امروز جمعه 04 اسفند 1396
ساعت 00:26:17
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


یادداشت
چاپ

کد خبر : 1728

تاریخ انتشار : 27/09/1392 - 07:55

اختصاصي / نگاهي به سبك زندگي ايرانيان:

آيا بهشت زير پاي مادران هست؟

آيا بهشت زير پاي مادران هست؟

جويباران - سیده فاطمه میری/ آنچه که به عنوان پیش نیاز ورود به تغییر در سبک زندگی نیاز می باشد، موضوع رهایی از اندیشه و نگاه غربی به مقوله خانواده و به طور طبیعی مهمترین نقش آن ، یعنی زنان خواهد بود.

موضوعی که اگر در بین خانواده هاي ما حل و فصل بشود، خیلی از مشکلاتمان در حوزه های دیگر را متاثر خودش خواهد ساخت، چرا که هر آسیبی را بخواهیم ریشه یابی کنیم، یک سر به خانواده و روابط شکل گرفته در آن مربوط می شود.

اگر به اطراف خود بنگريم ، مشاهده ميكنيم كه یک نظام ارزش گذاری بيهوده اي در حال رشد و توسعه است که هیچ با مبانی عقلی و نقلی یک فرد مسلمان سر سازگاری ندارد، نظامی که، استقلال زن از مرد را يك ارزش جلوه داده است و خانواده ای را موفق می داند که در خودش دو فرد مستقل، با سطح درآمد زایی بالا را دارا باشد.حتی اگر این شرایط باعث شود  که  این دو نفر(پدر و مادر)، و خصوصا مادر، بیشتر اوقاتش را بجای تربیت فرزندان و در کنار شان بودن، کنار همکاران و درمحل کار بگذراند! و از آن طرف هم فرزند به جای آغوش مادر ، در کنار خانم مربی، الفبای زندگی را بياموزد!

اما چه می شود که خیلی از دغدغه مند های حوزه ی زنان و خانواده در عین اینکه می خواهند بگویند از فمنیست و نگاه غربی به زن دل خوشی ندارند، در عمل نمی توانند مقابل این تفکر ایستادگی کنند؟

برای اثبات گفته ها،شما میتوانید مشاهده و تحقيق كنيد که چند نفر از زنان فرهیخته ی متدین ما که از مراتب علمی بالایی برخوردارند، از بهره مندی مادی علمی شان گذشتند و سوادشان را در صراط  تفکر اسلامی ، در حوزه خانواده استفاده کردند و بجای بهشت غربیان ، بهشت را با گذاشتن تمام هم شان در تربیت فرزند، زیر پای خودشان احساس کردند؟

اینجاست که می توان گستره ی غالب تمدن غرب را با تمام وجود حس کرد و دید که چگونه غالبیت و همه گیری تمدن غرب ما را وادار به عقب نشینی از حوزه ی فرهنگی خودمان کرده است.

البته لازم به ذکر است که نگارنده مدافع حذف زنان از صحنه ی رشد علمی و حذف کامل از نقش پذیری اجتماعی نبوده ام بلکه معتقدم رشد علمی ، سوای از سمت و سوی مادی رفتن است و اگر در خدمت تربیت خانواده باشد چه بسا که سرعت رشد صحیح اجتماعی را هم مسبب خواهد شد ، و از آن طرف هم معتقد به حضور زنان در نقش مخصوصی که زنان باید بر عهده بگیرند هستيم، ولی واقعیت این است که این نقشها ، به حدی محدود است که با فعلیت حاکم بر جامعه ما هیچ انطباقی نمی تواند داشته باشد، هر چند اگر بخواهیم به زنان ارزشی مومن در نگاه اسلام، نقشی بدهیم که بیشتر به رشد دینی جامعه کمک کنند، باز باید آن نقش را در خانواده جستجو کرد.

نویسنده : سیده فاطمه میری
دیدگاه شما در مورد : آيا بهشت زير پاي مادران هست؟

آيا بهشت زير پاي مادران هست؟

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS