امروز سه شنبه 28 آذر 1396
ساعت 00:04:25
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 16368

تاریخ انتشار : 27/01/1394 - 10:23

مسئولان شهری بخوانند:

میدان امام حسین(ع) کلاگرمحله و مشکلات طراحی نماد آن!

چند ماهی است که مراحل بازسازی المان یا نماد میدان کلاگرمحله جویبار به پایان رسیده است اماآن چیزی که مردم انتظار داشته‌اند ایجاد نشده است و مسئولان شهری باید نسبت به این امر پاسخگو باشند.

میدان امام حسین(ع) کلاگرمحله و مشکلات طراحی نماد آن!

جویباران - شهر محیطی است با موضوعات و جنبه های گوناگون و دراین میان "فضای شهری" از مباحثی است که بیشترین ارتباط را با مردم و محیط زندگی داشته و در نتیجه در هویت بخشی و آرامش بخشیدن به شهروندان نقش بسزایی دارد.

زیبایی، آراستگی، پاکیزگی و انسجام از ویژگی‌ها و معیارهای مهم ارزیابی شهری سالم، امن و آرامش بخش است و نقش مهمی در ایجاد علاقه و وابستگی به محل زندگی دارد.

زیبایی و تعاریفی که از فضاهای شهری ارائه می‌شود، تا حدود زیادی تحت تاثیر فرهنگ‌ها ومدل‌های فرهنگی حاکم بر هر جامعه است، چنانکه زیباسازی شهر همواره در بین کارشناسان مسائل شهری از دو بعد «کارکردی» و «بصری» مورد بحث و مطالعه قرار می گیرد.

بعد کارکردی به جنبه های عملکردی عناصر محیط و بعد بصری به مقوله های رنگ، فرم و ترکیب فضا و محیط می‌پردازد.

بعد عملکردی عناصر، المان، مبلمان و طراحی های منظر شهری بیشتر با جسم شهروندان مرتبط است، در حالی که جنبه های بصری زیباشناسی بر روان و خلق و خوی شهروندان نیز تاثیر می‌گذارد.

بنابراین محیطی زیباست که انسان در آن هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی احساس آرامش و راحتی کند، "چرا که منشأ وجودی انسان خدا است که خود زیباست و زیبایی‌ها را دوست دارد و این در انسان‌ها نیزوجود دارد چرا که ذره ای از وجود خدا بر روی زمین است".

بنابراین این زیبایی به عوامل و عناصری از قبیل کیفیت طراحی شهری، طراحی مبلمان شهری، رنگ، فرم، معماری نور، کیفیت و کمیت فضای سبز، المان‌ها و همچنین تناسب احجام با محیط، جداره های شهری، کیفیت و کمیت تبلیغات محیطی و.... بستگی داشته و بنابراین تمامی عناصر و عواملی که در بدو ورود به محیط شهری و در سطوح افقی وعمودی شهر دیده می شود، سازنده سیما و منظر شهری هستند.

حال با تفاسیر قصد داریم به مسئله طراحی و ساخت میدان امام حسین کلاگرمحله جویبار بپردازیم. این میدان که نام زیبای امام حسین(ع) بر روی آن قرار داده شده است، در منطقه‌ای وجود دارد که مردمان آن بسیار سخت کوش و معدن کوزه و سفال استان است، همچنین این محله زادگاه عالمی همانند آیت الله معلمی"عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه قائمشهر"، رضا گنجی فرماندار شهرستان و همچنین زادگاه چهار عضو اصلی شورای شهر نیز است.

مردمان این منطقه همیشه از فعالترین مردم در انتخابات شورای شهر بودند و هستند، ولی با این همه تفاسیر این منطقه یکی از محروم ترین مناطق در شهرستان است چراکه نه یک پارک و نه یک سالن مطالعه و نه یک فضای تفریحی و حتی یک جاده ی خوب نیز در آن وجود ندارد.

تنها نماد این منطقه میدان امام حسین(ع) است که در آن هیچ نشانی نه از نام امام حسین و نه از صنایع این منطقه قرار دارد.

مسلما در هر منطقه‌ای میادین براساس نام، باید نشانی از آن نام داشته باشند. براستی چرا در این میدان به جای نماد فعلی از نماد کوزه‌ آب که هم نماد تشنگی و نماد کوزه گری است استفاده نشده است؟

چند ماهی از بازسازی  این میدان می‌گذرد ، "البته ساخت این میدان نیز بیش از یک سال به طول انجامید" ولی نه تنها زیبایی به این منطقه نداده بلکه بیشتر موجب نارضایتی مردم شده است. به قول یکی از شهروندان، مسئولان شهری ما یکی از شیک دهاتی ترین میدان‌های حال حاضر ایران را ساختند.

ساخت این میدان مارا به یاد داستان زیبای کباب غاز محمد علی جمال زاده می اندازد که در توصیف جوان دیلاقی به نام "مصطفی" چنین می نویسد :

«مصطفی پسرعموی دختردایی خاله‌ی مادرم می‌شد. جوانی به سن بیست و پنج یا بیست و شش. لات و لوت و آسمان جل و بی‌دست و پا و پخمه و گاگول و تا بخواهی بدریخت و بدقواره. هروقت می‌خواست حرفی بزند، رنگ می‌گذاشت و رنگ برمی‌داشت و مثل این‌که دسته هاون برنجی در گلویش گیر کرده باشد دهنش باز می‌ماند و به خرخر می‌افتاد. صدایش کردم، سرش را خم کرده وارد شد. دیدم ماشاء‌الله چشم بد دور آقا واترقیده‌اند. قدش درازتر و پک و پوزش کریه‌تر شده است. گردنش مثل گردن همان غاز مادرمرده‌ای که در همان ساعت در دیگ مشغول کباب شدن بود سر از یقه‌ی چرکین بیرون دوانده بود و اگرچه به حساب خودش ریش تراشیده بود، اما پشم‌های زرد و سرخ و خرمایی به بلندی یک انگشت از لابلای یقه‌ی پیراهن، سر به در آورده و مثل کزم‌هایی که به مارچوبه‌ی گندیده افتاده باشند در پیرامون گردن و گلو در جنبش و اهتزاز بودند. از توصیف لباسش بهتر است بگذرم، ولی همین‌قدر می‌دانم که سر زانوهای شلوارش_ که از بس شسته شده بودند به‌قدر یک وجب خورد رفته بود_ چنان باد کرده بود که راستی‌راستی تصور کردم دو رأس هندوانه از جایی کش رفته و در آن‌جا مخفی کرده است.»

بی شک می‌توان گفت که داستان میدان امام حسین کلاگر محله، داستان مصطفی است. جایی که نماد اصلی آن مکعب مستطیل پیچ خورده با رگه‌ آبی در وسط آن و سنگ آنتیک سفید با فواره هایی که لوله‌های پلیمری سفید رنگ با آرم کارخانه ی سازنده بدجور انسان را به تعجب وا می‌دارد.

چراغ هایی که به رنگ مشکی یکی خمیده و در مقابلش یکی مثل چوب دستی با لامپ های سفید و سبز و قرمز و رنگ گل‌هایی که هیچ سنخیتی با نوع نماد و چراغ ها و فواره ها ندارند و از همه جالب تر نوع مصالح کاربردی در ساخت میدان بکار رفته، که از همه نوع مصالح موجود در بازار ایران شامل سنگ، سیمان، کاشی است و دیواره‌ای بتنی و هلالی شکل به رنگ صورتی و سفید با مصالحی در کف‌سازی که فقط در نمای ساختمانی از آن استفاده می شود در این نماد پرطمطراق استفاده شده است.

همچنین تابلوی برقی که همچون صندوقچه در وسط میدان خودنمای می کند چهره‌ای به شهر و منطقه داده که ما همانطور "مصطفی" داستان جمال زاده را تصرف می‌کردیم این میدان را تصور کنیم البته فرق داستان جمال زاده و داستان ما در واقعی بودن این داستان است.

مسئولان شهری هراندازه که به زیبایی خانه خود فکر می‌کنند، به فکر خانه‌ای بزرگتر خود هم باشند. جمله معروف شهرما خانه ما فقط برای زباله و نظافت شهری نیست بلکه برای زیبایی آن نیز باید فکری اندیشیده شود. اگرهم مسئولان شهری نمیدانند و ایده‌ای برای زیباسازی شهرها ندارند، می‌توانند از جوانان زیادی که آماده مشورت دادن بدون هیچ چشم داشتی هستند استفاده کنند.

کار خوب و با کیفیت، تصادفی نیست بلکه اراده‌ای مصمم، تلاش صادقانه و اجرای ماهرانه است که کار خوب را به ثمر می‌رساند.

مدیران خوب و بالیاقت به عملکرد عالی خود اکتفا نمی کنند. بلکه به همکاران و کارمندان اطراف خود هم انگیزه می‌دهند چراکه تکیه کردن به مهارت های خود کافی نیست. مدیران کارآمد مهارت، مشورت، کفایت، لیاقت و شجاعت را با هم در می‌آمیزند تا سازمان خود را به بالاترین سطح ترقی و تعالی برسانند.

در پایان امیدواریم مسئولان شهری فکری به حال این میدان کنند و در صورت لزوم تغییرات لازم را در آن بوجود آورند و از نماد همین منطقه در این میدان استفاده کنند، همانطور که از نماد کشتی گیران در میدان کشتی شهرستان استفاده شده است.

علی دادخواه جویباری - کارشناس جغرافیا و برنامه ریزی شهری

برای این پست 4 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پاسخ به نظر پنج شنبه 27 فروردین 1394 - 17:32
  محمدعلی

  یه کمی صبورباشید هنوزمیدان تموم نشده نماد کوزه .سفالگری و....هنوز مونده البته به همشهریان حق میدیم که مدت زمان زیادی کشیده وازاین بابت ازاوناباید عذرخواهی کنیم

  3 3
 • پاسخ به نظر شنبه 29 فروردین 1394 - 14:19
  رضا

  من هم موافق با آقای دادخواه هستم اما نه با همه موارد فضای سبز و گل های بکار رفته در میدان جای نقد خاصی ندارد ولی نورپردازی و چینش لامپ ها جای کار بیشتری داشت و میتونست بهتر از این بشه.

  2 3
 • پاسخ به نظر شنبه 29 فروردین 1394 - 20:39
  معمارباشی

  واقعا جای بسی تاسف داره کار افتضاحیه اولا نه اندازه و مقیاس مناسبی داره دوما مفهوم ندارد سوما نحوه اجرا که پراز مشکل و ایراده چهارما با مفاهیم و موضوعات فرهنگی منطقه کاملا بی ربطه

  2 3
 • پاسخ به نظر سه شنبه 01 اردیبهشت 1394 - 20:12
  همشهری

  ضمن عرض سلام وتشکر از مدیریت سایت جویباران بابت انعکاس موضوع فوق. طراحی میدان در هر شهر ویا محله ایی بر گرفته از نام وآیین وفرهنگ منطقه در طرح آن بصورت نماد نمود پیدا میکند خیلی مشتاق بودم در محله ایی که چهار عزیز شورا حضور دارن و با لابی گری ومهارت زیرکانه جذب اعتبار از مقام محترم شهردارو بکارگیری ایده های خوب مشاوران در مجموعه شهرداری در کلیه طرحهای ساخت ساز وعمرانی کلاگرمحله درمیدان که مزین به نام امام حسین (ع) بوده یک طرح سمبولیک وخوبی به نمایش اذهان عمومی قرار میگرفت از نماد وسنبل بگذریم بعنوان مثال بکار گیری از بلوک حاشیه ایی هلالی در میدان در نوع خود بی نظیره که زمان آبدهی گلها گل ولای از قسمت پایینی آن به موازیک آجدار رنگ روشن رییخته میشود بکار گیری پایه های بزرگ در سیستم روشنایی در میدان و.......... از شهردارجوان وخوشفکر ولایق وچهره برتر طراحی چنین میدانی انصافا بدور از انتظار بوده ویادگار خوبی برای دوره مدیریت ایشان نبوده ولازم است در طراحی میادین دیگر رضایت چهار نفر شورا را به نماد وارزشهای دینی وفرهنگی منطقه جایگزین ننماییند

  4 4
دیدگاه شما در مورد : میدان امام حسین(ع) کلاگرمحله و مشکلات طراحی نماد آن!

میدان امام حسین(ع) کلاگرمحله و مشکلات طراحی نماد آن!

 

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS