امروز یکشنبه 06 اسفند 1396
ساعت 13:32:41
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 14108

تاریخ انتشار : 24/12/1393 - 12:42

دلسردی بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار شمال کشور

دلیل حضور نیافتن مسئولان در افتتاح پروژه قو «الماس خاورمیانه» چه بود؟

برای برون‌رفت از شرایط موجود، بهترین راهکار ایجاد اشتغال پایدار و حمایت از فعالیت بخش خصوصی است و این امر بدون حضور سرمایه‎گذاران بخش خصوصی به‎ویژه کارآفرینان محقق نمی‌شود؛ این‌ها جملاتی است که سرمایه‌گذار بزرگ‌ترین پروژه گردشگری شمال کشور در برابر عدم حمایت مسئولان بیان می‌کند.

دلیل حضور نیافتن مسئولان در افتتاح پروژه قو «الماس خاورمیانه» چه بود؟

به گزارش جویباران، به نقل از بلاغ، در بسیاری از کشورهای توسعه یافته یا رو به توسعه بحث سرمایه یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش‌روی مدیران ارشد آن است، در این میان نقش سرمایه‌گذاری‌ها و عمل به تعهدات سرمایه‌گذار در قبال امنیت سرمایه‌گذاری و نیز حمایت‌های ویژه در بخش تسهیلات و حتی اعطای بسته‌های تشویقی نیز مطرح شده و در این حوزه اعمال می‌شود، البته اقتصاد متکی به سرمایه‌های منابع طبیعی یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در بسیاری از ملل و دول در این مسیر است.

پروژه‌هایی که نیمه‌کار رها می‌شوند

کشور ایران نیز از این مقوله مستثنی نیست، هرچند در برخی از موارد برنامه‎ریزی‌ها و حرکت به سمت‎و‎سوی رهایی از اقتصاد متکی بر منایع طبیعی مانند نفت صورت پذیرفته است، ولی برخوردهای سلیقه‎ای در تغییر دولت‌ها بیش از آن که به رشد و توسعه بیانجامد، کشور را با بسیاری از پروژه‌های نیمه‌کاره درگیر کرده و باید برای پایان این روال چاره‎جویی شود.

هرچند در دولت یازدهم اصل بر اعتدال و حرکت بر مدار عمل‎گرایی تأکید شده است، اما در برخی از رویدادها و با بعضی از رویه‌های برخورد مسئولانه، گاهی اوقات این شائبه پیش می‌آید که آیا در این دولت با اعمال سلیقه‌ها مواجه می‌شویم؟ یا شاید همچنان برخلاف اظهارات رئیس جمهور برپایه حرکت به‌سوی ایجاد تحولات اقتصادی، هنوز تکیه بر اقتصاد نفتی داریم؟ یا جایگاه کارآفرین و سرمایه‎گذار نیز هنوز مورد پرسش قرار می‌گیرد؟

با کمی‌دقت نظر بر برخی تحولات منطقه، به‎سادگی می‌توان دریافت که برخی از کشورهای در حال توسعه با تکیه به برخی از داشته‌های فرهنگی که غالب آنها متعلق به تمدن ایران است، اقتصاد قابل پذیرشی را رقم زده‎اند.

بهترین نمونه آن می‌تواند ترکیه، امارات و نظایر آنها باشد که در طول این سال‌ها توانستند با سرقت فرهنگی از تمدن بزرگ ایران و حاشیه‌هایی که توسط استکبار بر کشورمان حادث شد، برای خود ثروتی را کسب کنند.

در واقع رسیدن به دستاوردها برای ایران کار دشوار یا غیرقابل‎ انجام نبود اما آنچه در این میان حائز اهمیت است، دشمنی‌های بدخواهان ایران است که همواره با محدودیت‌های سیاسی و خصمانه درگیریم و در همین مسیر سرمایه‌های ارزشمند انسانی خود همچون رزمنده، دانشمند، مدیر و... را در راه حفظ آرمان‌ها از دست دادیم.

بخشی دیگر از نخبگان را نیز با بی‎تدبیری از دست دادیم، اما این کشور هنوز مملو از نخبگانی است که با توانمندی‌هایی که در خود دارند، برای همه اعصار سرمایه بزرگی برای ایران محسوب می‌شوند.

جدا از این کینه‌توزی‌ها و مانع‌تراشی‌های دشمنان و بدخواهان، برخی بی‎تدبیری‌ها و بی‎برنامگی‌ها نیز بر توفیق نیافتن بر دستیابی بسیاری از برنامه‌ها دامن زده است.

هرچند نمی‌توان از برخی توفیقات در شاخه‌های علمی، فنی، مهندسی و برخی علوم به‎ویژه داروسازی، نانوتکنولوژی، شبیه‎سازی و هوا و فضا که مایه فخر است، گذر کرد، ولی باید بپذیریم در بسیاری از زیرساختی با توجه به همه توانمندی‌های موجود، ضعف‌هایی داریم که باید آسیب‎شناسی و حل شوند.


احداث آزادراهی که غیرعادی به نظر می‌رسد

برای ملتی که در حین دفاع در برابر حمله با حمایت چند قدرت استکباری، احداث پل‌های شناور یا اقدامات متهورانه‌ای از جمله عملیات‌های فنی و رزمی که دنیا را متعجب کرده، کاری ساده بود، اما انگار احداث یک آزادراه بین تهران ـ شمال طی بیش از دو دهه، کمی غیرعادی به‌نظر می‌رسد که با توجه به توان بالای فنی‌مهندسی نتوانستیم کاری از پیش ببریم.

با توجه به برخورداری کشور از تنوع فرهنگی و غنای آن، تنوع قومیت‌ها و تفاوت‌های بی‌شمار گویش و نوع آداب و سنن، اقلیم متفاوت از شمال تا جنوب، از شرق تا غرب و ... در حوزه فرهنگ، فرصت مهم اقتصادی وجود دارد که اگر به آن توجه شود تا حدود زیادی در بحث اقتصاد، مسائل کشور برطرف می‌شود و در این حوزه بهره‌های فراوانی می‌تواند به‎همراه داشته باشد که تاکنون به آنها توجه نشده است.

صنعت گردشگری یکی از مهم‎ترین فرصت‌هایی است که بیشتر کشورهای دنیا با تمام قدرت به آن می‌اندیشند و از آن نیز بهره‌ها برده‎اند.

با توجه به همه داشته‌های تاریخ و تمدن، فرهنگ و هنر ایران، عرصه گردشگری و میراث می‌تواند با برنامه‌ریزی و اجرای صحیح آنها، منشاء تحولات چشمگیری در کشور باشد که تاکنون در سایه بی‎توجهی‌ها و یا بیشتر برای جلب نظر افکار عمومی شعارگونه از آن بهره‌گیری شد و در نهایت مغفول مانده است.

باید با پرداختن به این مبحث، برای دستیابی به جایگاه ویژه ایران در آن توجه خاصی شود که در برخی دولت‌ها برای گذر از برخی فشارها، به‌صورت مقطعی به آن نگریسته شد و از آن بهره‌گیری نشد.


حکایت از بی‌توجهی به بزرگ‌ترین پروژه گردشگری شمال کشور

اما حکایتی ملموس از تداوم بی‎توجهی‌ها در مراسم بهره‎برداری از بزرگ‎ترین پروژه در حال احداث گردشگری استان‌های شمالی در گردشگرپذیرترین شهر شمالی، «سلمان‌شهر» است.

پنج‎شنبه گذشته، در جریان بهره‎برداری از فاز نخست بزرگ‎ترین پروژه در حال ساخت گردشگری کشور که آبروی صنعت گردشگری ایران است، حضور نیافتن مسئولان بلندپایه کشور و استان، بیش از حد و اندازه محسوس بود و در این میان برای مردمی که در این مراسم حضور داشتند، شائبه‌هایی نیز ایجاد کرد.

این مراسم که از یک هفته قبل از طرق مختلف به‎ویژه رسانه‌های دیداری، شنیداری و نوشتاری اطلاع‎رسانی شده بود، برگزار شد.


مهمانانی که نیامدند

در نهایت ساعت‌ها انتظار سرمایه‎گذار و مردم و مدعوین، مسئولان بلندپایه‎ای همچون معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، استاندار مازندران، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و بسیاری از مسئولان استانی دعوت بودند که در آن حاضر نشدند و به نحوی غیرمحسوس این برنامه رسمیتی را که درخور و شایسته خود می‌دید، پیدا نکرد.

در همین زمینه مجری و سرمایه‎گذار پروژه قو، «الماس خاورمیانه» توضیحاتی داده که در آن علاوه بر تأکید بر این که فقط به خدا تکیه دارد و این پروژه را حتی بدون حمایت و اعتبارات دولتی می‌سازد، گفت: برای من به‌عنوان یک سرمایه‎گذار قابل درک است که مسئولان هم برای حل مشکلات مردم در تلاش هستند، اما باید بپذیریم که با توجه به این همه اقدامات خوب و اثرهای مثبتی که این پروژه دارد، برای قوت قلب سرمایه‎گذاران هم که شده، مسئولان باید در این مراسم حضوری هرچند کوتاه پیدا می‌کردند.

احمد عظیم‌زاده که خود از کارآفرینان مطرح کشور و به‌عنوان برترین صادرکننده فرش شناخته شده است، بیان کرد: من می‌دانم مسئولان مشغله دارند، اما امروز فاز نخست پروژه‌ای به بهره‌برداری می‌رسد که بیش از 540 میلیارد تومان برای آن هزینه می‌شود، دولت قبل قول مساعد کمک و اعطای تسهیلات را داد، ولی به آن عمل نکرد و زیر قولش زد و حاصل آن قول‌ها تنها تسهیلات 16 میلیارد تومانی از بانک خصوصی با بهره 22 درصد بود.

وی افزود: با کمک خداوند و دعای خیر مادرم و نیز توسل به حضرت اباالفضل(ع) این پروژه را می‌سازم، اما مدیران نباید ابتدا قول دهند و سرمایه‎گذاری که درگیر طرح خود شده را رها کنند.


سرمایه‌گذار چگونه به تعهدات خود عمل کند؟

این سرمایه‎گذار خاطرنشان کرد: چندی پیش نشستی با معاون ریاست جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و نیز برخی مشاوران وی داشتیم، با توجه به اظهار تمایل به حمایت‌های ویژه این سازمان، بنده قول مساعد دادم که توان احداث چهار پروژه 40 طبقه‌ای را در چهار نقطه دیگر کشور را در خود می‌بینم، اما امروز می‎بینم وقتی این دوستان برای افتتاح این پروژه که آبروی صنعت گردشگری ایران است، حتی به خود زحمت ندادند دقایقی حضور یابند، سرمایه‌گذاران چگونه می‌توانند به وعده‌های مسئولان اعتماد کنند.

کارآفرینی برای 3700 نفر

سرمایه‎گذار پروژه قو یادآور شد: هم‌اکنون 600 نیروی کار در این پروژه به‌طور شبانه‌روزی شاغل هستند و در کارگاه‌های فرش‌بافی نیز 700 بافنده فعالیت مستمر دارند.

عظیم‌زاده اضافه کرد: با بهره‌برداری کامل از این پروژه، 2 هزار و 500 نفر در بخش‌های مختلف آن مشغول‌ به‌ کار می‌شوند که شامل بازار مدرن، مراکز تجاری برند، امکانات تفریحی و رفاهی، مسکونی، هتل و تالارهای مدرن اجتماعات، آمفی‎تئاترها و گالری‌های هنری و نیز امکانات و تفریحات دریایی در آن در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: فاز دوم این پروژه تیرماه 94 و هتل پنج‌ستاره آن نیز در دی‌ماه سال آینده به بهره‎برداری می‌رسد.

این سرمایه‌گذار ادامه داد: امروز بهترین روز زندگی‌ام است، من عضوی کوچک از جامعه کارآفرینان کشور هستم، در واقع ما در خط مقدم جبهه اقتصادی در حال مبارزه هستیم، پس کارآفرینان، رزمندگان این خط مقدم هستند و مسئولان نباید آنها را که با تمام وجود به کشورشان عشق می‌ورزند، تنها بگذارند بلکه باید از آنها پشتیبانی کنند.


بی‌تفاوتی برای تحقق اصل 44 قانون اساسی

عظیم‌زاده با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای توسعه‎یافته، اگر سرمایه‎گذاری برای اجرای پروژه‎ای اعلام آمادگی کند، با انواع حمایت‌های اعتباری و اعطای بسته‌های تشویقی از او پشتیبانی می‎کنند، افزود: انتظار ما از مسئولان این است تا در راستای وعده‌های خود که بارها اظهار کرده‎اند: «برای تحقق اصل 44 قانون اساسی از هرگونه سرمایه‎گذاری‌های بخش خصوصی حمایت می‌کنند.» عمل کنند و با بی‎تفاوتی مایه دلسردی آنها و یا موجب خروج سرمایه‌ها از کشور نشوند.

وی گفت: برای برون‌رفت از شرایط موجود، بهترین راهکار ایجاد اشتغال پایدار، حمایت از فعالیت بخش خصوصی است و این امر بدون حضور سرمایه‎گذاران بخش خصوصی به‎ویژه کارآفرینان محقق نمی‌شود.


مهمانانی که 3 ساعت منتظر بودند

با همه این تفاسیر، باید مسئولان استان و نیز معاون رئیس جمهور برای اثبات حسن نیت خویش و رفع شائبه‎ای که با حضور پیدا نکردن خود در این مراسم رقم زدند، اقدامی کنند.

فاز نخست پروژه گردشگری قو، روز پنج‌شنبه 21 اسفند ماه امسال با تدارک ویژه و درخور توجهی به بهره‎برداری رسید، در حالی برگزار شد که مسئولان ارشد کشوری و استانی قول حضور در آن را داده بودند اما بدون اعلام علت حضور نیافتن، دو ـ سه ساعتی مجری، سرمایه‎گذار و مردم حاضر در این مراسم را منتظر گذاشتند که این حرکت برای بسیاری از حضار شبهه‎برانگیز بود.

دیدگاه شما در مورد : دلیل حضور نیافتن مسئولان در افتتاح پروژه قو «الماس خاورمیانه» چه بود؟

دلیل حضور نیافتن مسئولان در افتتاح پروژه قو «الماس خاورمیانه» چه بود؟

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS