امروز دوشنبه 30 بهمن 1396
ساعت 23:15:23
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 14326

تاریخ انتشار : 26/12/1393 - 08:05

فرمانده سپاه جویبار:

اعزام بیش از 500 نفر به مناطق عملیاتی راهیان نور

فرمانده سپاه جویبار گفت: بیش از 500 نفر و در غالب گروهی و خانوادگی تا پایان عید به مناطق عملیاتی راهیان نور اعزام خواهند شد.

اعزام بیش از 500 نفر به مناطق عملیاتی راهیان نور

به گزارش خبرنگار جویباران، سال 93 رو به اتمام و بهاری دیگر در راه است. پایان هر سال در بین مردم یک شور و شوق عجیبی به وجود می‌آید چرا که در این ایام علاوه بر نو شدن طبیعت حس سفر کردن نیز به همه دست می‎دهد.

در کنار سفر کردن به مناطق دیدنی و جذاب، یک نوع سفری دیگر وجود دارد که چند سالی است، مردم شوق رفتن به این سفر را دارند و آن هم راهیان نور است.

سفری که در آن علاوه بر دیدن مناطق جنگ زده و زنده شدن یاد و خاطره هشت سال دفاع مقدس، روح تازه‌ای را به مردم به ویژه جوانان برای ورود به سال جدید می‌دهد.

در همین راستا، با سرهنگ اسماعیل نادعلی فرمانده سپاه جویبار و دبیر ستاد راهیان نور شهرستان در مورد این سفر معنوی به گفت‌وگو پرداختیم که در ادامه مشاهده خواهید کرد:

جویباران: هدف از اعزام مردم به مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس چیست؟

هدف از اعزام آحاد مردم به راهیان نور و تحمل رنج سفر آشنایی نسل امروز جامعه با ایثارگری‌های رزمندگان هشت سال دفاع مقدس است.

رزمندگان ما در آن زمان رنج 1300 کیلومتر را به جان می‌خریدند و از مناطق سبز و آباد شمال به مناطق خشک و سوزان جنوب می‌رفتند تا بتوانند از استقلال، شرف و آزادی این کشور دفاع کنند.

جویباران: آیا فقط هدف همین آشنایی است یا اهداف دیگری هم وجود دارد؟

خوشبختانه طی سال‌های گذشته و با برنامه های متنوعی که در این سفر ایجاد می‌شود جوانان ما در طول سفر متوجه خواهند شد که رزمندگان ما چگونه در برابر ارتش متجاوز بعثی با کمترین امکانات ممکن مقابله کردند و ذره ای از خاک وطن را به دست دشمن ندادند.

ایجاد روحیه خود باوری و خود اتکایی، عدم زیربار ذلت رفتن و همچنین ایستادگی در برابر فشارهای دشمن از جمله دیگر اهداف این سفر معنوی است.

جویباران: به نظر شما چطور باید فرهنگ ایثار و شهادت را به نسل جوان معرفی کرد؟

همین سفر راهیان نور میتواند یکی از راه‌های شناخت فرهنگ ایثار و شهادت باشد. جنگ هشت ساله ما یک گنج پنهان برای ملت ایران است، ما باید این گنج پنهان را کشف کنیم.

به نظر بنده این گنج همان فرهنگ ایثار و شهادت، فرهنگ عاشورایی، فرهنگ پایمردی و آزادمردی و فرهنگ روی پای خود ایستادن و دل نبستن به دشمن است. که همه اینها به نوعی در سرزمین‌های راهیان نور وجود دارد.

جویباران: اعزام مردم به راهیان نور چه تأثیری میتواند بر جامعه داشته باشد؟

تأثیرات راهیان نور دارای دو بعد معنوی و اجتماعی است. در بعد معنوی؛ ترویج ایثار و شهادت، تحمل سختی برای رضای خدا، ترویج و اشاعه وحدت و همدلی در بین مردم، شب زنده داری و راز و نیاز با خداوند و نزدیکی به خداوند با توسل به اهل بیت جزو تأثیرات اصلی خواهد بود.

اما در بعد اجتماعی نیز کمک به همنوع، دفاع از ناموس، تقویت روحیه خود باوری و تقویت حس میهن دوستی از جمله دیگر تأثیرات سفرهای راهیان نور است.

جویباران: تا به امروز چه تعداد را به راهیان نور اعزام کردید؟

اعزام راهیان نور معمولا در سه بخش دانش آموزی، دانشجویی و محلات است. در بخش دانش آموزی که از مهر ماه آغاز و تا پایان ماه بهمن ادامه داشته، 450 نفر از جویبار به مناطق عملیاتی اعزام شدند.

در بخش دانشجویی نیز از ابتدا تا پایان اسفند 100 نفر با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور واحد جویبار به این مناطق اعزام شدند.

اما در بخش محلات تا به امروز تعداد پنج اتوبوس از زائرین که بالغ بر 230 نفر هستند اعزام شدند.

جویباران: تا پایان عید چه تعداد اعزام خواهند شد؟

تا پایان سال 93 نیز تعداد 150 نفر در غالب سه دستگاه اتوبوس به راهیان نور اعزام خواهند شد. همچنین بعد از عید نیز تعداد 50 نفر و در غالب یک دستگاه اتوبوس به این مناطق اعزام می‌شوند.

جویباران: به غیر از اعزام های گروهی آیا خانواده ها نیز میتوانند به این مناطق بروند؟

بله. امسال برابر ابلاغ ستاد مرکزی راهیان نور شهرستان جویبار تاکنون بیش از 100 نفر برای اعزام با خودروی شخصی و به صورت خانوادگی ثبت نام کرده‌اند که این افراد در روزهای 28 اسفند تا 5 فروردین به این مناطق خواهند رفت.

جویباران: چه اداراتی در راستای کمک به اعزام مردم به راهیان نور اقداماتی را انجام دادند؟

فرماندار شهرستان جویبار به عنوان رئیس ستاد راهیان نور این شهرستان تا به امروز همکاری بسیار خوبی را با سپاه برای اعزام نیروها به مناطق عملیاتی انجام داده است.

همچنین با تشکیل جلسات ستاد شهرستانی راهیان نور برخی از ادارات دولتی، اصناف و تعدادی از کارخانجات تولیدی نیز کمک‌های مادی و معنوی زیادی را بابت اعزام مردم به راهیان نور انجام دادند.

جویباران: در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید:

بنده از زحمات شبانه روزی آقای گنجی فرماندار شهرستان جویبار، مدیران ادارات، دوستان اتاق اصناف و کاخانجات تولیدی بابت کمک‌های فراوان برای اعزام نیروها به مناطق عملیاتی تقدیر و تشکر می‌کنم. پیش بینی ما این است که صد در صد تعهدات ادارات به راهیان نور عملیاتی شود.

انتهای پیام/م.ف

دیدگاه شما در مورد : اعزام بیش از 500 نفر به مناطق عملیاتی راهیان نور

اعزام بیش از 500 نفر به مناطق عملیاتی راهیان نور

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS