امروز سه شنبه 28 آذر 1396
ساعت 00:05:00
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 12862

تاریخ انتشار : 10/12/1393 - 18:15

جویباران گزارش می دهد/

عدم استقبال مردم جویبار از پارکینگ عمومی/ترافیکی که بلای جان مردم شد

بیش از یک ماه از افتتاح اولین پارکینگ عمومی (با سرمایه گذاری خصوصی) در شهرستان جویبار می‌گذرد ولی برخلاف انتظارات و شاید هم خوشبینی بیش از حد مسئولان و سرمایه‌گذار که انتظار داشتند با استقبال از طرف شهروندان مواجه شوند اینگونه نشد.

عدم استقبال مردم جویبار از پارکینگ عمومی/ترافیکی که بلای جان مردم شد

به گزارش جویباران - بیش از یک ماه از افتتاح اولین پارکینگ عمومی (با سرمایه گذاری خصوصی) در شهرستان جویبار می‌گذرد ولی برخلاف انتظارات و شاید هم خوشبینی بیش از حد مسئولان و سرمایه‌گذار که انتظار داشتند با استقبال از طرف شهروندان مواجه شوند اینگونه نشد و این پارکینگ در تمامی ساعات شبانه روز خالی از خودرو است.

بر همین اساس به این فکر افتادیم تا گزارشی از مشکلات ترافیکی جویبار و چرایی عدم حضور خودروها در این پارکینگ تهیه کنیم.

صدای بوق آزار دهنده خودروها از هر گوشه و کنار شنیده می‌شود، عرض خیابان کم است و متأسفانه در دو طرف خیابان نیز خودروهای مختلف پارک شده‌اند و از همه بدتر خودرویی است که به صورت دوبل پارک شده و مشکلات بسیاری در مسیر رفت و آمد مردم ایجاد کرده است.

همه این عوامل موجب شده است که ترافیک خیابان اصلی جویبار با گره کوری مواجه شود که اعصاب و روان عابران و رانندگان را آزار می‌دهد. برای فرار از ترافیک به کوچه ای وارد می‌شویم اما در کوچه‌های فرعی وضعیت از خیابان بدتر است و با تعداد بی شماری از وسایل نقلیه رو به رو می‌شویم که به دلیل نبود پارکینگ مناسب در کوچه‌ها پناه گرفته‌اند و تنها راه عبور نیز که به اندازه حرکت یک خودرو است توسط دیگر خودروها بسته شده است.

خودرویی از رو به رو می‌آید و در پشت آن نیز دیگر وسایل نقلیه صف کشیدهاند نه راه رفتن است و نه راه برگشتن و تا رسیدن مأمور راهنمایی و رانندگی و سامان دادن به این معضل مدتی از وقت گرانبها از دست می‌رود.

به راستی چگونه جویبار که شهری آرام و بی سر و صدا بود به پارکینگ خودروهای ریز و درشت تبدیل شده است و شهری که به گفته پدر بزرگانمان زمانی فضای سبز و طبیعت زیبای آن معروف بود اکنون در محاصره خودروهایی است که دوبله و حتی سوبله پارک شده‌اند!

در این میان برخی افراد هم برای پیدا کردن راننده خودرویی که رو به روی منزل آنها توقف کرده است و مانع رفت و آمد شده مجبورند تمام کوچه را طی کنند.

یکی از شهروندان در اعتراض به این موضوع به خبرنگار ما گفت: تعداد زیاد ارگانهای دولتی و بانک های بی‌شمار در یک خیابان که عمدتا از میدان امام تا مسجد اعظم است، باعث تجمع بیش از حد ماشین های کارمندان خود این ادارات شده و تمامی کاسبی مردم را بر هم زده است.

وی افزود: از هفت صبح تا دو بعداز ظهر و حتی بعضی از بانک ها تا ساعت 6 غروب در اداره باقی می مانند و ماشین‌های خود را جلوی درب فروشگاه‌ها و درب منازل پارک می‌کنند.

این شهروند جویباری ادامه داد: متاسفانه هیچکدام از این بانک‌ها به جز بانک ملی که به تعداد محدود پارکینگ دارد مابقی پارکینگ ندارند.

با این حساب اکثریت بانکها و ادارات شامل؛ بانک ملت، پست بانک، بانک رفاه، پاساژ ورداسبی، پاساژ ورشویی، بانک تجارت، بانک نور، بانک سینا، بانک سپه، موسسه قرض الحسنه امام علی، مخابرات جویبار و بیمارستان عزیزی که بیشترین رفت و آمد در آنها وجود دارد پارکینگی اختصاصی ندارند.

آموزش و پرورش شهرستان جویبار نیز پارکینگ خود را به فروشگاه و یک مجتمع تبدیل کرده که عملا از تعداد بیش از بیست کارمند این اداره فقط تعداد معدودی می‌توانند خودرو خود را در آموزش و پرورش پارک کنند و سایرین باید خودروهای خود را در کوچه رودکی و در مقابل درب منازل پارک کنند.

گفتنی است، این کوچه بن بست است و در روزهای گذشته به دلیل همین پارک کردن خودروهای بسیار عده‌ای از ساکنین این کوچه دچار مشکل شدند چرا که نتوانستند مریض خود را به موقع به بیمارستان برسانند.

همه این بانک‌ها، ادارت و نهادها از کوچه‌ها و فضای جلو محل کار خود و در مقابل درب فروشگاه‌ها برای پارک خودرو خود استفاده می‌کنند.

شخصی دیگر که در جویبار به عنوان مغازه دار فعالیت میکند در مورد همین مشکلات پارک خودروها به ما گفت: کارکنان و مشتریان این بانکها و ادارات تمامی کاسبی ما را بر هم زده‌اند.

وی افزود: مشتریان ما به دلیل نبود جای پارک مناسب و جریمه مأموران انتظامی در صورت پارک دوبل از خرید کردن منصرف شده و به مکان دیگر می‌روند.

جویبار که 17 سال از شهرستان شدنش می‌گذرد همچنان از همان خیابان‌های قدیمی پیش از انقلاب برای تردد خودروها استفاده میکند.

هرچند تغییرات اندکی در ظاهر و شاید در عرض خیابان‌ها در طول این سال‌ها به وجود آمده باشد اما باز هم خیابان اصلی آن (خیابان امام ) از عرض استاندارد برخوردار نیست که به همین دلیل نیاز فراوانی به یک پارکینگ در محدوده شهری احساس می‌شد.

بر همین اساس شهرداری و شورای شهر جویبار با همفکری به این نتیجه رسیدند که باید برای این شهر پارکینگ‌هایی در مکانهای مختلف در نظر گرفته شود.

به همین منظور با همکاری و مشارکت بخش خصوصی اقدام به راه اندازی دو پارکینگ خصوصی در محدوده شهری کردند. پارکینگ شماره یک واقع در خیابان امام و روبروی آموزش و پرورش شهرستان جویبار و پارکینگ شماره دو نیز در کوچه بیمارستان احداث و راه اندازی شد.

ولی افتتاح این دو پارکینگ تا به امروز تاثیری بر حجم ترافیک شهر و به خصوص فضای کنار خیابان‌های اصلی شهر نداشته است، به عبارتی هنوز هم مردم از وجود خودروهای کارمندان و وسایل نقلیه افراد غریبه در مقابل درب فروشگاه و منازل خود گله مند هستند.

شاید به جرات می‌توان گفت یکی از دلایل اصلی رونق نگرفتن پارکینگ، نبود فرهنگ استفاده از آن در شهر است.

یکی از کسبه‌‎هایی که در اطراف پارکینگ شماره یک مشغول فعالیت است در گفت و گو با خبرنگار جویباران اظهار داشت: مسئولان باید در ابتدا فرهنگ استفاده از پارکینگ را در بین مردم رونق دهند و سپس به فکر احداث پارکینگ باشند.

وی افزود: در حال حاضر در خیابان اصلی پارکینگ وجود دارد ولی به علت گرفتن حق پارکینگ مردم حاضر نیستند از آنجا استفاده کنند.

این کسبه بازار تصریح کرد: برخی از کسبه‌ها نیز از صبح تا شب در مغازه‌های خود به سر می‌برند و حتی بیشتر مردم حاضرند خودروهای خود را ساعت‌ها در گوشه خیابان پارک کنند اما حاضر نیستند آن را به پارکینگ ببرند، در حالی که ورودی پارکینگ مبلغ ناچیزی است و در کنار مخارج دیگر اصلا به چشم نمی‌آید.

وی افزود: صرف هزینه بسیار برای احداث پارکینگ وقتی توجیه اقتصادی و بازدهی لازم را نداشته باشد بی‌فایده است.

ورشویی که در یکی از کوچه‌های فرعی زندگی می‌کند به خبرنگار ما گفت: با برخی از نهادها همانند ثبت احوال، بیمارستان عزیزی و بانک ملی و عدم پیش بینی پارکینگ برای آن کوچه‌های این خیابان به محلی برای پارک خودروها تبدیل شده است و صدای رفت و آمد و بوق خودروها در تمامی صبح و شب برایمان آزاردهنده شده است.

وی افزود: بارها افرادی خودروهای خود را در مقابل درب ورودی منزل ما پارک کرده‌اند و ما نیز در شرایطی که نیاز مبرمی به استفاده از وسیله نقلیه داشتیم، مجبور شدیم بدون استفاده از خودرو از خانه خارج شویم.

ورشویی ادامه داد: با احداث چند پارکینگ کوچک و بزرگ و در نظر گرفتن برنامه‌هایی برای رونق آن می‌توان اندکی از وسایل نقلیه را ساماندهی کرد.

این شهروند جویباری تصریح کرد: اگر شهرداری به ادارات مختلف و مجتمع‌های تجاری و مسکونی بدون پارکینگ پایان کار ندهد و آنها را ملزم کند تا پارکینگ مناسب و کافی در ساخت و سازهای خود ایجاد کنند این مشکلات نیز به وجود نمی‌آید.

در ادامه به سراغ محمد فقیه یکی از اعضای شورای شهر جویبار رفتیم و در مورد مشکلات ترافیکی و عدم استفاده مردم از پارکینگ های تعبیه شده گفت‌وگویی را انجام دادیم.

این عضو شورای شهر در مورد پارکینگ های ایجاد شده و حمایت شورای شهر از سرمایه گذار این پارکینگها، اظهار داشت: آقای کریمی سرمایه گذار پارکینگ شماره یک و دو جویبار برای ایجاد این پارکینگ‌ها قراردادی را با شهردار امضا کرد و شورای شهر نیز از این موضوع حمایت‌های کافی را انجام داده است.

وی افزود: از همان ابتدا هم پیش‌بینی می‌کردیم که که این پارکینگ در ابتدا کار با استقبال عمومی مواجه نشود، همچنین این پیش بینی هم شده بود که اگر این پارکینگ با استقبال مواجه نشود تاثیر زیادی در بین جامعه دارد و باعث می‌شود که بخش خصوصی دیگر تمایل به سرمایه گذاری نداشته باشد، بنابراین تا جایی که در توان شورا و شهرداری بود کمال همکاری با آقای کریمی انجام شده است.

محمد فقیه در پاسخ به این سوال که آیا از طرف شهرداری و شورای شهر، نظارتی هم بر قیمت و مبلغ حق پارکینگ وجود دارد یا نه، افزود: تمامی قیمت ها براساس مصوبه ی شورا و با ابلاغ شهرداری به آقای کریمی بود، چرا که قیمت مدنظر سرمایه گذار بیش تر از مبلغ فعلی بوده است.

وی در مورد عدم رونق پارکینگ‌های احداث شده در سطح شهر جویبار گفت: احداث پارکینگ کار نویی بوده و برای اولین بار در جویبار انجام شده به همین دلیل با استقبال کمی از سوی همشهریان عزیز مواجه شده است.

این عضو شورای شهر جویبار افزود: تا به امروز پارکینگ شماره یک از وضعیت درآمدی خوبی برخوردار نیست ولی پارکینگ شماره دو که جنب بیمارستان مرحوم عزیزی قرار دارد از وضعیت امیدوار کننده‌تری برخوردار است.

وی تصریح کرد: برای حل مشکل پارکینگ یک جلسه هم اندیشی با اعضای شورای شهر جویبار برگزار شد که در این جلسه چند راه حل مناسب برای حل این مشکل پیدا کردیم، که باید به آقای کریمی پیشنهاد دهیم.

فقیه تأکید کرد: احداث پارکینگ توسط بخش خصوصی انجام شده است و ما حق دخالت نداریم ولی به عنوان مسئول شهر وظیفه خودمان می دانیم که مشکل را تا حد ممکن حل کنیم.

وی افزود: اگر نیروی انتظامی در مورد پارک کردن خودروها در شهر سخت گیری بیشتری کند هم باعث رونق پارکینگ می شود هم از هرج و مرج جلوگیری خواهد شد چرا که هیچ کسی از ترافیک و بی نظمی خوشش نمی‌آید.

عضو شورای شهر جویبار در مورد ملزم کردن کارمندان ادارات و بانک‌ها از پارکینگ، گفت: معمولا برای طرح های شهری که مربوط به شهرداری وبخش خصوصی است، شهرداری می‌تواند بندهایی را به قرارداد خود اضافه کند که سرمایه گذار ملزم به اجرای آن باشد، البته اینکه بندهایی در مورد ملزم کردن کارمندان به استفاده از پارکینگ در این قرارداد نداریم، ولی در پی حل این مشکل هستیم.

اما برخی نکات باید در مورد پارکینگ‌های شهری به خصوص در شهر جویبار رعایت شود که در ادامه به این نکات اشاره خواهیم کرد.

پارکینگ در نقطه‌ای از شهر قرار دارد که ورودی آن بسیار کوچک و دید بسیار کمی دارد و اگر کسی دقت نداشته باشد و از ورودی پارکینگ عبور کند راه برگشتی ندارد جز اینکه چند کیلومتری را طی کند و دوباره برگردد.

همچنین با توجه به اینکه چنین مجموعه‌ای تا به حال در شهر وجود نداشته است در ابتدای راه‌اندازی مبلغ پارکینگ بسیار بالا است.

شاید مبلغ 1000 تومان برای ورودی وساعتی 200 تومان پول زیادی نباشد ولی برای کارمندی که حداقل در روز بین 6 تا 10 ساعت در اداره یا بانک کار می‌کند با حساب 24روز کاری چیزی بیش از 50 هزار تومان در ماه می‌شود که مسلما با استقبال روبه‌رو نخواهد شد.

با استفاده از برخی کارهای تشویقی همچون نگرفتن ورودی برای کارمندان برای مدتی معین و یا هر پنج بار ورودی یکبار رایگان میتوان مردم و کارمندان را به استفاده از پارکینگ تشویق کرد.

برای از بین بردن ترافیک جویبار همکاری همه جانبه مسئولان شهری و راهنمایی و رانندگی جویبار باید بیشتر شود، همچنین با حمیات بیشتر از سرمایه‌گذاران خصوص باید افراد بیشتری ترغیب شوند که در طرح های شهری مشارکت کنند.

علی دادخواه – کارشناس ارشد جغرافیا و مدیریت شهری

برای این پست 2 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پاسخ به نظر یکشنبه 10 اسفند 1393 - 18:14
  فرزاد

  جالبه. میتونید آدرس دقیق این پارکینگ و سرمایه گذار شخصی پروژه رو هم اعلام کنید؟ ممنون

  3 2
 • پاسخ به نظر شنبه 16 اسفند 1393 - 14:57
  عابدینی

  دو تا راه برای این کار هست یکی اینکه برای پارک کردن در اغلب نقاط خیابان اصلی باید از پارکتان استفاده کرد تا مردم از اینکه هرجایی پارک کنند خیالشان راحت نباشد. دوم هم اینکه با یک اقدام مشترک با نیروی انتظامی میتوان مشکل را حل کرد. اگه نیروی انتظامی برخورد قاطع کند و از طرفی هم با کم کردن هزینه پارکینگ مشکل حل میشود. تا وقتی پارک کردن در کنار خیابان راحت و مجانی است مگر ملت دیوانه هستند بیایند پول پارکینگ بدهند. یک مشکل دیگه هم هست و اینکه اصولا برای یک تبلیغ موفق باید مردم را به مصرف کالایی یا به انجام کاری عادت داد و بعد از این تغییر رفتار مردم سود برد نه اینکه یک دفعه بگید پول بدید به جای پارک مجانی از پارکینگ استفاده کنید. نتیجه این بخش هم اینه که مجانی کنید بزارید عادت کنند و بعد پولی کنید.

  2 2
دیدگاه شما در مورد : عدم استقبال مردم جویبار از پارکینگ عمومی/ترافیکی که بلای جان مردم شد

عدم استقبال مردم جویبار از پارکینگ عمومی/ترافیکی که بلای جان مردم شد

 

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS