امروز شنبه 05 اسفند 1396
ساعت 05:57:12
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


مقاله
چاپ

کد خبر : 13329

تاریخ انتشار : 14/12/1393 - 18:39

ای کاش کمی حمیت نیوزلندی داشتید

ای کاش کمی حمیت نیوزلندی داشتید
شش سال پیش سیدمسعود شجاعی طباطبایی شال و کلاه می‌کند تا دعوت برگزارکنندکان جشنواره بین‌المللی کاریکاتور نیوزلند را جهت داوری اجابت کند.
 
همه چیز برای سفر به نیوزلند مهیا است که یک ایمیل چند خطی از برگزار کنندگان جشنواره به دست سیدمسعود می‌رسد. آقای شجاعی امکان تهیه ویزا برای سفر شما به کشور ما مقدور نیست. به همین سادگی نام سیدمسعود شجاعی طباطبایی در فهرست ممنوع‌الورودی‌های کشور نیوزلند قرار گرفت.
 
تا آن روز  سیدمسعود به ۲۱ کشور عمدتاً اروپایی ممنوع‌الورود بود، که نیوزلند هم به آنها اضافه شد؛ اما جرم این سید خدا چه بود؟
 
سال ۱۳۸۴ پس از کشتار بی‌رحمانه مردم بی‌پناه غزه توسط رژیم‌صهیونیستی، مسعود شجاعی اقدام به برگزاری مسابقه بین‌المللی کارتون هولوکاست می‌گیرد. در فراخوان این مسابقه به هولوکاست کشتار انسانی در غزه اشاره می‌شود و این پرسش را مطرح می‌نماید که اگر رژیم نازیسم آلمانی در جنگ جهانی دوم اقدام به کشتار یهودیان اروپایی کرده است، چرا باید تاوان این جنایت هیتلر را مردم بی‌گناه فلسطین بپردازند؟  با طرح این سوال ساده، ایمیل شجاعی پر می‌شود از تهدیدات متنوع به او و کسانی که بخواهند در این مسابقه شرکت کنند. تهدید حتی به قتل. رژیم صهیونیستی موضع می‌گیرد. خانم کاندو لیزا رایس مسابقه را محکوم می‌کند. فشار رسانه‌ای باعث عقب‌نشینی اسپانسر اصلی این مسابقه می‌شود. مسئولان وقت روزنامه همشهری در یک اقدامی منفعلانه از این مسابقه اعلام برائت می‌کند! سردبیر حامی این مسابقه را برکنار می‌کنند. با پیگیری‌های شخصی شجاعی سرانجام مسابقه با حضور هنرمند بیش از ۴۰ کشور دنیا برگزار می‌شود. جوایز برگزیدگان اهدا می‌شود. آن زمان هیچ یک از مسئولین فرهنگی کشور متوجه کار بزرگ شجاعی نشدند. هیچ کس به شجاعی خسته نباشید و دست مریزاد نگفت. اما دوستان غربی رژیم صهیونیستی که از خط قرمزهای‌شان ذره‌ای کوتاه نمی‌آیند این اقدام شجاعانه شجاعی را با ممنوع‌الورود کردن او به کشورشان پاسخ گفتند. سیدمسعود شجاعی طباطبایی در لیست سیاه آنان قرار گرفت.
 
بعد از برخورد ستیزه‌جویانه دولت فرانسه در حمایت مالی و معنوی به نام آزادی بیان از انتشار نشریه «شارلی ابدو» که آشکارا پیامبر رحمت و خوبی‌ها را مورد توهین و استهزا قرار داد، شجاعی بار دیگر دست به کار شد تا مرز آزادی بیان را به کشورهای پر مدعای غربی گوش زد کند.
 
او نمایشگاه بین‌المللی کارتون هولوکاست دو را با عنوان «مرز آزادی بیان کجاست» راه اندازی می‌کند. هنوز چندی از اعلان مسابقه نگذشته است که شاخک‌های رسانه‌های غربی فعال می‌شوند. تهدیدات شجاعی از سر گرفته می شود؛ حتی به قتل!؛ رژیم صهیونیستی از بان کی‌مون دبیرکل سازمان ملل و کشورهای عضو سازمان ملل می‌خواهد تا مسابقه بین‌المللی کاریکاتور در رد هولوکاست را محکوم کنند، این در حالی است که اساساً رد هولوکاست موضوع و تم اصلی این مسابقه نیست.
 
یکبار دیگر پای شهرداری به میان می‌آید، اما این بار به روزنامه همشهری دخلی ندارد. بخش نیروی انسانی سازمان فرهنگی شهرداری تهران، در نامه‌ای چند خطی پایان کار و تسویه حساب حزب‌الهی‌ترین هنرمند بین‌المللی سازمان، مدیر موفق خانه کاریکاتور و دبیر مسابقه بین‌المللی کارتون هولوکاست سیدمسعود شجاعی طباطبایی با ۱۷ سال سابقه همکاری با سازمان را اعلان می‌کند. به همین سادگی شجاعی محترمانه از سازمان اخراج می‌شود. آن هم در سازمانی که یک روحانی خوشنام رئیس آن است و شهرداری که یک فرمانده دفاع مقدس در راس آن است.
 
با خود می‌گویم ای کاش شهردار تهران و رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران کمی حمیت نیوزلندی داشتند.
 
حسین نیرومند
نویسنده : حسین نیرومند
منبع : رجانیوز
دیدگاه شما در مورد : ای کاش کمی حمیت نیوزلندی داشتید

ای کاش کمی حمیت نیوزلندی داشتید

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS