امروز چهار شنبه 27 دی 1396
ساعت 14:42:46
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 1501

تاریخ انتشار : 09/09/1392 - 22:17

اختصاصی / کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با جویباران مطرح کرد:

گرفتن امتیاز حداکثری و دادن امتیاز حداقلی شاخصه اصلی مذاکرات قرار بگیرد

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: هیئت مذاکره کننده ما باید با ایستادگی کمترین امتیاز را به طرف مقابل بدهند و در عوض بیشترین امتیازات را دریافت کنند.

گرفتن امتیاز حداکثری و دادن امتیاز حداقلی شاخصه اصلی مذاکرات قرار بگیرد

دکتر سلیلی در گفتگو با خبرنگار جویباران ضمن تقدیر و تشکر از هیئت مذاکره کننده ایران در ماراتن دیپلماسی هسته ای اظهار داشت: این ماراتن دیپلماسی بسیار خوب و ارزنده بود اما باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که وجه المصالحه ملت ما به هیچ و جه نمی تواند خون شهدای هسته ای باشد.

وی افزود: تعداد سانترفیوژهای ما در سال 84 یک عدد بود اما با عنایت امام زمان(عج) و ایستادگی رهبری و ملت عزیز امروز به جایی رسیده ایم که در زمینه های مختلف هسته ای مرز های دانش را شکستیم و جزو معدود کشورهای دارای چرخه کامل سوخت هسته ای می باشیم.

این کارشناس مسائل سیاسی به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص اعتماد نداشتن به دشمنان اشاره کرد و گفت: خیلی ساده لوحانه است که با دیدن یک لبخند استکبار فکر کنیم همه چیز تمام شده است.

وی افزود: همانطور که مشاهده کردید هنوز چند ساعتی از مذاکره نگذشته بود که مقامات اصلی ایالت متحده آمریکا مطرح کردند که « ما با این توافق مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای شده ایم» این سخنان نشان از بی ثباتی دشمنان ما می باشد و این بی ثباتی اصلا برای گام های دوم و سوم مناسب نمیباشد.

* طبق پروتکل های جهانی غنی سازی حق مسلم ما می باشد

دکتر سلیلی غنی سازی را یک حق مسلم برای ملت ایران دانست و تأکید کرد: در بسیاری از پروتکل های جهانی از جمله «ان.پی.تی» حق غنی سازی ایران به رسمیت شناخته شده است به همین دلیل این حق چیزی نیست که با صحبت های آنها به رسمیت شناخته نشود.

این استاد دانشگاه  به بندهای دیگر توافق نامه اشاره کرد و افزود: بعد از توافق نامه یک بحثی مطرح شد مبنی بر اینکه آنها قرار است 3.6 میلیارد دلار از پول ایران را پس بدهند در صورتی که این مبحث واقعا طنزی تلخ در دنیای امروز می باشد چرا که آنها به اجبار اموالی که متعلق به ایران هست را بلوکه کرده اند و وظیفه دارند که همه آنها را به صورت کامل به ایران برگردانند.

وی ادامه داد: آنها باید طی مذاکرات همه تحریم ها را به خصوص تحریم های نفتی و بانکی که به صورت محدود در این توافق نامه به آنها اشاره شده است بردارند و با این کار خود نشان دهند که سؤنیتی ندارد.

* مهمترین شاخصه مذاکرات در آینده گرفتن بیشترین امتیاز و دادن کمترین امتیاز به طرف مقابل

به گزارش جویباران، دکتر سلیلی ضمن بیان یک نکته به هیئت مذاکره کننده خاطر نشان کرد: ما انتظار داریم که هیئت مذاکره کننده ایران در گام های بعدی همانند گذشته طبق اصل حکمت و عزت ملی که برآمده از خون شهدا و ایستادگی ملت ایران هست عمل کنند.

وی افزود: نکته مهم دیگر این هست که هرگز نباید امتیاز حداقلی بگیریم و امتیاز حداکثری بدهیم باید با ایستادگی ضمن دادن امتیازات حداقلی بیشترین امتیاز را از طرف مقابل دریافت نماییم.

این استاد دانشگاه در ادامه تأکید کرد: باید در مذاکرات و در مراحل بعدی هوشیار بود و در مقابل برخی از این امتیاز گیری ها ایستاد و ضمن مقاومت همه جانبه، اولا نباید هیچ امتیاز مثبتی به طرف مقابل بدهیم و ثانیا باید با ایستادگی بیشترین امتیاز را از طرف مقابل دریافت کنیم.

* وجود یک دست پنهان در پشت پرده مذاکرات شش کشور با ایران

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه به وجود یک دست پنهان در مذاکرات اشاره کرد و افزود: در این مذاکرات یک سری دستهای پنهان وجود دارند که مانع رسیدن این مذاکره به پایان می باشند، این دستهای پنهان، سران مرتجع عرب و رژیم نجس صهیونیستی هستند.

وی افزود: همانطور که مشاهده کردید 24 ساعت بعد از مذاکره و امضای توافق نامه آقای اوباما رئیس جمهور آمریکا طی تماسی تلفنی با نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت؛ «شما نگرانی نسبت به این مضوع نداشته باشید ما خدمت شما میرسیم و این نگرانی را برطرف خواهیم کرد.» این نوع رفتار سران آمریکا نشان از وجود همان دست های پنهان در پشت پرده مذاکرات 5+1 می باشد.

* حفظ خطوط قرمز نظام بعد از اتفاقات نیویورک

دکتر سلیلی در خصوص حفظ خطوط قرمز نظام در این توافق نامه به خبرنگار ما گفت: به نظر بنده دولت در ابتدا با سرعت و شتابزدگی زیاد اقدام به به برخی کارها کرده بود که میتوانست خطوط قرمز نظام و رهبری را زیر سؤال ببرد این اقدامات همانند تماس تلفنی دکتر روحانی با رئیس جمهور آمریکا بوده است که حضرت آقا طی سخنرانی در دانشگاه افسری شهید ستاری برخی از کارهای دولت را خلاف نظر خود دانست.

وی افزود: بعد از آن سخنرانی رهبری مذاکره کنندگان ما در مسیر اصلی و درست قرار گرفتند و با پشتیبانی و رهنمود های رهبری به این مؤفقیت دست یافتند.

دکتر سلیلی در پایان خطاب به هیئت دولت خاطر نشان کرد: یکی از مسائل اصلی در کشور حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم می باشد حال آنکه همه این مسائل مربوط به تحریم نمی شود و با یک تدبیر مناسب وبه جا میتوان با این مشکلات مقابله کرد.

انتهای پیام / م.ف

دیدگاه شما در مورد : گرفتن امتیاز حداکثری و دادن امتیاز حداقلی شاخصه اصلی مذاکرات قرار بگیرد

گرفتن امتیاز حداکثری و دادن امتیاز حداقلی شاخصه اصلی مذاکرات قرار بگیرد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS