امروز یکشنبه 29 بهمن 1396
ساعت 12:07:31
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 1490

تاریخ انتشار : 12/09/1392 - 11:17

تکرار/ مسئولین بخوانند:

میراثی که زیر بار وعده های مسئولین دچار تخریب شده است!

بی توجهی به تحقق وعده ها همچنان ادامه دارد و باز هم همچنان آثار تاریخی زیر بار این وعده ها و در طول راه روهای ادارات در حال تخریب شدن می باشند.

میراثی که زیر بار وعده های مسئولین دچار تخریب شده است!

جویباران - از دیرباز راه‌های بسیاری برای تردد مسافران و کاروان‌های تجاری وجود داشت که به واسطه موقعیت جغرافیایی و عوارض طبیعی در طول تاریخ صدها پل برای سهولت رفت و آمد مسافران روی رودها و دره‌ها  با توجه به كمبود امكانات و تجهيزات ساخته شد که برخی از آنها هنوز استفاده می‌شود و بسیاری از آنها نیز ویران شده است.

شهرستان جویبار نیز دارای پل های تاریخی متعددی است که اکثر این پل ها در میراث فرهنگی به ثبت رسیده اند.

انواع این پل ها شامل 3 پل تاريخي در روستاهاي پايين رود پشت معروف به سيكا پل، پل خشت پل در روستای حسن رضا و همچنین پل تاریخی در روستای مشک آباد می باشند.

لازم به ذکر است قدمت همه اين پل ها به دوره قاجاري بر ميگردد كه بامعماري خاص خود   بيش از 200 سال همچنان محل تردد انواع خودروها سنگين و سبك می باشند.

از پل های دیگر این شهرستان شامل پل جمعه بازار كه راه ارتباطي 15 روستا است، پل آزان در روستاي آزان كه به خشت پل معروف است و دو پل ديگر به نام پل هاي سيكا پل و پل مشك آباد مي باشد كه برروي رودخانه سياهرود قرار دارد می باشند كه با گذشت بيش از 2 قرن همچنان روي اين پل تردد صورت مي گيرد.

از ویژگی های این پلها می توان به طاقهای بلند با داشتن 4 تا 6 چشمه، ارتفاع 6 متری از سطح رودخانه و همچنین بکارگیری مصالحی همچون آجر و مخلوتی به نام ساروج در آن اشاره کرد.

این پل ها داراي ابعادي به طول 80 تا 60 متر و عرض 3/15 متر مي باشند که گذرگاه این پل ها با پوشش بتني می باشدكه طبق شواهد موجود سابقاً سنگفرش بوده است.

اين پلها راههاي ارتباطي روستاهای بخش مركزي و گيل خوران جويبار مي باشندكه همگی در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده اند.

اما هدف نگارنده بیان ویژگی های آثار تاریخی شهرستان نبوده است بلکه کم کاری سازمان میراث فرهنگی در قبال این آثار تاریخی می باشد که بعد از مشکل در سازه های این آثار همچون «سیکاپل» هیچ اقدامی انجام نمیدهند و همچنان به وعده دادن اکتفا میکنند.

در مدت يك سال و نيم گذشته پل تاريخي سيكاپل با توجه به پيگيري مردم منطقه به مسئولان ميراث فرهنگي مبني بر فرسودگي و احتمال تخريب اين پل اقدام خاصي صورت نگرفته و نيمي ازقسمت پل بصورت كامل تخريب شده است.

با تخريب اين پل راه ارتباطي حدود 20 روستا به مركز شهر جويبار قطع شده است. بعد از تخریب پل مردم و مسئولین شهرستان جویبار به شدت پیگیر باز سازی این پل شده اند اما با اینکه مدیران کل وقت میراث وفرهنگی، راه و شهرسازی، مهندس طاهایی استاندار سابق و همچنین نمایندگان شهرستان از این پل بازدید کرده اند و وعده مرمت آن را داده اند، و با اینکه 2 سال از این وعده ها میگذرد هیچ اقدامی از سوی سازمان میراث فرهنگی شهرستان و به خصوص استان صورت نگرفته و این تخریب همچنان بدون مرمت باقی مانده است.

اما سؤالی که در این بین پیش می آید این است که مگر پیگیری اوضاع آثار تاریخی بر عهده سازمان میراث فرهنگی نمیباشد؟ اگر نیست پس چرا این سازمان وجود دارد و از حقوق بیت المال به این سازمان تزریق می شود؟

نگاه هر نسلی به میراث باقی مانده از نسل قبل می باشد حال با وجود این کم کاری ها ما برای آیندگان خود چه چیزی باقی میگذاریم؟ آیا جز بی برنامگی و سهل انگاری برای نسل های آینده چیزی به میراث خواهیم گذاشت؟

انتظاری که سایت جویباران و مردم شهرستان جویبار نسبت به مسئولین خود دارند این است که حداقل ترین امکانات را برای این مردم که همیشه و در همه صحنه ها حضور کافی دارند را فراهم کنند.

بودجه هایی که برای مرمت آثار تاریخی در سازمانهای میراث فرهنگی توزیع می شود در کجا خرج شده است؟ چرا بخشی از این بودجه ها را برای مرمت آثار تاریخی هزینه نمی شود؟

این ها سؤالاتی است که ما از مسئولین امر انتظار داریم به آنها پاسخ دهند. سایت جویباران آماده انتشار پاسخ مسئولین میراث فرهنگی شهرستان جویبار و همچنین استان در خصوص این سهل انگاری ها می باشد.

-------------------------------------------------

ارائه سوژه از فرزاد آقایی

------------------------------------------------

دیدگاه شما در مورد : میراثی که زیر بار وعده های مسئولین دچار تخریب شده است!

میراثی که زیر بار وعده های مسئولین دچار تخریب شده است!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS