امروز پنج شنبه 03 اسفند 1396
ساعت 17:59:53
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 12864

تاریخ انتشار : 10/12/1393 - 09:06

ببرهایی که هیچ‌وقت به میانکاله نرسیدند/تصاویر

طرح زیستگاه ببرهای سیبری الگوبرداری شده از طرحی است که در سیبری طراحی و اجرا شده و کارشناسان متعددی نیز از کشورهای مختلف به ایران آمدند و در خصوص ساخت این زیستگاه نظرات کارشناسی خود را مطرح کردند.

ببرهایی که هیچ‌وقت به میانکاله نرسیدند/تصاویر

به گزارش جویباران - به نقل از خط امید، سال 1389 در سازمان محیط زیست کشور پروژه‌ای با عنوان تبادل پلنگ ایرانی با ببر سیبری مطرح شد که بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده در قبال خروج دو قلاده پلنگ ایرانی، دو قلاده ببر سیبری از کشور روسیه وارد ایران شود.

اما زمانی این تبادل صورت گرفت که جایگاهی برای ببرهای سیبری در ایران تدارک دیده نشد و به ناچار این دو قلاده ببر را به پارک ارم در تهران منتقل کردند، که نهایت در سال 1390 در منطقه حفاظت شده میانکاله بهشهر، زمینی به مساحت یک هکتار برای ساخت زیستگاه این ببرها با اعتبارات ملی  در نظر گرفته شد که بعد‌ها به عنوان سایت ببر در بین مردم منطقه معروف شد که در طرح توسعه بعدی قرار بود به 50 هکتار هم افزایش پیدا کند.

طرح زیستگاه ببرهای سیبری الگوبرداری شده از طرحی است که در سیبری طراحی و اجرا شده و کارشناسان متعددی نیز از کشورهای مختلف به ایران آمدند و در خصوص ساخت این زیستگاه نظرات کارشناسی خود را مطرح کردند و نواقص موجود هم رفع شد.

این زیستگاه در سال 1390 با هزینه‌ای بالغ بر 10میلیارد ريال شروع شد که 6هزار مترمربع را قفس‌های اصلی، مکان‌ خدمات درمانی، تفریح و بازیگوشی، مکان استحمام، استخر آب و... تشکیل می دهند و به دلیل اینکه این نر و ماده در طول سال جدا از هم زندگی می کنند و فقط در فصل جفت گیری برای مدتی محدود در کنار هم قرار می‌گیرند دو قفس جدا برای هرکدام ساخته شد که تامین برق این زیستگاه از انرژی خورشیدی و باد انجام می شود.

اما متاسفانه به دلیل بیماری، یکی از ببرها تلف شد و قلاده دیگر نیز همان بیماری را دارد و قابل انتقال به این منطقه نیست.

زمان رضا احمدی در خصوص علت انتخاب میانکاله بهشهر برای زیستگاه ببرهای سیبری، هزینه‌های انجام شده در این منطقه در گفتگو با خبرنگار خط امید گفت: در برخی از کتاب‌های تاریخی آمده است که آخرین ببر در همین منطقه میانکاله شکار شده و به دلیل اینکه از قبل زیستگاه ببر بوده میانکاله بهشهر به عنوان محل نگهداری و تکثیر ببر انتخاب شد.

رئیس محیط زیست بهشهر در خصوص استفاده از این سایت افزود: پس از بازدیدی که ناظر سازمان محیط زیست از سایت نگهداری ببر‌های سیبری داشت مقرر شد برای تغییر کاربری این مکان، تدبیری اندیشیده شود، به طور مثال درمانگاه این مکان را می توانیم برای فک خزری یا به عنوان کلینیک حیات وحش پرندگان، در مواقعی خاص که پرنده‌ای از جانب شکارچیان آسیب دید در نظر بگیریم.

حفاظ های دو جداره زیستگاه ببرها 

قفس جداگانه ببرها 

حیاط بازی ببرها 

محل غذا دادن به ببرها 

استخر شنای درون قفس 

حیاط بازی ببرها

دیدگاه شما در مورد : ببرهایی که هیچ‌وقت به میانکاله نرسیدند/تصاویر

ببرهایی که هیچ‌وقت به میانکاله نرسیدند/تصاویر

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS