امروز جمعه 24 آذر 1396
ساعت 11:58:46
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 14530

تاریخ انتشار : 28/12/1393 - 10:22

کم‌جلوه نشان دادن قاچاق و تاراج سرمایه‌های ملی

دفاع یا تبرئه و یا تغییر جهت افکار عمومی؛ هدف آقای مدیرکل چیست؟!

مدیرکل منابع طبیعی مازندران اخیراً در اظهارنظری ارزش درختان قطع‌شده جنگل میاندورود را تنها 30 میلیون تومان دانست و قیمت‌های اعلام‌شده را نادرست عنوان کرد.

دفاع یا تبرئه و یا تغییر جهت افکار عمومی؛ هدف آقای مدیرکل چیست؟!

به گزارش جویباران، به نقل از بلاغ، در ماهی که منتهی به هفته منابع طبیعی و درختکاری بود خبرهایی در رسانه‌ها مبنی بر قلع‎وقمع تعداد زیادی از درختان تنومند و باارزش در جنگل‌های میاندورود منتشر شد که همه دوستداران منابع طبیعی را از این اتفاق و کم‌کاری مسئولان مربوطه شگفت‌زده کرد؛ در همین راستا و در ماجرای این پرونده، تعدادی از افراد بازداشت و به مراجع قضایی تحویل شدند.

برآورد اولیه این خسارت به منابع طبیعی و بیت‌المال توسط کارشناس مربوطه چندصد میلیون ارزیابی شده اما در ادامه این پرونده هفته گذشته ستار بابایی، مدیرکل منابع طبیعی مازندران در گفت‌وگو با سایت محلی میانخبر حرف‌هایی جدید را مطرح کرد و اعداد و ارقام مطرح‌شده را نادرست دانست و اظهار داشت: مبلغ اعلام‎شده از سوی مسئولان قضایی اشتباه است و ارزش درختان قطع‎شده حدود 30 میلیون تومان بیشتر نبوده است.

بابایی در حالی این صحبت‌ها را بیان می‌کند که کارشناسان منابع طبیعی در بازدید اولیه خود از منطقه و مشاهده درختان قطع‌شده تعداد آن را 71 اصله و ارزش آن را بیش از 160 میلیون تومان عنوان کردند.

قطع بیش از 100 اصله درخت با قطرهای متوسط حداقل یک متر درحالی از نظر مدیرکل منابع طبیعی ارزش چندانی ندارد که هر فردی که اطلاعات اندکی هم از این موضوع داشته باشد، می‌داند که بیان این‌گونه حرف‌ها تنها پاک کردن صورت مسئله است.

مدیرکل منابع طبیعی مازندران با موضع‌گیری‌های اخیر خود سعی در کم کردن حجم فشارها و انتقادات به این سازمان را دارد تا روند پرونده را به سمت‌وسوی دیگری بکشاند که این مسئله جای تعجب دارد؛ چراکه فردی که خود باید حافظ منابع و منافع ملی و خواستار برخورد مسئولان قضایی با خاطیان باشد، درصدد کم‌ارزش نشان دادن این پرونده است.

همواره از رسانه‌های عمومی و از زبان مسئولان شاهد شنیدن وارد شدن خسارات سنگین توسط سودجویان به منابع طبیعی هستیم و هیچ‌گاه این آمار و ارقام‌ها نه‌تنها کم نمی‌شود بلکه روزبه‌روز بیشتر می‌شود و شاید یکی از دلایل آن سهل‌انگاری و کم‌توجهی مسئولان منابع طبیعی در حفظ و صیانت از جنگل‌ها و عدم برخورد قاطع و محکم با مرتکبان باشد.

در ادامه بذل و بخشش مدیرکل منابع طبیعی در کم‌جلوه نشان دادن قاچاق و به تاراج بردن سرمایه‌های ملی از جنگل‌های میاندورود، ظاهراً از نظر آقای بابایی پنهان مانده و کم کردن حجم انتقادات، اقدام نادرستی و ناخوشایندی است.

سوال اساسی و مهمی که در اینجا می‌توان مطرح کرد این است که با وجود نیروهایی که برای مراقبت و نگهداری از جنگل حضور دارند و حتی به روستائیان و اهالی روستاهای جنگلی اجازه قطع درختان جهت گذراندن زمستان و نیازهای اولیه خود را نمی‌دهند و با سخت‌ترین قوانین با آنها برخورد می‌کنند، چطور می‌شود این حجم بالای درخت قطع‌ و انتقال داده می‌شود اما آب در دل کسی تکان نمی‌خورد؟ آیا این دست اقدامات شائبه‌هایی مبنی بر کم‌کاری و عدم توجه به منابع طبیعی را توسط حامیان اصلی جنگل به ذهن متبادر نمی‌سازد؟

مسئولان به جای قبول اشتباهات و ترمیم نقاط ضعف، باید در قبال مسئولیت خود مسئول باشند، کم‌کاری از سوی هر مسئولی که صورت‌گرفته از ناظر طرح تا مسئول منابع طبیعی شهرستان تا هرکس دیگری، باید با عاملانی که در قبال این سرمایه ملی خیانت کردند، برخورد قانونی قاطع شود تا عبرتی برای دیگر متخلفان باشد.

 

دیدگاه شما در مورد : دفاع یا تبرئه و یا تغییر جهت افکار عمومی؛ هدف آقای مدیرکل چیست؟!

دفاع یا تبرئه و یا تغییر جهت افکار عمومی؛ هدف آقای مدیرکل چیست؟!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS