امروز چهار شنبه 27 دی 1396
ساعت 00:35:36
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 20045

تاریخ انتشار : 27/03/1394 - 19:42

مدیر جهاد کشاورزی جویبار در گفت‌وگو با جویباران مطرح کرد:

700 هکتار از اراضی شالیزاری جویبار در معرض خشکسالی/اجرای 17 مورد قلع و قمع در سه ماهه سال جاری

مدیر جهاد کشاورزی جویبار گفت: با توجه به کمبود آب کشاورزی، بیش از 700 هکتار از اراضی شالیزاری جویبار در معرض خشکسالی قرار دارند.

700 هکتار از اراضی شالیزاری جویبار در معرض خشکسالی/اجرای 17 مورد قلع و قمع در سه ماهه سال جاری

روز 27 خرداد در تقویم جمهوری اسلامی ایران به نام روز جهاد کشاورزی نام گذاری شده است بر همین اساس طی گفت‌وگویی با مدیر جهاد کشاورزی جویبار نگاهی گذرا به عملکرد این سازمان در سه ماهه اول سال جاری پرداختیم.

سلیمان حاتم نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار جویباران، با اشاره به اینکه این سازمان در سال زراعی 94 فعالیت‌هایی را در زمینه توسعه کشاورزی داشته است، اظهار داشت: جذب اعتبارات در بخش تملک دارایی بالغ بر 300 میلیون تومان برای احداث کانال لاینینگ و ایستگاه پمپاژ از جمله این کارها بوده است.

وی افزود: همچنین با حمایت سازمان آب و خاک مبلغی بالغ بر 700 میلیون تومان از اعتبارات البرز جهت توسعه لاینینگ شهرستان جویبار انجام و خوشبختانه به بهره‌برداری رسید.

مدیر جهاد کشاورزی جویبار یکی از اهداف بسیار مهم این سازمان را ارتقاء سطح دانش کشاورزان معرفی کرد و گفت: در این راستا تعداد 12 نفر از کارشناسان ناظر که 5 تا 10 سال در عرصه تولید کشاورزی تجربه داشته‌اند را در پایان سال 93 به استخدام رسمی این سازمان درآوردیم که این افراد در حال حاضر در مراکز خدمات دهستان‌ها مشغول فعالیت هستند.

وی افزود: همچنین جهت ارتباط مستمر با کشاورزان در هر پنج الی 6 روستا یک کارشناس به طور مستقیم حضور دارد و دستاوردهای علمی بخش کشاورزی را به کشاورزان و بهره‌برداران ارائه می‌دهد.

حاتم نژاد ادامه داد: با این کارها در تلاش هستیم تا در جهت افزایش تولید در واحد سطح، شکاف بین کشاورزان و تولید کنندگان برتر را کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه یکی از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی استفاده بهینه از آب موجود با استفاده از روش‌های نوین آبیاری است، تصریح کرد: اعتبارات خوبی در این زمینه به جویبار تخصیص داده شد که در همین راستا در 120 هکتار از باغات این شهرستان طراحی آبیاری قطره ای انجام شده است.

مدیر جهاد کشاورزی جویبار در ادامه به موضوع حفظ کاربری اراضی کشاورزی اشاره‌ای کرد و گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون 17 مورد قلع و قمع از ماده سه و تبصره دو ماده 10 با حکم دادگاه و دادستانی شهرستان به مرحله اجرا در آمد.

وی افزود: تاکنون 35 مورد پرونده ساخت و ساز غیرمجاز هم به دادگاه معرفی شده، که در مرحله تکمیل پرونده قرار دارند.

حاتم نژاد با اشاره به کشت گندم در 4300 هکتار از اراضی شهرستان جویبار، اظهار کرد: تا به امروز بیش از 80 درصد از این محصولات برداشت شده است.

وی با بیان اینکه هشت هزار تن گندم به صورت تضمینی خریداری شده است، افزود: پیش بینی می‌شود 18 هزار تن گندم در این شهرستان تولید شود.

مدیر جهاد کشاورزی جویبار همچنین به برداشت کلزا از 285 هکتار از اراضی این شهرستان خبر داد.

وی با بیان اینکه در روز جهانی سلامت سازمان فائو شعاری با عنوان غذای سالم از مزرعه تا سفره را مطرح کرد، افزود: در همین راستا دو هزار و 500 هکتار از اراضی جویبار زیر نظر طرح مبارزه غیر شیمیایی(بیولوژیک) قرار گرفتند که مرحله اول آن انجام شد و مرحله دوم آن نیز از اوایل تیرماه آغاز می‌شود.

وی همچنین با اشاره به اعتبار یک میلیارد و 700 میلیون تومانی جهت توسعه مکانیزاسیون به شهرستان جویبار، عنوان کرد: در بیش از یک هزار و 500 هکتار از اراضی شالیزاری این شهرستان کشت مکانیزه صورت گرفته است.

حاتم نژاد در پایان یکی از معضلات کشاورزان جویبار در سال جاری را خشکسالی دانست و افزود: معضل خشکسالی بیش از 700 هکتار از اراضی شالیزاری این شهرستان را تهدید می‌کند و تاکنون 55 هکتار از این اراضی به دلیل کمبود آب رها شده است.

وی خاطرنشان کرد: شرکت آب منطقه‌ای استان نیز قرار است، تدابیری را جهت تأمین آب در سال‌های آتی برای این شهرستان اتخاذ کند.

دیدگاه شما در مورد : 700 هکتار از اراضی شالیزاری جویبار در معرض خشکسالی/اجرای 17 مورد قلع و قمع در سه ماهه سال جاری

700 هکتار از اراضی شالیزاری جویبار در معرض خشکسالی/اجرای 17 مورد قلع و قمع در سه ماهه سال جاری

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS