امروز یکشنبه 26 آذر 1396
ساعت 17:18:24
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 20421

تاریخ انتشار : 02/04/1394 - 18:01

مراقب تبلیغات غیرواقعی دستگاه‌های تصفیه آب باشید

رئیس اداره آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت فیلم‌های تبلیغاتی برخی شرکت‌های تولید کننده دستگاه‌های تصفیه آب، با آلوده جلوه دادن آب آشامیدنی برای فروش بیشتر را فریب اذهان عمومی جامعه دانست.

جویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ،

غلامرضا شقاقی رئیس اداره آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اظهار داشت: در این فیلم‌های تبلیغاتی آب آشامیدنی شبکه لوله کشی را با الکترودهای تجاری (آهن و آلومینیوم) الکترولیز می‌کنند.


وی افزود: آب دارای املاح با الکترودهای تجاری (آهن و آلومینیوم) باعث تولید رنگ و لجن در اثر آزادسازی یون‌های آلومینیوم و آهن شده و منجر به تولید آبی کدر و سیاه می‌شود که این رنگ‌ها به اشتباه ناخالصی‌های آب معرفی می‌شوند.

شقاقی ادامه داد: در حالیکه رسوبات تشکیل شده ناشی از واکنش یون‌های آزاد شده از الکترودها با  آب مورد آزمایش است و از این الکترولیز استفاده‌های سودجویانه می‌شود.

تمام آب‌ها حاوی یون‌های مفیدهستند

رئیس اداره آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت بیان داشت: تمام آب‌ها اعم از آب های سطحی و زیرزمینی حاوی یون‌هایی مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، سولفات، کلرور، فلوراید و برخی یون‌های دیگر هستند که عمدتاً ناشی از انحلال مواد معدنی در آب است و وجود آنها در صورتیکه در محدوده مجاز باشند، برای سلامتی مفید است.

شقاقی اظهار کرد: انتخاب نوع تصفیه آب بر اساس ویژگی‌های آن است و این کار توسط متخصصان انجام می‌شود و برای آب‌هایی که در شبکه عمومی توسط شرکت‌های آب و فاضلاب تامین شده و توسط معاونت‌های بهداشتی توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نظارت می‌شود، نیازی به تصفیه آب اضافی ندارد و در صورت لزوم این کار توسط تامین کنندگان آب انجام می‌شود.

وی افزود: از طرف دیگر سامانه‌های تصفیه آب در شبکه‌های عمومی به‌طور دائم توسط کارشناسان شرکت‌های آب و فاضلاب و معاونت‌های بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تحت کنترل و آزمایش قرار گرفته و نگهداری می‌شوند. در صورتیکه در سامانه‌های تصفیه آب خانگی این کنترل‌ها انجام نشده و به هر دلیلی دچار مشکل شوند آب بی‌کیفیت و بعضاً آلوده در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرد.

برخی دستگاه‌های تصفیه املاح مفید آب را از بین می‌برند

وی افزود: برخی از دستگاه‌های تصفیه آب املاح آب را که برای سلامتی مفید هستند به شدت کاهش می‌دهند. همچنین، در صورت عدم نگهداری صحیح از این دستگاه‌ها بار میکروبی آن افزایش می‌یابد و به دلیل حذف کلر آب می‌تواند با آلودگی ثانویه مواجه شود.

شقاقی در پایان تأکید کرد: به شهروندان توصیه می‌شود که در مناطقی که آب توسط شرکت‌های آب و فاضلاب تامین شده و مورد تایید مقامات بهداشتی است نیازی به استفاده از دستگاه های تصفیه آب نیست و وزارت بهداشت نیز هیچکدام از این دستگاه‌ها  را مورد تایید قرار نداده و توصیه ای هم برای استفاده از آن ندارد./آ
 

 

 

 
 

/3004

دیدگاه شما در مورد : مراقب تبلیغات غیرواقعی دستگاه‌های تصفیه آب باشید

مراقب تبلیغات غیرواقعی دستگاه‌های تصفیه آب باشید

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS