله کم آبی را هدف قرار داده و اعلام کرده است اگر تحریم ها برداشته شود ما خواهیم توانست بحران به وجود آمده در آب را حل کنیم. دلیلی که وی برای اثبات این مدعای خود ذکر کرد اثرگذاری تحریم ها بر صنعت سدسازی کشور بود. به طوری که می توان به این نتیجه رسید که یکی از اصلی ترین علت های بروز  مسأله کم آبی کشور مناسب نبودن و یا عدم احداث سد در کشور بوده است. به این معنی که با شدت یافتن تحریم ها در سال های اخیر، تحریم ها  مانع روند سد سازی در کشور شده اند و نتیجه آن بحران کم آبی در امروز است.


در همین زمینه ذکر چند نکته مهم خواهد بود:
۱ـ  با توجه به اینکه مشکل کم آبی چند سالیست به طور جدی مطرح  می شود و برای حل این مشکل بحث ها و بررسی های کارشناسانه بسیاری به عمل آمده است. در طی سالیان اخیر ده ها همایش و کنفرانس با موضوع بحران آب برپا شده است و در این نشست ها بارها از علت های این معضل ملی با آمار و سند نام برده شده، به طوری که دیگر نه فقط برای قشر نخبه کشور بلکه تقریباً برای اکثر عامه مردم این موضوع جا افتاده است که یکی از مهمترین علت های بحران کم آبی عدم سرمایه گذاری در سدسازی نبوده و نیست. بلکه فقدان مدیریت صحیح در مصرف بهینه آب مشکل اساسی کشور است. مصداق این مدعا آنکه مکرراً مسئولان در مصاحبه های خود مطرح کرده اند ایران حداقل تا یک دهه آینده با بحران آبی شدید روبه روست و ساخت سد هیچ توجیهی نخواهد داشت؛ یا اینکه وزیر نیرو در سخنان خود از اسراف در سد سازی طی سال‌های گذشته شکایت داشته و اذعان کرده حجم ساخته شده بالغ بر ۷۶ میلیارد مترمکعب است در حالی که کشور ظزفیت بیش از ۴۶ میلیارد مترمکعب آب برای تنظیم ندارد.

عدم مدیریت صحیح به این معنی که طبق اظهارات وزیر کشاورزی بیش از ۹۰درصد مصرف آب کشور در بخش کشاورزی است و فقط اگر ۱۰ درصد مصارف آب در این بخش کاهش دهیم به اندازه کل آب شرب و  صنعت، آب ذخیره خواهد شد و این در حالی است که هر روز مشکل کم آبی در حال تشدید شدن است ولی هنوز نتوانسته ایم برای بالا بردن راندمان آبیاری توسط شیوه های آبیاری تحت فشار، تغییر نوع کشت، یا تغییر شیوه کشت و روی آوردن به کشت صنعتی و... راه چاره ای بیندیشند و در زمینه صرفه جویی مصرف آب در بخش کشاورزی اقدامی جدی داشته باشند.

۲ـ  اگر واقعاً مشکل بحران آب کشور سد سازی و کمبود سرمایه گذاری در این بخش بوده باشد که باید یاد آوری شود دولت با ادله شرايط وخيم اقتصادي و وضعيت خشكسالي روستاها  اجازه برداشت  ۵۰۰ ميليون دلار از صندوق توسعه ملي براي اجرای طرح های آبرساني روستاها  را از مقام معظم رهبری گرفته است و این مهم در قانون بودجه سال ۹۴ هم ذکر شده است. پس با جود اجازه دسترسی به این منابع ـ البته به شرط  آنکه این منابع را در همان زمینه ای که باید خرج شود نه اینکه صرف واردات و امورات اینچنینی گردد ـ دیگر نیازی به سرمایه گذاری بخش خارجی در این زمینه نخواهیم داشت. پس با این حال چرا باید از عدم سرمایه گذاری و یا تحریم سرمایه گذاری بخش خارجی در حوزه سد سازی کشور گلایه کرد؟

۳ـ  طبق آمار منتشر شده در دوران پس از انقلاب اسلامی ظرفیت و توان قابل توجهی در بخش سدسازی کشور به وجود آمده است. به طوری که در حال حاضر با تکیه بر توان و پتانسیل نیروهای داخلی مجموعا ۱۳۳۰ سد در کشور وجود دارد که از این تعداد ۶۴۷ سد به بهره برداری رسیده، ۵۳۷ سد در دست مطالعه و ۱۴۶ سد نیز مرحله اجرایی را می‌گذراند و در حال حاضر ایران بعد از چین و ترکیه سومین سازنده سدهای بزرگ در جهان است  و در این حوزه نه تنها نیازمند کمک و سرمایه گذاری سایر کشور هاست بلکه به عنوان صادر کننده این صنعت پروژه های سدسازی در سایر کشور ها را عهده دار است.

در نهایت قابل ذکر است در زمانی که در آستانه توافقات و به نتیجه رسیدن مذاکرات دو ساله هستیم مسلماً  واضح ترین سیاستی که مسئولان بر اجرای آن باید اصرار داشته باشند و مردم را در مسیر آن راهنمایی کنند آن است که تحریم ها و فشارهای خارجی بر اقتصاد کشور را بی اثر بدانند تا به این وسیله راه را هرچه بیشتر بر زیاده خواهی های طرف مقابل مذاکرات ببندند. اما وقتی سخنان مسئولان کشور به طرف سیاه نمایی وضعیت کشور و اثرگذار بودن تحریم ها  تا حد گره زدن آب خوردن مردم به تحریم ها می شود نتیجه آن خواهد بود که دیگر بحث منافع ملی  رنگ باخته است و در زمان حاضر عده ای به هر بها و قیمتی به دنبال صرفاً توافق با آمریکا و غرب هستند که اگر اینچنین نبود سعی در رفع و بازپس گیری سخنان اشتباه و غلط می شد نه اینکه با ذکر دلایلی واهی و بی پایه سعی بر اثبات آنها باشد.

 
دیدگاه شما در مورد : مجوز رهبر انقلاب به دولت برای برداشت از صندوق توسعه و هزینه در بخش آب

مجوز رهبر انقلاب به دولت برای برداشت از صندوق توسعه و هزینه در بخش آب

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS