امروز چهار شنبه 27 دی 1396
ساعت 23:37:28
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 20393

تاریخ انتشار : 02/04/1394 - 08:24

سقف وام مسکن مهر افزایش می‌یابد؟

درحالی از سوی سازندگان مسکن مهر، افزایش سقف وام مطرح شده است که هنوز دولت واکنشی به این موضوع نشان نداده است.

جویباران ـ پایگاه 598،

مهر، افزایش سقف وام مسکن مهر موضوعی بود که در آخرین روزهای دولت دهم مورد تصویب هیات وزیران قرار گرفت اما پس از روی کارآمدن دولت یازدهم این مصوبه به دلیل کمبود اعتبار بانک‌ها به اجرا نرسید و بانک مرکزی هم تمایلی به موافقت با پرداخت وام‌های ۳۰ میلیون تومانی مسکن مهر نداشت.

اما با گذشت چندماه و افزایش هزینه‌های ساخت مسکن مهر، دولت به اجبار با افزایش سقف وام مسکن مهر موافقت کرد و در نهایت وام واحدهایی که در مرحله ساخت بودند از ۲۵ میلیون تومان به ۳۰ میلیون تومان افزایش یافت. در چندماه گذشته به نظر می رسید با پرداخت این وام به مسکن مهر، مشکلات تامین اعتبار ساخت واحدها به پایان رسیده و خریداران تنها باید نگران تامین اعتبار خدمات زیربنایی مسکن مهر باشند.

اما هنوز چندماه از اجرایی شدن این مصوبه نگذشته که دوباره موضوع افزایش سقف وام مسکن مهر مطرح شده است. این بار سازندگان مسکن نسبت به افزایش هزینه‌ها گلایه کردند و قیمت کنونی ساخت مسکن مهر را به ضرر سازندگان دانستند.

در واقع آنان خواستار این هستند که دولت بازهم، سقف وام مسکن مهر را افزایش دهد و از محل منابع این وام، هزینه بیشتری را بابت ساخت مسکن در نظربگیرد؛ هرچند که نمی‌توان نسبت به نقش تورم و افزایش هزینه‌ها در سال‌های گذشته بی‌توجه بود اما موضوع مهم این است که این افزایش قیمت‌ها را باید متقاضیانی بپردازند که تاکنون توان خرید مسکن را نداشته و جزو اقشار ضعیف جامعه به شمار می‌روند.

هرچند که از زمان مطرح شدن این موضوع تاکنون از سوی مسئولان وزارت راه و شهرسازی واکنشی نشان داده نشده است اما به نظر می‌رسد که سازندگان بر این امر تاکید دارند و معتقدند که با شیوه کنونی امکان ادامه کار برای آنها وجود ندارد.

این در حالی است که متقاضیان مسکن مهر نسبت به پرداخت آورده‌ها هم با مشکلاتی روبرو هستند و تعداد زیادی از پیش خریداران توان پرداخت آورده‌های خود را ندارند. در واقع یکی از علت‌هایی که از سوی متولیان مسکن مهر در مورد کندی پیشرفت این پروژه اعلام می‌شود، عدم پرداخت آورده‌ها از سوی متقاضیان است.

براین اساس، افزایش وام مسکن هم از دیگر موضوعاتی است که بازهم فشار بیشتری را بر متقاضیان وارد می‌کند و آنها با مشکلات بیشتری در سال‌های آینده روبرو می‌شوند. البته باید توجه داشت که طولانی شدن این پروژه از عوامل گرانی و افزایش هزینه‌ها است. در صورتی که دولت دهم وعده داده بود که دوساله این طرح به پایان می‌رسد.

هرچند که در وضعیت فعلی، موافقت دولت با افزایش سقف وام مسکن مهر بعید به نظر می‌رسد اما هرگونه تغییری در دیگر بازارها و نرخ تورم به طور حتم بر پروژه مسکن مهر هم تاثیرگذار خواهد بود.

 

 
برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • پاسخ به نظر چهار شنبه 03 تیر 1394 - 00:22
    ایرنا

    با سلام حرفهای خنده دار دولت برای کندی پیشرفت 25 میلیون پول وام رو خرج کردند این پول ندادن حدود انگشت شمار متقاضیان باعث کندی چندین ساله شده مرغ لای برنج خنده اش می گیره چرا نمیگین داریم از این کار روش اهتکار رو روی مسکن داریم تست میزنیم بازم میشه اهتکار در حق الناس بابا همین کارهارو میکنین که مردم بهتون نه اعتماد دارن نه اعتبارمیکنن بهتون.

    0 0
دیدگاه شما در مورد : سقف وام مسکن مهر افزایش می‌یابد؟

 سقف وام مسکن مهر افزایش می‌یابد؟

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS