امروز پنج شنبه 03 اسفند 1396
ساعت 22:01:25
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 17093

تاریخ انتشار : 08/02/1394 - 10:07

جویباران گزارش می‌دهد/

کمربندی جویبار مانع ترافیک شهری یا عامل ترافیک شهر؟!

کمربندی شمالی جویبار چند ماهی است که افتتاح شده است اما افتتاح آن دردی از ترافیک شهری جویبار دوا نکرده و به احتمال زیاد در آینده‌ای نه چندان دور به دلیل عدم برنامه‌ای مناسب موجب افزایش ترافیک شهری خواهد شد.

کمربندی جویبار مانع ترافیک شهری یا عامل ترافیک شهر؟!

جویباران – کمربندی، جاده، خیابان، آزادراه و بزرگراه واژه هایی هستند که هر روز با آنها سر و کار داریم. واژه هایی که وجود یا عدم وجود آنها موجب افزایش یا کاهش ترافیک‌های شهری می‌شود.

یکی از جاده‌هایی که در اکثر شهرها برای کاهش بار ترافیکی استفاده می‌شود و به نوعی با ساخت آن روند ناقص شهرسازی‌ها مورد توجیه قرار می‌گیرد، "کمربندی‌ها" هستند.

این جاده‌ها به خاطر اینکه همانند یک کمربند شهر را دور زده و مانع عبور وسایل نقلیه اضافی و سنگین در محوطه شهری می‌شوند به "کمربندی" مشهور شده‌اند.

شهر جویبار یکی از دهها شهر در استان مازندران است که متاسفانه به دلیل عدم برنامه ریزی درست در سال‌های گذشته هنوز بافت کامل شهری را به خود نگرفته است و به همین دلیل در برخی از ساعات شبانه روز دچار ترافیک سنگینی می‌شود، که این ترافیک عبور و مرور شهروندان را مختل کرده است.

به دلیل همین ترافیک‌های سنگین و نیمه سنگین در چند سال اخیر، پروژه ای به نام "کمربندی شمال" در جویبار شروع به کار کرد و به لطف برگزاری لیگ جهانی کشتی آزاد این پروژه با سرعت بیشتر و البته با کیفیت کمتر به اتمام رسید و مرحله نهایی آن نیز در بهمن 1393 افتتاح شد.

این کمربندی از انتهای محله حیدر آباد و ابتدای حوزه شهری جویبار شروع شده و با دور زدن شهر به میدان معلم (آتش نشانی) ختم می‌شود و از آنجا با عبور از باغبان محله به سمت بلوار ورداسبی و میدان کشتی می‌رسد.

اما موضوعی که باعث شده ما به آن بپردازیم عدم تعریض مناسب در این کمربندی است به طوری که همین کمربندی نیز در برخی از ساعات شبانه روز دچار ترافیک می‌شود و حتی به دلیل سرعت گیرهای پی در پی و کم بودن عرض جاده بسیاری از رانندگان رغبت عبور از این کمربندی را ندارند و همین باعث می‌شود تا ترافیک شهری تغییری نکند.

این کمربندی در حال حاضر دارای دوباند در مسیر رفت و دو باند در مسیر برگشت است که متاسفانه برای یک جاده کمربندی که قرار است بار ترافیکی شهر را کاهش دهد بسیار کم خواهد بود.

اصول اجرای یک پروژه نگاه به آینده است و اگر قرار باشد همین کمربندی در 10 تا 15 سال آینده نیز مورد استفاده قرار گیرد، مطمئنا به دلیل افزایش ساخت ساز در اطراف آن و عدم رعایت حریم جاده به دلیل برخی بی برنامگی‌ها به اصطلاح عامیانه باید فاتحه این کمربندی را خواند! و به نوعی میلیون‌ها تومان پولی که برای ساخت این جاده به کار برده شده است هدر خواهد رفت.

اگر مسئولان شهری کمی هم به شهرهای اطراف خود همانند شهر بهنمیر نگاهی داشته باشند، خواهند دید که فضای شهری به خصوص جاده اصلی این شهر (علاوه بر اینکه بودجه‌های کلانی نیز ندارند) دارای یک جاده شش بانده است که با توجه به میزان رشد جمعیت در آن منطقه حداقل تا 20 سال آینده جواب گوی ترافیک آن خواهد بود هرچند که زمان 20 سال نیز بسیار کم است.

متاسفانه برخی شنیده‌ها در مورد عدم تعریض کمربندی جویبار وجود دارد که انسان با شنیدن آن دچار نگرانی می‌شود. این شنیده ها و شایعات حاکی از آن است که برخی از دوستان برای اینکه زمین‌های خود را که در اطراف این کمربندی وجود دارد به فروش برسانند با برخی لابی گری‌ها مانع تعریض این خیابان می‌شوند، هرچند که این موارد در حد شایعه است و امیدواریم این شایعات درست نباشد که اگر درست باشد باید مسئولان ارشد شهرستان برای مقابله با این کار دست به کار شوند.

اگر هم این شایعات درست باشد، سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است؛ که چرا مسئولان شورای شهر اقدام مناسبی در این مورد انجام نمی‌دهند و با این موارد برخورد نمی‌کنند؟

پیشنهاد ما این است که مسئولان شهرداری و شورای شهر جویبار که متولی این کمربندی هستند با یک نشست و دادن یک برنامه مدون برای ده ها سال آینده، مشکل این کمربندی را حل کنند. متاسفانه کلاهی که بر سر شهروندان جویباری در چندین سال اخیر به دلیل عدم شهرسازی مناسب رفته است نباید بار دیگر تکرار شود که اگر تکرار شود قابل جبران نخواهد بود.

تعریض جاده کمربندی از چهار باند به هشت باند، کاهش ساخت و ساز، کاهش و یا جلوگیری از تغییر کاربری‌ زمین‌های کشاورزی و جلوگیری از فروش زمین‌ها‌ در اطراف این کمربندی از جمله موارد مهمی است که مسئولان شهرداری و شورای شهر باید به آن توجه کنند.

امیدواریم مسئولان ارشد شهرستان همانند فرماندار، امام جمعه، شهردار و سایر دستگاه‌های نظارتی با ورود به موقع به موضوع تعریض جاده کمربندی، به این شایعات مطرح شده پایان دهند.

در پایان نیز بار دیگر این هشدار داده می‌شود که این کمربندی جوابگوی ترافیک شهری جویبار در چند سال آینده نخواهد بود چه برسد به ده‌ها سال آینده. همچنین مسئولان شهرداری و شورای شهر باید جواب قانع کننده‌ای در مورد این کم کاری داشته باشند و با انجام حداقل کارهای فوق بخشی از این کم کاری را جبران کنند.

---------------------------------------------------------------

گزارش از مصطفی فیروزجایی

---------------------------------------------------------------

برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • پاسخ به نظر سه شنبه 08 اردیبهشت 1394 - 12:42
    ع . ج

    سلام واقع جا دارد از شما تشکر گردد . وقتی که مسئولین و شورای شهر به فکر شهر نیستند باید افرادی همچون شما صدای مردم را به گوش مسئولین بلاتر برسانند .

    4 1
دیدگاه شما در مورد : کمربندی جویبار مانع ترافیک شهری یا عامل ترافیک شهر؟!

کمربندی جویبار مانع ترافیک شهری یا عامل ترافیک شهر؟!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS