امروز پنج شنبه 03 اسفند 1396
ساعت 10:07:05
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 20395

تاریخ انتشار : 02/04/1394 - 08:26

عراقچی:پیشرفت‌مذاکرات‌درحد انتظارنیست

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان درباره نتایج پنج روز نشست‌های فشرده با نمایندگان کشورهای ۱+۵ در وین گفت: "نگارش متن توافقنامه در سطوح مختلف همچنان ادامه دارد."

جویباران ـ پایگاه 598،

تسنیم،سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان، پیش از پرواز به مقصد لوکزامبورگ در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در وین گفت: "متن مربوط به توافقنامه‌، متن پیچیده‌ای است و ابعاد مختلفی هم به لحاظ فنی و هم به لحاظ حقوقی و از همه مهمتر به لحاظ سیاسی دارد. باید بررسی‌های کاملی روی آن صورت گیرد. این کار ابتدا در سطح کارشناسان سپس در سطح معاونان انجام می شود."

وی گفت: "کشورهای 1+5 هم در پنج روز گذشته در برخی مواقع حضور داشتند. البته مذاکرات هسته‌ای ما با خانم اشمید معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است که به نمایندگی از گروه 1+5 مذاکره می‌کند اما کارشناسان‌، مدیران و معاونان دیگر کشورها حضور دارند. همچنین جلساتی داشتیم به صورت دوجانبه با سه کشور اروپایی و چین و روسیه که مسایل مهمی با آنها داریم که باید پیگیری کنیم."

عراقچی با اشاره به اینکه عازم لوکزامبورگ است ، افزود: "دکتر ظریف هم به لوکزامبورگ می‌آیند و با وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی ملاقات خواهیم کرد و دیدار گروهی به اتفاق خانم موگرینی خواهیم داشت. همچنین ملاقات‌های دوجانبه‌ای با وزرای امور خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان خواهیم داشت."

وی تاکید کرد: "به هرحال به روزهای آخر مذاکرات و به مهلت تعیین شده نزدیک می‌شویم. البته همانگونه که بارها گفته شده این مهلت برای ما نهایی نیست و اگر لازم باشد که چند روز بیشتر گفتگو کنیم این کار را انجام خواهیم داد. آنچه که برای ما مهم است رسیدن به یک توافق مطلوب و مورد قبول برای ملت ایران است که در آن حقوق مردم ایران شناسایی و محترم شمرده شده باشد و برنامه هسته‌ای ایران به رشد و پیشرفت خود ادامه دهد و تحریم‌ها هم برداشته شود. امیدواریم انشاء‌الله در طول چند روز آینده همه این اهداف محقق شود."

عراقچی افزود: "اختلاف نظرهایی که در خصوص متن توافقنامه وجود دارد مقداری کمتر شده اما پیشرفت کار به آن اندازه‌ای که انتظار داشتیم نیست."

وی ابراز امیدواری کرد: "اگر خداوند کمک کند در روزهای آینده اختلافات کمتر شود و به متن واحدی دست یابیم. با این حال اختلافات در بعضی مسایل جدی‌تر است و به بررسی‌های بیشتری احتیاج دارد و امیدواریم امروز در جریان ملاقات وزرای امور خارجه بحث بیشتری در خصوص چند موضوع کلیدی مورد اختلاف صورت گیرد."

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: "احتمال می‌رود در پایان این هفته جان کری وزیر امور خارجه آمریکا هم به وین سفر کند و ملاقات‌های دوجانبه ای با وی صورت گیرد." 

وی افزود: "احتمال می‌رود باقی وزرای خارجه 1+5 هم به مذاکرات ملحق شوند. این ماراتن به تدریج به لحظات آخر خود نزدیک می‌شود و امیدواریم خداوند آنچه را که خیر و صلاح است مقرر کند."

عراقچی گفت: "پس از پایان مذاکرات لوکزامبورگ به وین باز خواهیم گشت و مذاکرات را ادامه خواهیم داد و آقای ظریف پس از عزیمت به تهران احتمالا آخر هفته به وین بازخواهند گشت."

 

 
دیدگاه شما در مورد : عراقچی:پیشرفت‌مذاکرات‌درحد انتظارنیست

 عراقچی:پیشرفت‌مذاکرات‌درحد انتظارنیست

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS