امروز دوشنبه 30 بهمن 1396
ساعت 19:13:51
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 20456

تاریخ انتشار : 03/04/1394 - 07:35

هنرمندان درباره مذاکرات هسته‌ای چه می‌گویند؟-۲

اعتراض هنرمندان به روند مذاکرات ادامه دارد

این طور بگویم که به عنوان یک شاعر دوست دارم شبهای مذاکرات را اینگونه در خیال خودم تصور کنم که تیم مذاکره کننده ما بسیار محکم و قاطع حتی اجازه مطرح شدن چنین درخواستهایی را هم به طرف مقابل نمیدهد و اگر هم طرف مقابل چنین درخواستی داده است. تیم ما همانجا جوابشان را داده و آن برگه اسامی را هم پاره کرده ولی آنها یک کپی از آن را مخفیانه در کیف یکی از دیپلمات های ما انداخته اند. شاید هم تیم ما اول درخواست منطقی بازجویی از آمانو و دار و دسته اش در آژانس را به خاطر مشارکت در عملیات ترور شهدای هسته ای روی میز گذاشته و آنها هم برای این که کم نیاورند درخواست بازجویی از مقامات و دانشمندان ما را مطرح کرده اند.

جویباران ـرجانیوز:

  «این روزها مباحث هسته‌ای و اخبار مربوط به مذاکرات، مهمترین بحث جامعه و رسانه‌های ایران است و با توجه به اخباری که هر روزه در خصوص مذاکرات هسته ای منتشر می‌شود همه مردم نگران و منتظر نتیجه این مذاکرات هستند و درباره آن نظرهایی دارند. در این بین چهره‌های حوزه‌های مختلف هنر نیز از این قاعده مستثنی نیستند و نظراتی در این مورد دارند، نظراتی که البته انتشارشان در هفته‌های گذشته با واکنش‌های بسیار تند و بعضا توهین‌هایی هم از سوی رسانه‌های حامی دولت به هنرمندان مواجه شده است.

 
به گزارش "رجانیوز"، هفته گذشته در گزارشی (اینجا) بخشی از مواضع هنرمندان را منتشر کردیم. گفتگوهای زیر اما بخشی از واکنش‌های جدید هنرمندان به اخبار مذاکرات هسته‌ایست که ابتدا در خبرگزاری نسیم منتشر شده است و خواندن‌شان خالی از لطف نیست:
 
فرزاد موتمن: امتیاز دادن به آمریکا هیچ دردی را دوا نمی‌کند
 
فرزاد موتمن کارگردان فیلم مطرح «شبهای روشن» گفت: هنوز جنس عقایدم، عقاید اوایل انقلاب است و شخصا از اقدامات دانشجویان خط امام (ره) در سال ۱۳۵۸ برای اشغال لانه جاسوسی دفاع می‌کنم و معتقدم آن اقدام درستی بوده و اعتقاد دارم در این ۳۵ سالی که از انقلاب اسلامی گذشته، روابط در سطح بین المللی تغییر نکرده است که بخواهیم امتیازاتی به امپریالیست ها بدهیم.
 
 
وی با بیان اینکه اصولا موافق مذاکرات هسته ای نیستم، ادامه داد: مردم به مذاکرات بسیار امیدوار هستند و تصور می کنند به طور مثال مشکلات داخلی از جمله تورم و مسائل اقتصادی به تحریم ها ارتباط دارد، در حالی که واقعیت این است که مشکلات اقتصادی به تحریم ها ارتباطی ندارد و با عقد قرارداد و دادن امتیاز به آمریکایی ها مشکلات اقتصادی ما رفع نخواهد شد.
 
این کارگردان کشورمان تصریح کرد: مشکلات اقتصادی ما بی شک فساد بانکی ما است و این مشکل داخلی به شمار می رود که باید در داخل کشور آن را رفع کرد.
 
موتمن با اشاره به مسئله تسلیحات هسته‌ای خاطر نشان کرد: این موضوع بین المللی است، یا تسلیحات هسته ای موضوع خوبی است که حق ما داشتن آنها است و اگر داشتن این نوع تسلیحات مسئله بدی به شمار می رود، باید این سوال را پرسید که چرا آمریکایی ها خودشان اینگونه تسلیحات را دارند؛ از این رو به نظرم پافشاری ما بر این مسئله بسیار درست است و این همانند مبارزه در زمان مصدق برای ملی شدن صنعت نفت انجام شده است، تلقی می شود.
 
راضیه تجار: دشمنان در مذاکرات با گستاخی عمل می‌کنند  
 
راضیه تجار نویسنده کتاب «سفر به ریشه‌ها» گفت: احساس می کنم در طول این سال ها آمریکا و گروه ۱+۵ ماهیت خود را نشان داده است، از این رو تیم مذاکره کننده ایرانی باید بادقت، ظرافت، تعهد، مسئولیت، اشراف در مذاکرات حاضر شده و از آن سربلند بیرون بیاید.
 
 
وی ادامه داد: البته مذاکرات هسته ای کار سنگین و سختی است؛ چرا که دشمن آشکارا و با گستاخی عمل می کند و قطعا باید تیم مذاکره ما ثابت قدم بوده و در مقابل آنها متعهدانه برخورد کرده و مقاومت کند.
 
این نویسنده کشورمان با بیان اینکه شرایط از لحاظ اقتصادی برای آحاد مردم سخت است، اظهار داشت: مسئولان و دولتمردان ما باید در داخل کشور نیز کار کنند و تنها به امید مذاکرات هسته ای نباشیم؛ چرا که بارها عنوان شده که اگر مذاکرات نیز به نتیجه برسد، همه مشکلات کشور حل نخواهد شد. به عبارت دیگر اگر نگاه مان تنها به مذاکرات معطوف باشد و فراموش کنیم که در داخل کشور نیز باید کارهایی را انجام دهیم حتی اگر مذاکرات به نفع ما باشد، زمانی که ببینیم به همه ایده آل هایمان نرسیده ایم سرخوردگی ای در کشور ایجاد خواهد شد.
 
تجار گفت: مردم پشتیبان تیم مذاکره کننده هستند و با قلب هایشان برای این موضوع دعا خواهند کرد؛ اما مسئله مهم این است که تیم مذاکره کننده ایرانی باید ریز و دقیق به جزئی ترین نکات مذاکرات توجه داشته باشند تا در آینده پشیمانی برای مان ایجاد نشود.
 
حمیدرضا پگاه: امنیت ملی کشور قابل معامله نیست 
 
حمید رضا پگاه بازیگر سینما و تلویزیون درباره زیاده خواهی کشورهای ۵+ ۱ که خواهان بازرسی از تاسیسات نظامی و دفاعی و نیز بازجویی از دانشمندان هسته ای کشورمان شده‌اند گفت: آنچه که مشخص است این است که هر کشوری در بحث امنیت دارای خطوط قرمز مشخصی است که رعایت آنها علی القاعده واجب و ضروری است.
 
 
پگاه تیم دیپلماسی هسته‌ای کشورمان را دارای تخصص لازم دانست و بیان داشت: جزییات مسائل در پرونده هسته ای احتیاج به اطلاعات و علوم کارشناسی دارد و من فکر می کنم که تیم دیپلماسی هسته ای کشورمان به تخصص لازم مجهز هستند اما فکر می کنم من نیز به عنوان یک شهروند عادی درباره کلان مسئله هسته ای می توانم نظر خودم را داشته باشم چرا که سرنوشت کشورم می تواند به این پرونده بستگی زیادی داشته باشد.
 
این هنرمند کشورمان با اشاره به اینکه پشت تیم هسته ای کشورمان یک ملت قرار دارند عنوان کرد: امنیت و منافع ملی هر کشوری جزو خطوط قرمز محسوب می شود و قابل معامله نیست و دیپلماتهای ما نیز بدون شک به این مسئله وقوف لازم را دارند و تا زمانی که به نتیجه بایسته در این زمینه نرسند تصمیم نهایی را نخواهند گرفت.
 
او در پایان اضافه کرد: در مذاکرات سیاسی همه طرفها به دنبال این هستند تا بیشترین امتیاز را بگیرند و اگر پرونده هسته ای ایران بیش از یک دهه زمان برده به دلیل این است که باید بهترین نتیجه از آن حاصل شود و من فکر نمی کنم تیم هسته ای کشورمان تلاش طولانی مدت در این زمینه را بر باد بدهند چون اعتقاد دارم اینها نمایندگان ملت هستند و بر مسائل اشراف دارند.
 
میلاد عرفانپور: مسئولان بدانند با دست بسته هم می‌توان مقاومت کرد
 
میلاد عرفانپور از شاعران مطرح کشور گفت: مسئله ایران و آمریکا همان مسئله مقابله حق و باطل است که در طول تاریخ همیشه وجود داشته و پایان پذیر نیست. به عبارت دیگر نبرد ما با آمریکا تنها بر سر یک یا دو مسئله نیست؛ چرا که آمریکا با اعتقادات و فرهنگ تشیع و ظلم ستیزی ما مشکل دارد و می خواهد این اعتقادات را از ریشه مورد هدف قرار دهد.
 
 
وی ادامه داد: آمریکا از سنگر مذاکرات یا هر سنگر دیگری که وارد می شود دشمنی و خوی درندگی خود را دارد و قطعا از آنها کوتاه نمی آید؛ از این رو ما هم صحبت مقام معظم رهبری را تکرار می کنیم و می گوییم به مذاکرات خوش بین نیستیم؛ به خصوص به شرایط فعلی که مذاکرات زیر شبح تهدید قرار گرفته و هر روز با زیاده خواهی تازه ای از سوی آمریکا رو به رو هستیم.
 
این شاعر کشورمان با بیان اینکه در متن توافق نامه ژنو و لوزان ما امتیازات زیادی دادیم ولی در عوض امتیاز کمی را از طرف مقابل گرفتیم، اظهار داشت: با این حال آمریکا به اینها نیز رضایت نداده و می خواهد امتیازات بیشتری را از ما بگیرد و قطعا هر چقدر ما از اعتقادات مان کوتاه بیایم دشمنان مان گستاخ تر شده بی مهاباتر ما را مورد هجمه قرار می دهند.
 
عرفانپور افزود: به تیم مذاکره کننده و دولت توصیه می کنم که دیپلماسی و مقاومت ما در برابر آمریکا مطابق با نهضت امام خمینی (ره) و شهیدان باشد؛ چرا که امام و شهدا به هیچ وجه حاضر نبودند عزت کشور را از زیرپا بگذارند؛ بلکه غیرتمندانه جلوی دشمن ایستادند و هیچ ترسی غیر از خدا به دلشان راه ندادند؛ از این رو اگر ایمان مان را قوی کنیم می بینیم که همان طور که در طول تاریخ تحریم مسلمانان در شعب ابی طالب نتیجه نداد و اسلام روز به روز بالنده تر شد؛ ما نیز به نتیجه خواهیم رسید.
 
وی در همین زمینه افزود: سابقه انقلاب اسلامی نشان می دهد که تحریم و تحت فشار قرار دادن ملت ایران همیشه نتیجه عکس داده و اگر ما به توان داخلی توجه کنیم و چشم به دست دشمنان نداشته قطعا می توانیم این بحران ها را از پیش رو برداشته و آینده روشنی داشته باشیم.
 
این شاعر کشورمان با اشاره به تشییع  ۲۰۷ شهید تازه تفحص شده گفت: به نظرم تشییع این شهدا برای ما و مسئولان نشانه‌ای است تا بدانیم با دست بسته هم می توان مقاومت کرد و با شرایط تحریم هم می توان عزتمدانه ایستاد.
 
محمدمهدی سیار: می‌ترسم درخواست پلمپ مقبره فردوسی را هم در مذاکرات مطرح کنند!
 
محمدمهدی سیار، از شاعران مطرح کشور و برنده جایزه کتاب سال گفت: زمانی که این خبر را شنیدم که درخواست بازجویی از بلندپایه ترین مقامات امنیتی کشور در مذاکرات مطرح شده و در تهران نیز به مقامات بلندپایه منتقل شده است، دچار تلخ کامی شدم؛ چرا که مهمترین نعمت مان امنیت، استقلال و آزادی مان است و فکر می کنم مذاکره کنندگان نیز باید روی این مسئله بسیار حساس باشند و حتما نیز اینگونه است.
 
 
سیار در همین زمینه اظهار داشت: این مسئله را شاید بعضی به حساب غفلت یا مهربانی و خوش بینی بیش از حد تیم مذاکره کننده بگذارند و بعضی به حساب پررویی و جسارت طرف مقابل . البته من دوست دارم وجه دوم مسئله درست باشد.
 
وی افزود: بگذارید این طور بگویم که به عنوان یک شاعر دوست دارم شبهای مذاکرات را اینگونه در خیال خودم تصور کنم که تیم مذاکره کننده ما بسیار محکم و قاطع حتی اجازه مطرح شدن چنین درخواستهایی را هم به طرف مقابل نمیدهد و اگر هم طرف مقابل چنین درخواستی داده است.  تیم ما همانجا جوابشان را داده و آن برگه اسامی را هم پاره کرده ولی آنها یک کپی از آن را مخفیانه در کیف یکی از دیپلمات های ما انداخته اند. شاید هم تیم ما اول درخواست منطقی بازجویی از آمانو و دار و دسته اش در آژانس را به خاطر مشارکت در عملیات ترور شهدای هسته ای روی میز گذاشته و آنها هم برای این که کم نیاورند درخواست بازجویی از مقامات و دانشمندان ما را مطرح کرده اند.
 
سیار اظهار داشت: اگر جز این باشد و واقعا روند مذاکرات به سمت دیگری رفته باشد،باید منتظر باشیم که پس فردا از ما بخواهند بیت های شاهنامه(مثل این ابیات بلند:... به جز بند کز بند عاری بود/ شکستی بود زشت کاری بود// نبیند مرا زنده با بند کس/ که روشن روانم بر این است و بس...) را هم از کتاب های درسی مان حذف کنیم  و مقبره فردوسی را هم با فردو و اراک پلمپ کنیم!
 
محمدرضا عیوضی: علم قدرت‌زاست و اینها از توسعه علمی ایران می‌ترسند، نه بمب هسته‌ای
 
محمدرضا عیوضی؛ خواننده شناخته شده کشورمان شروط ۵+۱ برای بازرسی های نامحدود و همیشگی از مراکز دفاعی و دسترسی به دانشمندان هسته ای کشورمان را غیر منطقی خواند و گفت: به نظرم اصلا به صلاح نیست رازهایی که برای هر کشوری جزو مسائل امنیتی و خطوط قرمز محسوب می شود در اختیار بیگانگان قرار گیرد.
 
عیوضی با اشاره به زحمات تیم هسته‌ای کشورمان به تاکیدات رهبر معظم انقلاب برای قرار گرفتن ایران در قله پیشرفت منطقه و جهان اشاره کرد و افزود: سند چشم انداز کشور اشاره به این دارد که ایران باید در سال ۱۴۱۴ به رشد علمی مشخصی برسد و هیچ چیز نباید ایران را از جهش علمی که لیاقت آنرا دارد بازدارد.
 
این هنرمند عرصه موسیقی کشور تصریح کرد: دشمنان این کشور که اسرائیل و کشورهای مرتجع منطقه از جمله عربستان در راس آنها قرار دارند علاقه ای به پیشرفت ایران ندارند ولی عزت و اقتدار ما به این است که در برابر زیاده خواهیهای چند کشور زورگو مقاومت کنیم همانطور که تا به حال این مقاومت صورت گرفته و هزینه آنرا هم داده ایم.
 
عیوضی تعامل با جامعه جهانی را از ضروریات دنیای امروز دانست و اضافه کرد: البته امریکا و چند کشور سلطه طلب نماینده جامعه جهانی نیستند بلکه آنها سعی می کنند خود را نماینده همه جهان جا بزنند و اراده خود را بر ملتهای جان تحمیل کنند.
 
وی تاکید کرد: عزت ما بسته به این است که بتوانیم روی پای خودمان بایستیم و البته این مسئله نافی تعامل سازنده ما با جهان نیست.علم قدرت زاست و اینها از توسعه علمی ایران می ترسند وگرنه خوشان می دانند که ما به فکر تولید بمب نیستیم و جالب است که امریکا به عنوان تنها کشوری که از بمب هسته ای علیه یک ملت استفاده کرده امروز مارا متهم به تولید سلاح کشتار جمعی می کند. محدودیتهای آنها برای جلوگیری از پیشرفتهای علمی ماست و قصد دارند جهش علمی ایران را متوقف کنند و ملت ایران زیر بار این مسئله نخواهد رفت.
 
او در پایان اضافه کرد: ایران تا به حال همکاری مناسبی با آژانس داشته اما قرار نیست که زیاده خواهی آنها باعث شود ما عقب نشینی نسبت به خطوط قرمزمان داشته باشیم و البته معتقدم تیم هسته ای کشورمان به این موضوع آگاهی دارند.
 
رضا اسماعیلی: آمریکا خود حرف‌هایی که پای میز مذاکرات می‌زند را نقض می‌کند
 
رضا اسماعیلی، از شاعران کشورمان با بیان اینکه ما حسن نیت خود را در مذاکرات نشان دادیم ولی آمریکا دبه در آورده است، گفت: حاکمیت آمریکا سیاست‌های استکباری‌ نسبت به جهان به خصوص کشورهای جهان اسلام دارد. در تمام این سال‌ها آمریکا با شیطنت‌هایی سعی داشت تا ایران را وادار به قبول خواسته‌های نا به حق خود کند.
 
وی ادامه داد: امروز ایران با نظر و مصلحت مقام معظم رهبری با آمریکا مذاکره می‌کند تا ماهیت پلید آمریکا را به جهانیان نشان دهد و با وجود پایبندی ما به تعهدات‌مان در مذاکرات ولی آمریکا برای منافع اسرائیل به حرف‌هایی که در مذاکرات می‌زند، عمل نمی‌کند. به عبارت دیگر آمریکا خود حرف‌هایی که پای میز مذاکرات می‌زند را نقض می‌کند و این مسئله باعث بی‌اعتمادی به آمریکا شده است.
 
اسماعیلی تصریح کرد: مذاکرات ایران و آمریکا بر اساس خطوط قرمز نظام جمهوری اسلامی پیش رفته و اگر آمریکا در مذاکرات زیاده‌روی کرده و بازدید از مراکز نظامی و بازجویی از دانشمندان هسته‌ای ما را جزو شروط مذاکره بگذارد؛ قطعا ما بر اساس اعتقادات و مصالح و منافع نظام با این کشور برخورد خواهیم کرد.
 
وی با بیان اینکه به زیاده‌خواهی‌های آمریکا تن نمی‌دهیم، افزود: عزت و غرور ایرانی نمی‌گذارد ما به زیاده‌خواهی‌های آمریکا تن دهیم؛ در حالی که ۳۵ سال در مقابل این کشور ایستادگی کرده‌ایم و قطعا اگر احساس کنیم آمریکا به تعهدات خود عمل نمی‌کند از مذاکرات کنار خواهیم کشید.
 
این شاعر در پایان تاکید کرد: در مقابل آمریکا طبق اصول انقلابی‌مان عمل می‌کنیم و حاضریم تحریم‌ها را تحمل کنیم تا عزت و استقلال‌مان حفظ شود.

 

 

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : اعتراض هنرمندان به روند مذاکرات ادامه دارد

اعتراض هنرمندان به روند مذاکرات ادامه دارد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS