امروز دوشنبه 02 بهمن 1396
ساعت 00:07:47
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 20198

تاریخ انتشار : 31/03/1394 - 14:57

نماینده مردم جویبار در گفت‌وگو با جویباران:

کلیه توافقات بین المللی باید به تصویب مجلس برسد/ کلیه تحریم‌های هسته‌ای و غیر هسته‌ای باید در روز اجرای تعهدات لغو شوند

نماینده مردم قائمشهر، جویبار، سوادکوه، سوادکوه شمالی و سیمرغ گفت: با توجه به طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای، کلیه توافق نامه‌ها و پروتکل‌های بین المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

کلیه توافقات بین المللی باید به تصویب مجلس برسد/ کلیه تحریم‌های هسته‌ای و غیر هسته‌ای باید در روز اجرای تعهدات لغو شوند

به گزارش جویباران، کلیات طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای صبح امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، با 199 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 5 رأی ممتنه به تصویب رسید.

بر همین اساس دبیر مجمع نمایندگان مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار جویباران به موضوع تصویب این طرح در مجلس اشاره کرد و اظهار داشت: طبق اصل 77 و 125 قانون اساسی در کنار اینکه مجلس شورای اسلامی می‌تواند به همه موضوعات ورود پیدا کند، هرگونه عهد نامه، توافق نامه و پروتکل بین المللی بین دولت‌ها باید به تأیید و تصویب مجلس برسد.

وی افزود: با توجه به ورود مجلس سنا آمریکا در مذاکرات و زیاده‌خواهی‌های طرف غربی، مجلس شورای اسلامی نیز باید به این مسئله ورود پیدا می‌کرد و حمایت خود را از مذاکره کنندگان ایرانی به خوبی به نمایش می‌گذاشت.

کمال علیپور با اشاره به اینکه مجلس چشم و گوش ملت ایران است، تصریح کرد: قبل از این‌ها نیز مجلس شورای اسلامی با 215 رأی نکاتی را برای حفظ دستاوردهای انرژی هسته‌ای به تیم مذاکره کننده تذکر داد.

وی در ادامه به بندهای طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای اشاره کرد و گفت: در بند اول این طرح مطرح شده است که در روز اجرای تعهدات ایران باید کلیه تحریم‌ها به صورت یکجا لغو و برداشته شود.

نماینده مردم جویبار، قائمشهر، سوادکوه و سیمرغ افزود: لغو تحریم‌ها شامل همه تحریم‌های اتحادیه اروپا، آمریکا و شورای امنیت در بحث هسته‌ای و غیر هسته‌ای می‌شوند که باید مورد توجه تیم مذاکره کننده قرار بگیرد.

وی به بند دوم این طرح نیز اشاره‌ای کرد و گفت: آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای نیز طبق پادمان‌های خود فقط می‌تواند از مراکزی که مربوط به انرژی هسته‌ای است بازرسی‌هایی را به عمل آورد.

علیپور ادامه داد: طبق این طرح آژانس بین المللی انرژی اتمی حق بازرسی از مراکز نظامی و مصاحبه از دانشمندان هسته‌ای ایران را نخواهد داشت.

وی افزود: دولت و تیم مذاکره کننده نیز طبق این طرح حق ورود به این مسائل را ندارند، چراکه ما اجازه جاسوسی از مراکز نظامی و داشمندان خود را نخواهیم داد.

نماینده مردم قائمشهر، جویبار، سوادکوه، سوادکوه شمالی و سیمرغ با بیان اینکه طرف‌های غربی حتی تحقیق و توسعه را نیز قبول ندارند، تأکید کرد: در بند سوم این طرح بر لزوم عدم قبول محدودیت‌های تحقیق و توسعه تأکید شده است و تیم مذاکره کننده در این موضوع باید به مصوبات شورای امنیت ملی توجه کند.

وی همچنین به تبصره‌های طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای اشاره کرد و افزود: کلیه توافق نامه‌ها باید به تصویب مجلس برسد و تعدادی از نمایندگان مجلس نیز باید بر روند اجرای توافق نامه نظارت داشته باشند.

علیپور ادامه داد: وزیر امور خارجه نیز باید هر شش ماه گزارشی از روند اجرای توافق نامه به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

وی با اشاره به اینکه بحث مذاکره هسته‌ای یک موضوع ملی است، تأکید کرد: نباید موضوع به این مهمی را به مباحث جناحی و سیاسی درون کشور ربط داد.

دبیر مجمع نمایندگان مازندران با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی موظف است که در موضوعات ملی ورود پیدا کند، اظهار کرد: چرا عده‌ای تصویب طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای را به مسائل جناحی مرتبط می‌کنند؟ مگر دولت می‌خواهد کشور را به قیمتی اندک به دشمنان واگذار کند؟ یا اینکه تیم مذاکره کننده همه زحماتی که در راه بدست آوردن این صنعت به وجود آمده است را میخواهد طی یک توافق به غربی‌ها بدهد؟

وی با بیان اینکه بحث مذاکره هسته‌ای نیز یک موضوع ملی است و در آن بحث جناحی و سیاسی وجود ندارد، افزود: این طرح با 93 درصد آرا به تصویب رسید و فقط سه نفر مخالف بودند که این نشان از عدم سیاسی بازی در این طرح بوده است.

علیپور با اشاره به اینکه هیچ بحث جناحی در مطرح کردن این طرح و به تصویب رساندن آن وجود نداشت، گفت: ما نمایندگان میخواستیم به طرف غربی بفهمانیم که مجلس، دولت و ملت ایران همدل و همزبان هستند و مجلس به عنوان چشمان تیز بین نظام همه اتفاقات را رصد می‌کند.

وی افزود: رسیدن به یک توافق خوب یک همت ملی می‌خواهد و مسلما دولت نیز به دنبال رسیدن به این توافق خوب است.

نماینده مردم قائمشهر، جویبار، سوادکوه، سوادکوه شمالی و سیمرغ در پایان خاطرنشان کرد: هر توافقی که بدست می‌آید در ابتدا باید به تصویب مجلس شورای اسلامی، بعد از آن به تصویب شورای امنیت ملی برسد و در نهایت نیز باید با تأیید مقام معظم رهبری توسط دولت امضا شود.

دیدگاه شما در مورد : کلیه توافقات بین المللی باید به تصویب مجلس برسد/ کلیه تحریم‌های هسته‌ای و غیر هسته‌ای باید در روز اجرای تعهدات لغو شوند

کلیه توافقات بین المللی باید به تصویب مجلس برسد/ کلیه تحریم‌های هسته‌ای و غیر هسته‌ای باید در روز اجرای تعهدات لغو شوند

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS